Kuinka tulla menestyväksi ja itsevarmaksi naiseksi

Anonyymi-ap

Mistä tunnistaa menestyneen naisen? Suhteet eivät ole hänelle tärkeitä. Hänellä on suosikkityö, itsehoito, harrastukset ja ystävät. Oma mielipide - etusijalla. Mitä periaatteita tulee noudattaa menestyäkseen elämässä?
Vahvat naiset eivät koskaan kompleksoi ulkonäkönsä takia, vaan hyväksyvät rauhallisesti puutteensa.

Menestyneet naiset osaavat hallita mielialaansa, eivätkä ulkopuoliset olosuhteet (kuten sade) voi järkyttää heitä.

Ensinnäkin sellaisille naisille - "Olen rakas", en mies.

Vahva persoonallisuus kuuntelee aina itseään unohtamatta, että on välttämätöntä levätä ja pitää huolta itsestään.

Kyky sanoa "ei" on toinen ominaisuus, joka erottaa itsevarmat naiset.

Menestyvä nainen ei vertaa itseään muihin, kokee kateutta.

Sinun mielipiteesi on aina etusijalla jonkun muun mielipiteeseen nähden - toinen itsetuntoisen naisen käsky.

Itsevarmalla naisella on "terve itsekkyys", eikä hän toimi rakkaansa vahingoksi.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensin jokaisen yksilön täytyy määritellä mitä menestys tarkoittaa itselle. Kaikille menestys ei tarkoita samoja asioita. Toiselle se on materialistista runsautta, toiselle se on askeesi vuorilla ilman materiaa. Todellinen menestys on sitä, että yksilö voi elää mahdollisimman vapaasti itselleen sopivaa elämää ja toteuttaa omat yksilölliset unelmansa.

      "Vahva nainen" on myytti jota käytetään paljon naisille ja tytöille vahingollisella tavalla. Pätee ylipäänsä kaikkiin ihmisiin. "Vahvuus" on katsojan silmässä. Yleensä "vahvana" pidetään ihmistä joka on vain sosioekonomisesti vahvassa asemassa. Se ei tee kenestäkään vahvaa ihmistä. Erityistä vahvuutta tarvitaan siellä missä sosioekonominen asema on heikko.

      Feminismin tarkoitus ei ole ajaa jonkun myyttisen "vahvan naisen" asiaa. Tai edes tehdä naisista jotenkin erityisen vahvoja ihmisiä jotka ikään kuin "kestävät kaiken".

      Feminismin tarkoitus on koko olemassaolonsa ajan ollut yksinkertainen: Naisen emansipaatio ja itsenäisyys. Eli naisen suvereniteetti ja autonomia oman itsensä ja elämänsä yli. Feminismi pitää nähdä vain yhtenä elementtinä laajemmassa individualismia ajavassa agendassa. Tavoitteena on yhteiskunta joka varmistaa mahdollisimman tehokkaasti yksilön mahdollisuudet olla itse oman elämänsä ohjaksissa.

      Feminismin ydin- idea on yksilön vapaudet.

    • Anonyymi

      "Menestyneet naiset osaavat hallita mielialaansa, eivätkä ulkopuoliset olosuhteet (kuten sade) voi järkyttää heitä.

      Ensinnäkin sellaisille naisille - "Olen rakas", en mies."

      Tämä oli mielenkiintoinen. Mitä tarkoitat?

      Tarkoitatko että olet mies, mutta "menestyneelle naiselle" käsityksesi mukaan et saa olla mies, vaan "rakas"?

    • Anonyymi

      Menisitte hommiin siitä tyhmiä räpättämästä, tiskit on taas tiskaamatta ja pyykit pesemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      307
      7266
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      68
      5122
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4534
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      92
      4072
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      48
      3875
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3780
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      73
      3680
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      80
      3397
    Aihe