Käyn sitä samaa kehää -mitä jos heh heh

Olen nyt pyytänyt tapaamisia poikani kanssa ja käyn HUSn psykoosipoliklinikalla hankkimassa tutkimuksen mielentilastani. Tilanne huostaanottoa ennen ei ollut mielenterveysongelma, mutta te tekaisitte sen sen jälkeen saadaksenne perustella huostaanoton. Mietin välillä Toivon ja lastensuojelun hylkäämistä. Silloin äidin kanssa tekemänne arviointi ja Toivon äidin luokse muuttaminen nopeutuisivat. Toisaalta kaipaan lastani. Uskon, ettei tämä etene mihinkään koskaan, jos en vastaa teille ja toimita tutkimusta, ja vaikka olen oireeton, minun pitää aloittaa alusta sama äidin käymä prosessi. Sen aikana te ehkä estätte äitiä saamasta Toivoa, koska se on kesken minun kanssani. Toivon tapaaminen kerran kuukaudessa ilman teidän vääristelynne kuuntelua olisi rehellinen vaihtoehto, mutta sitten en voisi olla mielekkäästi lapselleni isänä ja pitkät matkat ja työn peruminen haittaisivat koko 14 vuotta. Ette vastaa ettekä kerro mitä haluatte vaan annatte minun toimittaa toiveenne teille, jos satun osumaan oikeaan arvaukseen, ja samalla voitte koska tahansa lopettaa tapaamiset huoleen vedoten, isän mielenterveys, lapsen jännitys. Nykyinen tilanne, jossa pohdin tapaamisten etuja ja haittoja on epäterve ja parempi olisi unohtaa lapseni. Silloin olisin toisella tapaa traumatisoitunut. Kanssanne asiointi on traumatisoivaa. Mikään muu kuin suostuminen epätoteen prosessiin ei taida olla minulle mahdollista

jos osallistun kaikkeen ja sitten te edelleen estätte minua olemasta toivon isä, vääristelle tarkoituksella sen estämiseksi, minä en kestä niitä väitteitä

hallinto-oikeuteen ei kannata kenenkään mennä. asenne on sama tuomarilla. katkera vanhempi. juristit sanovat kukaan ei voi voittaa

esimiehesi ja sinä et kuitenkaan huomioi tätä, joten jatkan toiveidenne arvausta

..., haluatko, että sopeudun olemaan etävanhempi ja Toivon pysyvään sijaishuoltoon? Lakihan velvoittaa palauttamaan lapsen, kun ei ole tarvetta. Haluatko, että palaan isäksi, kunhan osallistun kaikkeen?

Entä tämä kompromissi? Sopeudun etävanhemmuuteen nyt ja katsotaan miten tekaistut huolet järjestyvät joskus?

Tiedän, että toiveeni siellä käymisen hyödystä on turha ilman sopeutumista etävanhemmuuteen. En voi toivoa, että jos olen mukana niin te puratte huostaanoton ja käännätte vääristelmänne. En voi kertoa totuutta toivolle enkä olla samalla asenteella vääryyteen kuin alussa. Minun pitää luopua siitä ja vastarinnasta. Minun pitää opetella etävanhemmuutta oikean vanhemmuuden sijaan.

Minun ei kannata miettiä tätä enää. Sairasta


Tai siis minun pitää olla sorrettu sillä edulla, että olen poikani seurassa

Mitä jos, heh heh. Miksi sosiaalityöntekijät eivät vastaa?

3

237

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tutkimuksiin suostuminen on varmaan järkevin ja epäitsekkäin asia mitä olet elämässäsi tehnyt. Etkä menetä siinä mitään, koska kuten itsekin jo tajusit, nykytilanteessa et liiku mihinkään suuntaan. Olen jollain tavalla jopa ylpeä. Superergon defenssit alkaa vihdoin hellittää ja sen tilalla on aito, syvällinen kaipuu pojan luokse.

    • kirjoitin hänelle lisää ja hän vastasi

      Tai siis minun pitää olla sorrettu sillä edulla, että olen poikani seurassa

      "Käyttäydy niin kuin kiltti koulupoika ja holhottava virkamiehen nähden ainakin kaksi kouluvuotta, niin pääset normaaliluokalle". Eikö, sosiaalityöntekijä?

      vastaus: "Hei Teemu, voimme varata sinulle keskusteluajan näissä asioissa. Sopisiko tämä sinulle? Voimme varata ajan tähän toimistolle tai etäyhteydellä. T. ..."

      Luottamukseni on lopussa enkä tarvitse itsestääselvyyksien kertomista, tukea tai valittelua "niiiiii, joooo!!" Tosiasioista voi aina puhua. Vannoin tulevani sinne seuraavaksi edustajan kanssa, mutta mikään ei päihitä sitä, että virkamies tahtoo jotain pahaa. Minä en jaksa sitä enää

      Minä romahdan, jos te teette sen vielä kerran

      Tämäkään ei ole pikkulapselle oikea vanhemmuuden malli. Turvallinen vanhempi ei lähde viikoksi pois. En näe mitään mieltä näissä vaihtoehdoissa

      "Käyttäydy niin kuin kiltti koulupoika ja holhottava virkamiehen nähden ainakin kaksi kouluvuotta, niin pääset normaaliluokalle". Eikö, sosiaalityöntekijä?

      Puhutaan sitten, kun lapsi on kotona. Hain toisen kerran sijaishuollon purkua 9/2022, ettekä ole käsitelleet sitä

      sanoit "Me emme varmaan enää voi puhua näistä, kun olet jo puhunut ... kanssa". ... sanoi "olen kyvytön itsereflektioon" ja pari kutsui minut nepsykahvilaan syyttä. He ymmärsivät päiväkodin kiipeilyn selityksen ja pari muuta sosiaalityöntekijän vääristelyn korjausta, mutta yrittivät pitää huostaanoton

      Olette saaneet tehdä äidin kanssa mitä halusitte. Oletteko päätyneet pitämään Toivon poissa äidiltä pysyvästi, kuluuko siihen vuosia kauemmin vai palaako Toivo äidille nyt?

      Olen halukas ja täysin kykenevä ottamaan Toivon ...:een heti ja haluan vastata huoliinne silloin

      Äidin kanssa sovimme Toivon hoidon saman tien

      silloin, kun keskustelu kanssanne pyrkii korjaamaan ongelmia eikä pyri huostaanottoon vikoja keksimällä, pystyn keskusteluun. Haluan totella komennusta, koska olette todistaneet kykynne tehdä tämän huonomman vaihtoehdon. ...esti keskustelun päätöksestä antamalla puolen tunnin rajoitteen kahden tunnin ajalla, jolloin en saisi keskustella "omista"

      • Anonyymi

        Tästä viestistä en saanut mitään tolkkua.. mikä kohta on kenenkin sanoma?
        Jotkut kappaleet alkavat pienellä alkukirjaimella ja toiset isolla. En tiedä pitäisikö tuosta päätellä jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1024
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      795
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      52
      674
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      575
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    Aihe