Kengien hinnat

Kengät maksaa tuplasti nykyään mitä ennen. Katselin tänään hintoja niin ei oikein saa 50 eurolla hyviä talvikengiä jotka kestää 3 talvee. 80-100 euroa joutuu maksamaan joten ostin 80 euron kengät. Ennen sai 40 eurolla hyvät kengät.
66526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 66

Vanhimmat

Sama homma kun kattonu ukkeleiden talvinilkkureita niin hintaa on.

Äänestä

Niin se oli cittarissakin eli hintaluokka oli 85-99 € .
Juuri tuon vuoksi ostakin kengät aina sesongin ulkopuolella eli keväällä
talvikenkien hajaparit maksoivat 35 € ja tuo riittää pariksi talveksi.
Ensi kesäksi on syksyllä ostetut kangaskengät ja Tsarin loppuunmyynnistä
adidas-lenkkarit. Molemmat lähes ilmaiseksi.
Ei ole pakko lentää tuulispäänä trendien perässä.

Äänestä
  • Noin teen minäkin. Keväällä ostan tulevalle talvelle talvikengät ja syksyllä tulevalle kesälle kesäkengät. Kengät saa ei aivan ilmaiseksi, mutta likimain. 100 euroo maksavat talvikengät saa keväällä 30-40 eurolla ja välillä halvemmallakin.

    En kyllä ymmärrä sellaisia joilla rahasta on tiukkaa, niin pitää kaikki ostaa juuri silloin, kun kaikki on kalleimmillaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Noin teen minäkin. Keväällä ostan tulevalle talvelle talvikengät ja syksyllä tulevalle kesälle kesäkengät. Kengät saa ei aivan ilmaiseksi, mutta likimain. 100 euroo maksavat talvikengät saa keväällä 30-40 eurolla ja välillä halvemmallakin.

    En kyllä ymmärrä sellaisia joilla rahasta on tiukkaa, niin pitää kaikki ostaa juuri silloin, kun kaikki on kalleimmillaan.

    mulla on kenkiä ja varmaan useat parit.. ne on kestänyt vuosia.. kävelen muuten paljon.. 5-10 kilometriä menee suht helposti.. kenkät ei kuitenkaan kulu tai no jonkun verran..mutta jostain syystä kestäneet??? levitoinko minä kävellessäni? kepeät askeleet??

    Äänestä

SUOMI TAKAISIN

Äänestä
  • Ei kuule kannata, jos suomalainen ei osaa taivuttaa edes kenkä-sanaa. - Nm. Kenkien ...

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ei kuule kannata, jos suomalainen ei osaa taivuttaa edes kenkä-sanaa. - Nm. Kenkien ...

    kenkät jalkaan vaan ja liikkeelle..

    Äänestä

Onneksi en tarvitse uusia kengiä! Nykyiset käytössä olevat ostin töissä ollessani 80-luvun lopulla. Olen huoltanut ne aina keväisin. Puolivarsi kengien vetoketjut eivät enää toimi mutta puolivarsi kenkät pysyvät jaloissa ilmankin.
Onneksi niitä ei tarvitse mennessä taimaaseen.

Äänestä
  • Vaikka itse sana ei taivu hyvin niin kenkien pohjat taipuvat kuitenkin.

    Äänestä

Kenkiä kanssa on monenlaisia ni itse en enään kelpuuta talvikenkiä missä muovipohja kun saakelin liukkaat. Noilla kengillä sitten kaadutte takaraivo edellä se on morjes. Telot ittes kunnolla ja yrität tapaturmavakuutuksesta korvausta ni eipä ihme jos vakuutus ei oikeen korvaa elikä järkeä saa myös käyttää kun valitsee kenkiä. Toki nastoja voi käyttää.

Äänestä

Kengät pitää ostaa ensi viikolla itselle myös. Kesä lenkkareilla olen kulkenut tämän vuoden.

Äänestä
  • Kyllä talvikenkä kestää lukuisia vuosia kun sen säännöllisesti rasvaa pitäen nahan
    pehmeänä ja vettä hylkivänä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kyllä talvikenkä kestää lukuisia vuosia kun sen säännöllisesti rasvaa pitäen nahan
    pehmeänä ja vettä hylkivänä.

    Entä jos niillä kävelee, on pohjat puhki kuluneet jos puolivälissä talvea, kiitos ohuen kulutuspohjan ja terävän hiekoitushiekan.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Entä jos niillä kävelee, on pohjat puhki kuluneet jos puolivälissä talvea, kiitos ohuen kulutuspohjan ja terävän hiekoitushiekan.

    Eikä onnistu kantalappu suutarissa lattapohjaan.

    Äänestä

Ostin Tokmannilta pari vuotta sitten 16,90€ maksaneet lämminvuoriset talvisaappaat, tosi hyvät ja lämpimät. Ovat kestäneet hyvin ja vielä menee tulevan talven, ehkä seuraavankin.
Minulla on myös juhlavat talvikengät, ne vaimoni osti kenkäkaupan alennusmyynnistä 10 vuotta sitten, vielä ihan hyvät, maksoivat silloin muutaman euron, kun hän osti muovikassillisen kenkiä 40€ ja siihen muovikassiin sopi aika monet parit.
Ei kenkiä tarvitse jatkuvasti ostella, ne kestää hyvällä hoidolla pitkään!

1Äänestä
  • Varsinkin jos niillä ei kävele.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Varsinkin jos niillä ei kävele.

    Kävelen näillä Tokmannilta 16,90€ ostetuilla lämminvuorisilla talvisaappailla joka päivä useamman kilometrin, kun ulkoilutan koiraa, sekä ulkoilen muutenkin. Mielestäni hyvä ostos, jos kolmas talvi lähdössä niiden kanssa.
    Käytin niitä juhlaviakin talvikenkiä tänään, kun kävin yhdessä tilaisuudessa. Käytän niitäkin pari kertaa viikossa.
    Kohtuullisessa käytössä kengät kestää hyvin!

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kävelen näillä Tokmannilta 16,90€ ostetuilla lämminvuorisilla talvisaappailla joka päivä useamman kilometrin, kun ulkoilutan koiraa, sekä ulkoilen muutenkin. Mielestäni hyvä ostos, jos kolmas talvi lähdössä niiden kanssa.
    Käytin niitä juhlaviakin talvikenkiä tänään, kun kävin yhdessä tilaisuudessa. Käytän niitäkin pari kertaa viikossa.
    Kohtuullisessa käytössä kengät kestää hyvin!

    Joo ei tosiaan ole varaa kuin Tokmannin linttosiin tonnin eläkkeellä kun ei parempaa saa ne on reuman runtelemiin jalkoihin pakko laittaa tuntu miltä tuntu

    Äänestä

Ei ole muutunut sitten 2012, eli et ole ostanut kenkiä muutamaan kymmeneen vuoteen. 80e sai 2012 esim. Kuoman-tilakengät, ja hinta taitaa olla edelleen vastaavaa, joilla kävelee pitkiäkin matkoja (ei kannata ostaa talvi-niitä, koska pikkukivi hajottaa niiden ohuen pohjan hetkessä), vaikkeivät erityisen mukavat, mutta homma toimii ongelmitta, että ei valittamista tohon hintaan.

Hyviä lenkkareita kävelyyn ei ole ollut myynnissä tällä vuosituhannella Suomessa normaalissa putiikissa, tai jossain isommassakaan.

Kävelykengät on yleensä aivan surkeat kävelyyn; joskus sillä nimellä asiallisia, mutta yleisesti, niitä ei kannata ostaa. Prismasta saa kelvollisia ja esim. Itä-keskuksen Prisman vieressä on kauppa, josta saa hyviäkin kenkiä ja muutakin vaatekappaletta saattaa löytyä.
Netistä ei kannata ostaa, koska niiden koot on mitä on, mallit jne., ja sovitettava ja käveltävä putiikissa muutenkin, ja tarkkailtava kengän ominaisuuksia, jotka oppii kokemuksen kautta paremmin ja paremmin.

Äänestä
  • Mutta Tsarin loppuunmyynnistä sai todella halvalla vaatteita sekä kenkiä.
    Alennukset olivat likimain 90 % ja se sopii hyvin kuluttajan kukkarolle.

    Äänestä

  • Suurin ongelma nykypäivän kengissä on halvalla tehdyt ontot bulkkipohjat, jotka eivät kestä ja jotka ovat jaloille epäterveelliset.

    Äänestä

Itse ostin takavuosina halvalla puolustusvoimien huutokaupassa iso satsin armeijan saappaita ja maihareita halvalla. Ne riittävät hyvin loppuelämän ajaksi.

1Äänestä

Voitin pitkävedosta eilen ja yön NHL kierrokselta yli 600 euroa. Aion ostaa kengät ensi viikolla. En osta huonoja kengiä ja niitten pitää kestää 3 vuotta ainakin joten kyllä ne satasen maksaa.

Äänestä
  • Miksi te ostatte kengiä, kun minä ostan kenkiä? Minun kengät maksoivat paljon mutta kestävät pitkkään. Kenkiä kannattaa olla useat, eri keleille sopivia.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Miksi te ostatte kengiä, kun minä ostan kenkiä? Minun kengät maksoivat paljon mutta kestävät pitkkään. Kenkiä kannattaa olla useat, eri keleille sopivia.

    En suostu ostamaan eri pari kenkiä, vaan ostan kengät, mitkä ovat saman
    kokoiset, väriset ja laatuiset. Lisäksi molempiin jalkoihini sopivat.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Miksi te ostatte kengiä, kun minä ostan kenkiä? Minun kengät maksoivat paljon mutta kestävät pitkkään. Kenkiä kannattaa olla useat, eri keleille sopivia.

    Siis kenkäsi!

    Äänestä

Itse ukkelina niin talvinilkkurit olis tähtäimessä ja vetoketju sivussa ni tuli mieleen jos vetoketjuun tulee häkkiä prkl korjaus maksaa.

Äänestä
  • Kuljeskelen korjaamattomilla.
    Lämminvuoriset on ostettu joskus 90-luvulla. En muista milloin vetoketjut halvaantuivat.
    Tunnen itseni nuoreksi koska jalkineen jalkoihin laittaminen ja poisottaminen tapahtuu nuorison tyylillä.

    Äänestä

Ostakaa ne kuomat niin ei mene vetoketjut tms rikki, kun niitä ei ole.
Kuoman talvisaappaat, niillä kävelee vaikka kuinka kauan.

Äänestä
  • Mulla jotkut Camel talvikengät, mitkä on jo taivaan vanhat ja kovat kopukat
    kuin turvakengät, mutta kestäneet tajuttoman kauan eikä tunnu kuluvan.
    Kun vain muistaa hoitaa ja rasvata niitä usein, niin pitää vettä ja loskaa.

    Äänestä

  • Laatuun kannattaa panostaa ettei aina sain halvalla. Onhan se vaatteissakin että mitä materiaalia on.Eri vaatteita ettei aina samaa käytä.

    Äänestä

Ostin työkengät nettikaupasta edullisesti, tuttu valmistaja ja lestit tiedossa, että käy varmasti minun jalalle. Ei maksaneet mahdottomia. Valmistajalla hyvä takuu, jos pohjat menee tai vetoketju, ei maksa mitään, kun lähettää takuuseen palautuskoodilla postin kautta, jos takuuta tarvitsee käyttää.
Kenkiä ei muutenkaan kovin usein tarvitse ostella, juhlakenkiä minulla useammat, niitä tuskin tarvitsee uusia ostella minun elämän aikana.
Tokmannin lämminvuorisilla talvisaappailla kävelee hyvin talvella koiran kanssa lenkit ja käyn postilaatikolla. Maksoivat alle 20€ ja hyvin kestää!

1Äänestä
  • Noin itsekki ajattelen että työkengät kunnolliset ja sitten kelpuuttaa talvikengät 20eur joita käyttää kun koiruutta ulkoiluttaa niin mitäs sen väliä vaikka 2 vuotta kestäis 10eur vuosi.

    1Äänestä

Ihmeellistä, ei kukaan ole vielä vinkunut, että ei ole varaa ostaa
kenkääkään. kun sossu ei ole antanut riittävästi rahaa siihen
toiseen kenkään. Olishan se kiva kävellä samannäköisillä.

Äänestä

Halvat 20-30 euron kengät kestää ehkä yhden talven jos tuuri käy. Itse jouduin ostaa joka vuosi uudet kun ei ne vaan kestä. Satasella voi just saada kengät jotka kestää pari kolme talvee.

Äänestä
  • Tulevat halvemmiksi varsinkin jos ostaa kunnon kengät mitkä on alessa.

    Äänestä

  • Miten ihmeessä ei muka kestä??? Tänäänkin minulla oli ne Tokmannilta alle 20€ ostetut lämminvuoriset talvisaappaat, kun olin maanmittaustoimituksessa luottamustoimien vuoksi paikalla, pari talvea olen niillä jo kävellyt ja koiraa ulkoiluttanut joka päivä.
    Ostin 50€ alennusmyynnistä tunnetun suomalaisen valmistajan vuorelliset työsaappaat, niilläkin on tullut jo 5 vuotta saapasteltua metsässä taimikoissa. Ei ole kallista!
    Ostin aikoinaan Ruotsin armeijan ylijäämää maastokengät, oli tosi kestävät, mutta niistä piti perhesovun vuoksi luopua, vaimon mielestä NIIN kauhean näköiset, että valitti, ettei voi liikkua minun kanssa samaan aikaa missään, jos minulle ne kengät jaloissa :D

    1Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Miten ihmeessä ei muka kestä??? Tänäänkin minulla oli ne Tokmannilta alle 20€ ostetut lämminvuoriset talvisaappaat, kun olin maanmittaustoimituksessa luottamustoimien vuoksi paikalla, pari talvea olen niillä jo kävellyt ja koiraa ulkoiluttanut joka päivä.
    Ostin 50€ alennusmyynnistä tunnetun suomalaisen valmistajan vuorelliset työsaappaat, niilläkin on tullut jo 5 vuotta saapasteltua metsässä taimikoissa. Ei ole kallista!
    Ostin aikoinaan Ruotsin armeijan ylijäämää maastokengät, oli tosi kestävät, mutta niistä piti perhesovun vuoksi luopua, vaimon mielestä NIIN kauhean näköiset, että valitti, ettei voi liikkua minun kanssa samaan aikaa missään, jos minulle ne kengät jaloissa :D

    Voi reppanoita, jotka joutuvat patsastelemaan vuoret saappaissaan. Suomalaisella on vuorilliset saappaat. Vuoret kuuluvat Himalajalle.

    Itse olen kävellyt muutaman vuoden, kesät ja talvet, parin kympin kumppareilla, joihin mahtuu kahdet villasukat. Helppo sujauttaa jalkaan kädellä auttamatta. Pohjiin laitoin nastat. Hurjan rumat ja ikävä olisi niillä lompsutella kadulla, mutta pihatöihin ne kelpaavat hyvin. Saumat kestävät. Ilmeisesti joskus kuluvat puhki. Sitten ostan samanlaiset, jos vielä löydän. Tokmannilta.

    Äänestä

Minulla on kotimaassa tehdyt komeat nahkasaappaat. Maksoin niisä 75€ eräkaupassa koska olivat poistossa... niillä kelpaa mennä.

Äänestä

Tori.fissä on kenkiä jopa 10 eurolla. Joskus kannattaa ostaa käytetty tuote.

Äänestä

Tietää hyvää kenkien myyjille

Äänestä

Jos jossain myydään kunnollisia kenkiä yleisimmät koot on heti loppu. Roska säilyy ja myydään alessa ja sitä roskaa on 95% kengistä, eikä kunnollista edes myydä suomessa kuin joskus vahingossa.

Äänestä
  • Uskomatonta kuinka paljon panostetaan autoihin, mutta kengät on pelkkää halpaa virheellisesti suunniteltua bulkkia. Pohjista yleensä selvästi puuttuu päälipuoli ja tilalla joku pahviläpyskä.

    Äänestä

Isot saappaat kestää

Äänestä

Köyhä kävelee ja huonoilla kengillä niin on kulkuvälineet entiset.

Äänestä
  • Oletko koskaan kuullut sanontaa: köyhän ei kannata ostaa halpaa. Ja siis huonoa. Vaikka virkkeesi on huonosti muotoiltu, niiin se on totta sillä lailla, että huonoilla kengillä kävelemällä jalkaterveys kärsii. Ts. jaloista tulee "entiset".

    Äänestä

  • Kyllä hyviä kenkiä myydään edullisesti, jos vähänkin viitsii katsoa tarjouksia, eikä mene ostelemaan hetken huumassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Oletko koskaan kuullut sanontaa: köyhän ei kannata ostaa halpaa. Ja siis huonoa. Vaikka virkkeesi on huonosti muotoiltu, niiin se on totta sillä lailla, että huonoilla kengillä kävelemällä jalkaterveys kärsii. Ts. jaloista tulee "entiset".

    On se joka hommassa niin että laatua tarvii olla ettei aina halpa ja halpa. Jotkut talvikengät jos on kunnolliset niin voi kestää monta vuotta.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    On se joka hommassa niin että laatua tarvii olla ettei aina halpa ja halpa. Jotkut talvikengät jos on kunnolliset niin voi kestää monta vuotta.

    Aina ei tarvitse ostaa laatua kalliilla! Tarjouksista voi ostaa hyvinkin edullisesti. Ja ei kaikki halpiskaupoissa myytävä ole välttämättä huonoa. Olen ostanut kahdetkin lämminvuoriset talvisaappaat alle 20€ ja ne ovat kestäneet vuosia. ensimmäiset ostin yhdestä outlet myymälästä, ne kestivät lähes viisi vuotta, kun vuoret menivät rikki, saappaat ovat vielä täysin ehjät muuten, käytän niitä kalareissuilla vielä. Toiset ostin Tokmannilta 16,90€ ja nyt kolmas talvi lähdössä niillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Oletko koskaan kuullut sanontaa: köyhän ei kannata ostaa halpaa. Ja siis huonoa. Vaikka virkkeesi on huonosti muotoiltu, niiin se on totta sillä lailla, että huonoilla kengillä kävelemällä jalkaterveys kärsii. Ts. jaloista tulee "entiset".

    Köyhän kannattaa ostaa käytetyt laatukengät kirppikseltä tai tori piste fistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Aina ei tarvitse ostaa laatua kalliilla! Tarjouksista voi ostaa hyvinkin edullisesti. Ja ei kaikki halpiskaupoissa myytävä ole välttämättä huonoa. Olen ostanut kahdetkin lämminvuoriset talvisaappaat alle 20€ ja ne ovat kestäneet vuosia. ensimmäiset ostin yhdestä outlet myymälästä, ne kestivät lähes viisi vuotta, kun vuoret menivät rikki, saappaat ovat vielä täysin ehjät muuten, käytän niitä kalareissuilla vielä. Toiset ostin Tokmannilta 16,90€ ja nyt kolmas talvi lähdössä niillä.

    Ei vuoret, hyvä ystävä, vaan vuorit. Surettaa, miten ihmisten kielitajua on pilattu. Usein en osta kaupasta, jonka mainoksessa ei osata kirjoittaa suomea.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Ei vuoret, hyvä ystävä, vaan vuorit. Surettaa, miten ihmisten kielitajua on pilattu. Usein en osta kaupasta, jonka mainoksessa ei osata kirjoittaa suomea.

    Näsis taas iski, mutta ymmärsit kuitenkin asian!

    Äänestä

Ostin armeijan M75 maiharit vuosia sitten kirpputorilta 20 eurolla. Olivat kuin uudet ja ovat edelleen hyvät. Lankkaa vain usein. Ei ole mitään vuoria mutta on lämpimät kun on oikea sukka ja menee talvella sohjopaskassa ja lumihangessa.
Sitten ostin käytettynä samaa mallia olevat saappaat. Tässä kävi tuuri kun tilasin käytetyt 20 eurolla niin sain käyttämättömät. Oliko sitten varastosta loppu kun korvaava pitää lähettää. On käynyt ennenkin niin että olen tilannut halvemmat ja joskus kysytty että loppu on että kelpaako tämä joka on kolme kertaa kalliimpi.

Sitten sain työpaikalta muistaakseni sieviläiset oikein lämpimät talvimaiharit 10 vuotta sitten. Ei ole töissä kauheasti tarvinnut kun lämpimässä ollaan mutta oikein hyvät kun ottaa ne käyttöön ne aina talvella.

Laadukkaita kenkiä kyllä saa halvalla tai jopa ilmaiseksi. Noita tokmannin huonoja ei kannata ostaa että jos on pakko ostaa kengät niin menee kunnon liikkeeseen ja maksaa kaksi kolme kertaa enemmän niin säästää.

Äänestä
  • Itse pidin Sievin karvavuorattuja turvasaappaita vuosikausia kunnes ne kuluivat sisäpuolelta siten, että välipohjan kiinnitysniitit alkoivat painaa jalkapohjaan. En ymmärtänyt tätä ennen kuin kysyin tehtaalta. Takuuaika oli mennyt umpeen melkein 20 vuotta aikaisemmin.
    Ikävä puoli oli PU-pohjien kovettuminen kovemmassa pakkasessa.

    Äänestä

Vanhoista kuormalavoista voi nikkaroida itselleen kenkät halvalla.

Äänestä
  • alankomaalaisittain puukenkät ja tulppaaneja tulvillaan iloinen amsterdam.. siellä on kiva klopsutella puuuukenkissä..

    Äänestä

Kannattaa tsekata halpahallin Monia -merkin kengät yllättävän edoa

Äänestä

Tokmannilla oli talvikenkien poistoerä, mistä löytyi sopivat ja tukevat talvikengät
hintaan 19,99 € . Kyllä niillä helposti tallailee taas pari seuraavaa talvea.
Kenkäliikkeen ikkunassa oli hintahaarukka 99-139 €. Ei jatkoon !

Äänestä

Itsellä on Ecco:n nahkaiset talvikengät, maksoi 160€ alennuksesta. Lämpöiset ovat jalassa kovillakin pakkasilla. Olen aika ronkeli käyttötavaroiden suhteen.

Eccoa saa nykyään alle satasella netistä.

Mb_76

Äänestä
  • Et sinä mikään köyhä ole, vaan keskiluokkainen hyvin toimeentuleva ihminen. Ilmeisesti kuitenkin noudatat näitä toimeentulotuen raameja, jotta loput menee säästöön.

    Äänestä

  • Mb_76 on kyllä aika neiti noine ostoksineen. Edes vaimoni ei pysty samaan.

    Äänestä

Kenkien hinnat, ei kengien hinnat.

Äänestä
  • Väärin meni. Köyhien palstalla saa puhua vaan kenkien alhaisista hinnoista .
    Muuten voi joku närkästyä.
    Kun pitää itsensä valppaana, niin löytyy Ecco, pomarfin tai skechers poistokorista
    huomattavan halvalla ja saa kävellä hyvissä kengissä.

    Äänestä

Kesän lopussa on kangaskengät Cittarissa 39,90 €, mutta vaikkapa
Tokmannilla ne on kesällä 20 €, mutta syksyn alkaessa vain 10 € .
Siitä vaan ensi kesäksi hankkimaan sellaiset tai jopoa kahdeksi kesäksi.
Keväällä hyvät karvakengät maksoivat 20 €, joten ensi talvi on jo turvattu.

Äänestä

Nykyaikana kengät ovat yksi vaikeimmista asioista köyhyydessä. On työn kengät, vapaa-ajan kengät ja onnekkaimmilla harrastusten kengät. Ja markkinoille on tuotu niin heikkoa laatua, että kengät ovat nykyään köyhien hintaluokassa monesti pelkkä esine, ei varsinainen jalkine.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kengät maksaa tuplasti nykyään mitä ennen. Katselin tänään hintoja niin ei oikein saa 50 eurolla hyviä talvikengiä jotka kestää 3 talvee. 80-100 euroa joutuu maksamaan joten ostin 80 euron kengät. Ennen sai 40 eurolla hyvät kengät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu