Pistettäisiin päälle kunnon sisällissota? Toiselle puolelle ne jotka vastustaa hallitusta ja toiselle ne jotka kannattaa sitä? Olisikos mukavaa sellainen kunnon pikarähinä?
Mitäs sanotte ihmiset jos...
Anonyymi-ap
966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mieluummin voitaisiin jakaa Suomi muutamaan osavaltioon ihan sovussa. Esim. PK-seudulla voisivat Vihreät, Demarit, kokoomus, RKP laittaa pystyyn oman monikulttuurisen utopiansa jne.
Mainitsemasi puolueet voisi laittaa käsivarteen rakentamaan paratiisiaan ja saavat viedä "työperäisen" maahanmuuttoporukan mukanaan rakennustalkoisiin. Etelä-Suomesta voisi tehdä Persulandian, jossa ei poliitikot perseile, eikä mamut raiskaile, eikä tienaa moninkertaista kelarahaa vaIkoiseen suomalaiseen verrattuna, unohtamatta rangaistuksien tuntuvaa koventamista mm. Iapsiin ja naisiin kohdistuvissa rikoksissa.
Sivistysvaltiossa sellainen hoidetan eduskuntavaaleilla ensi huhtikuun alussa.
Et taida tietääkään?
Huhtikuun vaalit on irvikuva demokratiasta , kuten oli edellisetkin vaalit.
Vappusataseen ei Sanna Marinilla ollut rahaa , mutta 35 miljardia jakoi Sanna Marin ilmaista rahaa valtion kassasta etuoikeutetuille ja yrittäjille suuressa koronapuhalluksessa.
Mitenpä tuota voisi tietääkään, jos ei ole elänyt länsimaisissa demokratioissa, jossa vallassaolevat oikeasti voidaan vaihtaa vaihtaa vaaliuurnilla vaaleissa. Ei vapaat vaalit ole arkipäivää muuta kuin demokratioissa.
"Sivistysvaltiossa sellainen hoidetan eduskuntavaaleilla ensi huhtikuun alussa.
Et taida tietääkään?"
Vaaleilla ei ole enää paljonkaan merkitystä, kuka siellä hallituksessa on. Ei välitetä , mitä kansa tahtoo. Miten on mahdollista, että rökäletappion edellisissä vaaleissa tehnyt keskusta on hallituksessa???
Näyttää että maailma, myös Suomi jakaantuu niihin, jotka kannattavat kansanvaltaa ja hyvinvointia ja niihin, jotka kannattavat diktatuuria, tuhoa, ja 'rähinää'. Luojan kiitos, Suomessa on noita toisia vain kourallinen.
Ne tuppaavat nuo teidän öyhöjen"sisällissodat" olemaan näitä convoy-miekkareiden tapaisia kännisekoiluja, joissa kourallinen lippispellejä kaatuilee torilla. Ette te kummempaan pysty.
Se olisi ohi päivässä, eikä sitä maantiellä istumisilla voisikaan voittaa.