Onko kukaan teistä koskaan käynyt ateistien kokoontumisissa tai osallistunut ateistiseen aktivismiin?
https://www.atheists.org/activism/conventions/
Mitkä fiilikset tilaisuuksista? Missä ateistit kokoontuvat Suomessa?
Ateistinen aktivismi
13
86
Vastaukset
- Anonyymi
http://www.ateistit.fi/info.html
Ei taida enää toimia - Anonyymi
Amerikka on länsimaiden uskonnollisin valtio. Netflixissä löytyy Amerikan vihatuin nainen joka kertoo ateistien taistelusta
- Anonyymi
Vapaa-ajattelijoissa on ateisteja. Ateisteilla ei ole mitään syytä eristäytyä omaksi ryhmäkseen, jokainen voi olla ateisti jos haluaa. Mitä ateistit siellä omassa yhdistyksessä tekisivät?
Yhdistystä tarvittaisiin jos olisi kiellettyä olla ateisti. Nyt voi olla vuorokauden ympäri ateisti ei se ketään kiinnosta. - Anonyymi
Ei ole tarvetta. Minä en tarvitse hengen kohotusta ja uskon vahvistusta yhteen kokoontumisen merkeissä niin kuin uskovat. Ateismi on minulle vaihtoehto ja hakkaa mennen tullen virrenveisuun.
- Anonyymi
Tällaista Amerikassa ateistin taistelu uskontoa vastaan
https://www.netflix.com/fi/title/80082242 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällaista Amerikassa ateistin taistelu uskontoa vastaan
https://www.netflix.com/fi/title/80082242Miksi ette anna ihmisten olla? Ateisti on kuin valaistua taloa pimeässä kiertävä ilkiö, ei ymmärrä, ei pääse sisälle, mutta yrittää kaikin keinoin sen hävittää. Kukaan ei ole uskonsa puolesta niin aktiivinen kuin ateisti. Jaksaa jauhaa joka käänteessä uskostaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi ette anna ihmisten olla? Ateisti on kuin valaistua taloa pimeässä kiertävä ilkiö, ei ymmärrä, ei pääse sisälle, mutta yrittää kaikin keinoin sen hävittää. Kukaan ei ole uskonsa puolesta niin aktiivinen kuin ateisti. Jaksaa jauhaa joka käänteessä uskostaan.
Uskovahan siitä uskostaan jauhaa, vai oletko nähnyt ateistisia saarnamiehiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskovahan siitä uskostaan jauhaa, vai oletko nähnyt ateistisia saarnamiehiä?
Tänne kirjoittavat ateistiset saarnamiehet. Saarnoissa ei ole sisältöä jos vajakki solvaukset jätetään pois.
Anonyymi kirjoitti:
Tänne kirjoittavat ateistiset saarnamiehet. Saarnoissa ei ole sisältöä jos vajakki solvaukset jätetään pois.
Hyvin sanottu. Ateismissa ei tosiaankaan ole sisältöä kun se on vain jumaluskon olemattomuutta.
- Anonyymi
Moses_Zuckerkandl kirjoitti:
Hyvin sanottu. Ateismissa ei tosiaankaan ole sisältöä kun se on vain jumaluskon olemattomuutta.
Vähän tietoa ateismista.
"Ateismin määritelmästä ei vallitse yksimielisyyttä."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ateismin_määritelmä Anonyymi kirjoitti:
Vähän tietoa ateismista.
"Ateismin määritelmästä ei vallitse yksimielisyyttä."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ateismin_määritelmäTavallisesti henkilöistä, jotka eivät usko jonkin mielikuvitusolennon olemassaoloon, ei käytetä mitään eritystä nimitystä. Oletetaan, että niiden ihmisten määrä, jotka uskovat tiettyyn taruolentoon, alkaa kasvaa. Pian heitä aletaan kutsua erityisellä nimellä, kuten teisteiksi eli jumaliin uskoviksi. Kun teistejä alkaa olla paljon, teistejä aletaan pitää normaaleina, vaikka jumalien olemassaolosta ei ole mitään näyttöä. Niitä, jotka eivät ole teistejä, aletaan kutsua ei-teisteiksi eli ateisteiksi. Tavallisella ihmisellä on erilaisia todellisuutta koskevia käsityksiä. Teistit sanovat, että tämän lisäksi todellisuuteen kuuluu jumalia. Jos teistejä ei olisi, olisi kuitenkin ateisteja, mutta heitä ei kutsuttaisi ateisteiksi. Ateistien käsitys olisi sama vaikka teistejä ei olisi ollut koskaan olemassa.
- Anonyymi
https://fi.wikipedia.org/wiki/Taistelevien_jumalattomien_liitto?wprov=sfla1
Tällainen on ollut. Voitaisiin perustaa uudelleen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318331Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4627530SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205676Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en924694Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1064455Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p184286Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104172Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su804102Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03830