Millainen olisi kulutus jos jokin vanha jenkki olkoon nyt vaikka takavuosien jenkkifarkku 5L v8 4 vaihteinen automaatti ja kulutus on jotain 10.5-17 sataselle useista jutuista luettua ja normi kulutus on usein 14-16 väliin.
Nyt poistetaan automaattivihteisto ja v8 pyörittää suoraan sähkömoottoria ja suora veto taka akselille niin mikä on kulutus?
Tuommoinen rakenne ilmeisesti on mahdollista rakentaa. Sähkömoottorin teho jotain 100kw noin ehkä pieni akku puskurina kondensaatorityyppinen vain kun kaasu painetaan pohjaan niin jonkun sekunnin antaa tehoa että moottori reagoi jo vahvasti. Iso 5l v8 antaa tehoa riittävästi ja ne äänet , v8 ääniä ei mikään voita ja elämä hymyilee.
Kulutus V8 kone pyörittää sähkömoottoria?
11
184
Vastaukset
- Anonyymi
V8 pyörittää sähkömoottoria ??? Miksi ?
- Anonyymi
Silloin jää tehoa hukkaava monimutkinen vaihteisto pois välistä. V8 äänet ja portaaton hieno veto suoraan perään ilman teha hukkaavaa öljy ohjattua vaihteistoa joka on kallis korjattava ja muutettava säädöiltään. Osaajiakin on harvassa todellisia osaajia. Vain V8 hienoa ääntä ja pehmeän sujuvaa toimintaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silloin jää tehoa hukkaava monimutkinen vaihteisto pois välistä. V8 äänet ja portaaton hieno veto suoraan perään ilman teha hukkaavaa öljy ohjattua vaihteistoa joka on kallis korjattava ja muutettava säädöiltään. Osaajiakin on harvassa todellisia osaajia. Vain V8 hienoa ääntä ja pehmeän sujuvaa toimintaa.
Tarvitaanhan siihen generaattori väliin. Ei se sähkömoottori muuten pyöri.
- Anonyymi
Voit ihmetellä sitä, jos googlaat jotain vaikka diesel sähköisistä junista. Tai vaikka laivoista..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarvitaanhan siihen generaattori väliin. Ei se sähkömoottori muuten pyöri.
Pyöriiiiii...iiii, jos kerran V8 pyöritää. Mitä hyötyä moisesta keksinnöstä on, sen päättää tulevaisuuden tiedeyhteisö.
- Anonyymi
Olet oikeassa. V8 ääni on paras. Kuuntele miten Scanian 14.6 litranen 500 heppanen yhdellä turbolla kuulostaa. Et pääse lähemmäs taivasta muuta kun tuolla äänellä.
- Anonyymi
Tekeillä on sähkövoimala juuri tälläisestä.
Generaattorin koko vs moottorinkierrokset vaan sovittaa niin että kulutus on pienin ja sähköntuotanto suurin.
Dcboxin vaan hommaa pihaan jonne varastoidaan hiljaisen käytön aikainen tuotto niin koneita ei tarvi käyttää kokoajan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tekeillä on sähkövoimala juuri tälläisestä.
Generaattorin koko vs moottorinkierrokset vaan sovittaa niin että kulutus on pienin ja sähköntuotanto suurin.
Dcboxin vaan hommaa pihaan jonne varastoidaan hiljaisen käytön aikainen tuotto niin koneita ei tarvi käyttää kokoajan.Kaikkien mielestä meluisa V8 ns. soundi ei ehkä kesäiltaan ole se kaunein ääni. Mikäli haluaa viihdyttää itseään äänitä vaikka betonimyllyn ääntä ja soita KUULOKKEISTA niin että vaikut korvista lentää. Tuolle ääliömäiselke keksinnölle on antanut Toyotauskovaiset nimenkin. Se on itselataava hybridi.
- Anonyymi
Sähköautoon sais jalankulkija kaiuttimella betomyllyn äänen!?
- Anonyymi
Kyllävaan. On joskus ollut sellainen ammattikunta, joka sävelsi mm kännykkä soittoääniä. Pelikoneiden koukuttavia ääntä. Peugeot 208e:ssä jalakulkijoiden varoitusääni oli valittavissa. Nykyisestä Volvosta en tiedä. Tämä ym keksintö. Polttomoottori, generaattori, akku ja sähkömoottori on hybridi. Ai niin muinaisessa Nokiassa oli ominaisuus , sai itse säveltää millaisen halusi.
- Anonyymi
Tässä kai kaivattiin kunnon ääniä auton sisälle?
No, BMW yms. on kait jo vuosikymmenen ajan soitelleet moottorinääniä kaiuttimista! Kun ei turbotetuista nelikoisa kummoisisa ääniä irtoa.... Joissain vehkeissä on myös pakoputkistoon liitetty kaiutin antamassa katu-uskottavuutta pakoäänille.
Voi kuulostaa vitsiltä, muttei valitettavasti ole.
Jossain halvemman päädyn autossa (en muista mikä) on tuotu kojelaudan uumeniin putki/resonaattori, joka on yhteydessä imusarjaan. Tällä saadaan imuäänet paremmin kuuluville. Ja on sentään aidot äänet nämä, vain ao. rakenteella vahvistettuina. Nuo BMW yms. kaiuttimethat kun voisi periaatteessa soittaa vaikka säkkijärven polkkaa moottorin kierrosluvun mukaan muuttuvalla tempolla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385436Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2955266Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä694557Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692455Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481890Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311848Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161762Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735- 1051526