Milloin sovitus tapahtui, ketkä sovitettiin, ja mitä sovituksessa tapahtui?

Anonyymi-ap

Sovitus tapahtui Jeesuksen antaessa henkensä, ja sovituksen kohde oli koko maailma (kr. kosmos).

Sovituksessa tapahtui seuraavaa: Jumala asetti Jumalasta vieraantuneen maailman eli kaikki maailman ihmiset, jotka koskaan ovat eläneet tai tulevat elämään, sovintoon ja yhteyteen kanssaan. Tämä tapahtui ILMAN IHMISTEN TAHTOMISTA TAI SUOSTUMUSTA - sovitukseen riitti Yhden Ainoan Ihmisen, Jumalan Pojan, Jeesus Nasaretilaisen, tahto ja suostumus.

Aivan samoin kuin yhden ihmisen, Aadamin synti toi koko maailmaan synnin ja kuoleman, aivan samoin Viimeisen Aadamin, Jeesuksen Kristuksen vanhurskauden teko PERUUTTI JA LAKKAUTTI KAIKEN SEN, MITÄ AADAMIN LANKEEMUKSESSA TAPAHTUI. Room. 5.

Usko Toivoset, Saviseutulaiset ja Mr. Hyvikset kiistävät tämän ainutkertaisen ilouutisen epäjumalanpalveluksellaan, jossa he mielipuolisesti palvovat ristiinnaulitun Jeesuksen Kristuksen sijasta omaa uskoontuloaan ja uskossa pysymistään.

Evankeliumi kuitenkin ON JA PYSYY.

0

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

        "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
        Maailman menoa
        137
        6712
      2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

        Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
        Henkirikokset
        59
        5826
      3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

        ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
        Maailman menoa
        88
        4509
      4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

        narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
        Maailman menoa
        99
        4416
      5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

        Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
        Maailman menoa
        157
        4231
      6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

        Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
        Ikävä
        90
        1574
      7. Tylsille treffeille

        Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
        Tunteet
        394
        1466
      8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        30
        1335
      9. Anteeksi kaikesta...

        Olin tosi hölmö...
        Ikävä
        82
        1329
      10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

        Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
        Ikävä
        42
        1112
      Aihe