Miettikääpä.Mikä on väestön määrä 20-30v.kuluttua?Kuinka paljon tyhjiä taloja lahoaa pystyyn?Kylät on pimeinä,ja eläkeläiset jäljellä.Ennen niin vireästä alueesta on muisto jäljellä .
Järviseudulta loppuu ihmiset
Anonyymi-ap
23214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei lopu. Paluumuutto alkaa ja syntyvyys lähtee nousuun.
Toiveajattelua.Maaseudulta viety elinkeinot.Turvetuotanto,turkistarhaus,maatalous.Mitä tänne tulevat voisi tehdä elääkseen?
Vihervasemmistolaisuuden syytä. Mutta ruokaa ja puuta voimme tuottaa ja pienteollisuutta harjoittaa, siinä sivussa matkailua.
Ongelma Lappajärvellä on ollut muun muassa se että väestön vähenemistä ei ole otettu vakavasti, on vaan ajateltu että "ei se väkiluku nyt niin alas laske", nyt sitten vasta kun yhteiskoulullakin alkaa luokkakoot olla pieniä niin on hieman alettu heräämään, mutta liian myöhään. Tänne pitäisi houkutella asukkaita eikä niinkään matkailijoita.
Se on sit ennallistettu eikö se ole tarkoitus?
Tälläinen kehitys on jatkunut jo ammoisista ajoista alkaen koko suomessa. Kaikki kehittyy,ei tämä mitään outoa ole.
Olen jo 76v enkä muista että täällä Lappajärvellä olisi joskus eletty vireää aikaa.
Väestön väheneminen ei ole kehitystä. Suomessa ja länsimaissa tapahtuva kantaväestön väheneminen on osoitus yhteiskunnan alennustilasta.
Lappajärveä on viimeiset 40 vuotta ajettu konkurssiin, mitään ei korjata vaan annetaan rapistua!
Turhaa höpötystä.Kenelle siitä on hyötyä että kunnassa väki vähenee.Suosittelen lääkityksen lisäystä ettei harhaluulot saa mieltä kokonaan valtaan
Voi kun ois harhaluulo,mutta kun on totta.Kun kerran viikossa menee auto tiellä,se ei oo vireän kylän merkki.Valittavasti
Miten ja kuka on ajanut noin.Kaikki pienet kunnat ovat samanlaisessa tilanteessa väestön vähenemisen takia
Alajärvi, Kauhava ja lapua saaneet kaikki yli 10 000 000 euroa vos-tasausta vuodessa niin tartteeko ihmetellä että pienet kunnat ympärillä näivettyy.
Mutta täällä on turvallista, ei tuu puukkoa niskaan kuin helsingis
Olisi kauheaa, jos pitäisi asua kaupungissa.
Lappajärven väestökehitys:1980-4500 asukasta.v2000-4000 asukasta.v2022-2800 asukasta.Ei hyvältä näytä
Onneksi useampi lapsiperhe on muuttamassa Lappajärvelle.
Ei tänne kukaan täysjärkinen muuta.
Vain järkevät muuttavat Lappajärvelle ja Järviseudulle.
Mukava on ollut huomata, että lapsiperheitä muuttaa koko ajan. Enemmänkin varmaan muuttaisi, jos olisi asuntoja tarjolla.
Kunnan politiikkana on valitettavasti nähdä kunta vain matkailukohteena tai liitoskohteena.
Mutta onneksi politiikka muuttuu ja ruvetaan maksamaan vauvarahaa ja tarjoamaan asuntoja vuokralle runsain mitoin.
Yli 64-vuotiaita lähes 36%...15 vuotta niin väkiluku on pikkusen päälle tuhat...aika surkea tulevaisuus edessä.