Järviseudulta loppuu ihmiset

Miettikääpä.Mikä on väestön määrä 20-30v.kuluttua?Kuinka paljon tyhjiä taloja lahoaa pystyyn?Kylät on pimeinä,ja eläkeläiset jäljellä.Ennen niin vireästä alueesta on muisto jäljellä .
23214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ei lopu. Paluumuutto alkaa ja syntyvyys lähtee nousuun.

Äänestä
  • Toiveajattelua.Maaseudulta viety elinkeinot.Turvetuotanto,turkistarhaus,maatalous.Mitä tänne tulevat voisi tehdä elääkseen?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Toiveajattelua.Maaseudulta viety elinkeinot.Turvetuotanto,turkistarhaus,maatalous.Mitä tänne tulevat voisi tehdä elääkseen?

    Vihervasemmistolaisuuden syytä. Mutta ruokaa ja puuta voimme tuottaa ja pienteollisuutta harjoittaa, siinä sivussa matkailua.

    Äänestä

Ongelma Lappajärvellä on ollut muun muassa se että väestön vähenemistä ei ole otettu vakavasti, on vaan ajateltu että "ei se väkiluku nyt niin alas laske", nyt sitten vasta kun yhteiskoulullakin alkaa luokkakoot olla pieniä niin on hieman alettu heräämään, mutta liian myöhään. Tänne pitäisi houkutella asukkaita eikä niinkään matkailijoita.

Äänestä

Se on sit ennallistettu eikö se ole tarkoitus?

Äänestä

Tälläinen kehitys on jatkunut jo ammoisista ajoista alkaen koko suomessa. Kaikki kehittyy,ei tämä mitään outoa ole.

Äänestä
  • Olen jo 76v enkä muista että täällä Lappajärvellä olisi joskus eletty vireää aikaa.

    Äänestä

  • Väestön väheneminen ei ole kehitystä. Suomessa ja länsimaissa tapahtuva kantaväestön väheneminen on osoitus yhteiskunnan alennustilasta.

    Äänestä

Lappajärveä on viimeiset 40 vuotta ajettu konkurssiin, mitään ei korjata vaan annetaan rapistua!

Äänestä
  • Turhaa höpötystä.Kenelle siitä on hyötyä että kunnassa väki vähenee.Suosittelen lääkityksen lisäystä ettei harhaluulot saa mieltä kokonaan valtaan

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Turhaa höpötystä.Kenelle siitä on hyötyä että kunnassa väki vähenee.Suosittelen lääkityksen lisäystä ettei harhaluulot saa mieltä kokonaan valtaan

    Voi kun ois harhaluulo,mutta kun on totta.Kun kerran viikossa menee auto tiellä,se ei oo vireän kylän merkki.Valittavasti

    Äänestä

  • Miten ja kuka on ajanut noin.Kaikki pienet kunnat ovat samanlaisessa tilanteessa väestön vähenemisen takia

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Miten ja kuka on ajanut noin.Kaikki pienet kunnat ovat samanlaisessa tilanteessa väestön vähenemisen takia

    Alajärvi, Kauhava ja lapua saaneet kaikki yli 10 000 000 euroa vos-tasausta vuodessa niin tartteeko ihmetellä että pienet kunnat ympärillä näivettyy.

    Äänestä

Mutta täällä on turvallista, ei tuu puukkoa niskaan kuin helsingis

Äänestä
  • Olisi kauheaa, jos pitäisi asua kaupungissa.

    Äänestä

Lappajärven väestökehitys:1980-4500 asukasta.v2000-4000 asukasta.v2022-2800 asukasta.Ei hyvältä näytä

Äänestä
  • Onneksi useampi lapsiperhe on muuttamassa Lappajärvelle.

    Äänestä

Ei tänne kukaan täysjärkinen muuta.

Äänestä
  • Vain järkevät muuttavat Lappajärvelle ja Järviseudulle.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Vain järkevät muuttavat Lappajärvelle ja Järviseudulle.

    Mukava on ollut huomata, että lapsiperheitä muuttaa koko ajan. Enemmänkin varmaan muuttaisi, jos olisi asuntoja tarjolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mukava on ollut huomata, että lapsiperheitä muuttaa koko ajan. Enemmänkin varmaan muuttaisi, jos olisi asuntoja tarjolla.

    Kunnan politiikkana on valitettavasti nähdä kunta vain matkailukohteena tai liitoskohteena.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kunnan politiikkana on valitettavasti nähdä kunta vain matkailukohteena tai liitoskohteena.

    Mutta onneksi politiikka muuttuu ja ruvetaan maksamaan vauvarahaa ja tarjoamaan asuntoja vuokralle runsain mitoin.

    Äänestä

Yli 64-vuotiaita lähes 36%...15 vuotta niin väkiluku on pikkusen päälle tuhat...aika surkea tulevaisuus edessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miettikääpä.Mikä on väestön määrä 20-30v.kuluttua?Kuinka paljon tyhjiä taloja lahoaa pystyyn?Kylät on pimeinä,ja eläkeläiset jäljellä.Ennen niin vireästä alueesta on muisto jäljellä .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu