Sähköpula! Polttomoottori on pelastus

Anonyymi-ap

Ylen sivuilla kielletään auton sisätilan lämmitys koska se vie yhden ydinvoimalan verran sähköä! No miten akun lataus? Vie niin monenko ydinvoimalan verran sähköä no vastaan että sähkö ei riitä suomessa ja entä kun pitäisi saada asunnot pysymään lämpöisinä? Sähköauton aika ei ole nyt. Aivan kun olisi rakennettu lentokone ilmaan mutta ei hitto vie ole yhtään lentokenttää mihin laskeutua! Tai joku muu yhtä hullu ajatus. Hei pakotetaan kaikki lampaat ostamaan sähköauto mutta eihän niillä voi ajaa kun einole sähköä no ei se mitään ei niillä ole enää mitään muutakaan kun ei ole sähköä KUOLKOON KAIKKI! Hyvä idea toteutetaan se ja se tapahtuu nyt. Todellinen uhka? Ilmastonmuutos? Ehei todellinen uhka on venäjä.

15

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä mä ainakin pöhötän sisälämmitys täysillä jos saa ladata sähköautojakin.

    • Anonyymi

      Ei mikään ongelma sähköautoilla, kun niitä voi ladata minimikulutuksen aikaan, mutta tappavaa lohkolämppäreiden osalta, koska niitä käytetään kulutushuippujen aikaan.

      • Anonyymi

        Minä käytän lohkolämppäriä yöaikaan, koska lähden aamulla töihin. Ei siis mikään ongelma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä käytän lohkolämppäriä yöaikaan, koska lähden aamulla töihin. Ei siis mikään ongelma.

        Aika moni menee kuitenkin töihin klo 8-9 välillä, mikä tarkoittaa että auto on lämmityksessä klo 6-8 välillä, eli juuri kulutushuipun aikaan.


    • Anonyymi

      Ai Yle kieltää sisätilanlämmityksen . Voi hurja .

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin sähköautoja saa ladata niin täällä pyörii kyllä 1900W sisätilanlämmitin täysillä joka lämmityksessä.

      • Anonyymi

        Siellä sinun taloyhtiössäsi on tavalliset suko-tolpat ja niistä sähköautot ottavat vain 8A = 1,8kW. Ja sähköautoja on Suomessa yhteensä n. 45.000, joista yhtäaikaa töpselissä maksimissaan 20.000 => 36 MW.

        Se sinun 1,9kW sisätilanlämmittimesi yhdessä 600W lohko/letkulämmittimen kanssa viekin jo 2,5 kW! Polttis-henkilöautoja on Suomessa liikennkäytössä n. 2,7 miljoonaa. Jos kaltaisiasi "harakoiden lämmittäjiä" noista on 500.000 => 1.250MW!

        Käytössä olevien ydinvoimaloidemme tehot muuten ovat Loviisassa 2 * 500 MW ja Olkiluodossa 2*900 MW.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellä sinun taloyhtiössäsi on tavalliset suko-tolpat ja niistä sähköautot ottavat vain 8A = 1,8kW. Ja sähköautoja on Suomessa yhteensä n. 45.000, joista yhtäaikaa töpselissä maksimissaan 20.000 => 36 MW.

        Se sinun 1,9kW sisätilanlämmittimesi yhdessä 600W lohko/letkulämmittimen kanssa viekin jo 2,5 kW! Polttis-henkilöautoja on Suomessa liikennkäytössä n. 2,7 miljoonaa. Jos kaltaisiasi "harakoiden lämmittäjiä" noista on 500.000 => 1.250MW!

        Käytössä olevien ydinvoimaloidemme tehot muuten ovat Loviisassa 2 * 500 MW ja Olkiluodossa 2*900 MW.

        Eroa on se että lataus on päällä 10-12 h, lämmitys 2 h.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eroa on se että lataus on päällä 10-12 h, lämmitys 2 h.

        Joo, mutta kun se sähköpula ja katkokset aiheutuvat juuri tuon 2 tunnin aikaan klo 6-8 tyynenä pakkasaamuna, kun ne töpselissä roikkuvat polttisautot imee sähköä parin ydinvoimalan verran!


    • Anonyymi

      Jaa, mä napsautan laillisesti Eberin kaukosäätimestä päälle ja Suomi pelastuu

    • Anonyymi

      Moottori ja sisälämppärit on päällä samanaan aikaan aamulla joka puolella maata ja varsi lyhyen ajan.

      Sähköautojen lataus yleensä yöllä halvan sähkön aikaan eli silloin kun sähköä on runsaasti saatavissa.
      Suurin osa autoilijoista ei aja niin paljon että akku pitäisi ladata joka päivä ja viikon välein on sen verran tuulistakin että on saatavissa liki nollahintaista tuulisähköä.

      Akun hieno ominaisuus on että sitä voi varata eri aikaan kuin on käyttötarve. Sähköllä toimiva moottorin ja sisätilan lämmitin ottaa sähkö silloin kun sitä lämpöä tarvitaan.

      • Anonyymi

        Kyllä se patteriauto vie ihan yhtä paljon sähköä, oli se sähkö sitten halpaa tai kallista. Eikä suurinosa kaupungissa kerrostaloissa asuvista sähköautoilijasta lataa autoa yöllä. Ne vie päivällä sen patterikärryn Lidlin tms. kaupan parkkipaikalle latautumaan sillä aikaa kun ovat töissä !


    • Anonyymi

      Onneksi täyssähköautot ovat vielä niin marginaalinen siivu, että eivät aiheuta sähköpulaa

      • Anonyymi

        Yhden sähköauton kulutus on 5-10 saunan kiuasta kulutukseltaan, ja jopa enemmän. Varsinainen sähkösyöppö.
        .


    • Anonyymi

      Sähköautoiluun siirtyminen ei lisää sähkön kulutusta yhtään. Pottoaineiden valmistus vie enemmän sähköä kuin sähkön suora käyttö sähköautoissa. Sähköautojen lisääntyvä käyttö tulee olemaan suuri helpotus meidän vaihtotaseellemme joka kääntyy pysyvästi positiiviseksi kun öljytuotteiden ostaminen päättyy. Kun sähköautoilija tulee vastaan, ota lakki päästäsi ja kiitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      86
      7983
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      82
      7930
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      171
      6138
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      10
      5370
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5138
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4221
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3950
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3750
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3749
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      39
      3586
    Aihe