Vasemmistopuolueet kannattaa Natoa....hähähähäää

Marin tosin sanoi, että tällä kaudella ei Natoon mennä, mutta niin se takki kääntyi.

Äärivasemmistolaiselle Anderssonille Natoon meno oli varmaan vielä kovempi paikka.
16113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Aloittaja on selvä putinisti.

Äänestä
  • Eli voittaja. Ettekö päässy NATO:on? Hahahaha

    Äänestä

  • Ette taida tajuta avausta?

    Äänestä

HÄHÄHÄHÄÄÄÄ, niinhän lähes koko suomikin ajatteli, 80% oli natoa vastaan, 20% puolesta.
Kunnes sota sai mielet muuttumaan.
Nyt on mielet muuttuneet jo takaisin entiselleen...

Äänestä
  • Sitten päätön kanalauma hätääntyi yllätten ja mieli muuttu ja sitten eivät kuitenkaan edes päässeet NATO:on. Kyllä on huvittava tilanne. Siis kuvittele mielessäsi sitä päätöntä säntäilyä ja siitä seurannutta mahalaskua..

    Äänestä

  • Eipä juuri ole.

    Äänestä

Kanalauma hätääntyi täysin ja käänsi takkia silmän räpäyksessä. On kyllä tosiaan koomista.

Äänestä

Lällällää putinistipersua aloittajaa harmittaa, kun jäi alakynteen toisessa ketjussa. Sen vuoksi levittelee valheita supersuositusta pääministeristämme.

Äänestä
  • Syrjäytynyt reppana siinä uhoaa, kukaan ei välitä sinusta.

    Venäjämieliset tulee muuten vasemmistosta.

    Äänestä

Maailmantilanne muuttui kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan joten Suomenkin oli aika liittyä Natoon.

Äänestä

Marin saattoi myös olla oikeassa. Marinin puheiden aikaan ei Naton kannatus ollut vielä täysin selvillä. Tiedossa myös oli, että hakuprosessi kestää normaalisti noin 1-1.5 vuotta. On täysin mahdollista, ettei Suomesta tule Naton jäsentä tällä hallituskaudella, vaan jäsenyys toteutuu vasta seuraavalla.

Äänestä

Etteivät vaan kelan konttoria pommita hajalle, muuten joutuu lähtee länteen Ruotsi tai Norja??

Äänestä

Natoon liittyminen on selvää.

Purtleristienkin kannattaa hyväksyä tosiasia,vaikka se vastoin luontoa onkin.

Turkin kiusanteon takia se saattaa mennä ensi kesään.

Äänestä
  • Putinisteilla on kovaa.

    Äänestä

Marin tosin ei sanonut noin. Sanoi vaan, että se on epätodennäköistä (tapahtui ennen Venäjän erikoisoperaatiota). Eihän asiasta ollut mitään sovittua edes hallitusohjelmassa.

Marin oli itse ajatellut saavansa käännytettyä demarit Nato-myönteisiksi parissa vaalikaudessa. Siihen saakkahan eduskuntapuoluista ei kannattanut Suomen Natoon liittymistä kuin kokoomus. Harkimon sen aikaista kantaa en muista, mutta se on marginaalitapaus muutenkin.

Äänestä

"Elokuussa perussuomalaisten puheenjohtajaksi valittu Riikka Purra kirjoitti heinäkuussa 2021 blogissaan, että ei kannata Nato-jäsenyyttä."

www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/466bd944-b23a-5757-a1d7-c7a8906a3e2a

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Marin tosin sanoi, että tällä kaudella ei Natoon mennä, mutta niin se takki kääntyi.

Äärivasemmistolaiselle Anderssonille Natoon meno oli varmaan vielä kovempi paikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu