Varsinainen topiikki on, että mitenkä vanhalla Selja- tädillä riittää rahat, sekä lääkkeisiin, että viinaan?
Pieni off- topic debitti!
6
196
Vastaukset
Nelisen vuotta sitten nukkui pois kuuluisa laulaja, Seija Simola. Hänen laulu- uransa oli jo päättynyt aiemmin, äänihuulten vaurioitumiseen leikkauksessa, sekä tämän "Juna
Jotka ihmetellen junaa katsooTurkuun"- kappaleen vuoksi:
"Jossain pikkukylässä on teitä
Se kulkee kai Turkuun
Autiotalossa vanhus katsoo ja
Muistaa pienet tapani mun
Hän on siellä, tunnen sen
Taas hetkeksi palaan mä
Ajassa kauaksi sinne ja
Matkani kiireetön on
Anna lapsuus takaisin mulle
Turkuun tahdo en
Kuulin, että kylän kirkkoon ydinsuojaa
Valmistellaan jotain varten
Se turvaa tuo tulevaisuuteen
Hylätyn kartanon muistan
Nyt seinät sen sortuu
Leikkipaikkani mun
Niinkuin huuma tunne on
Taas hetkeksi palaan mä
Ajassa kauaksi sinne ja
Matkani kiireetön on
Anna lapsuus takaisin mulle
Turkuun tahdo en
Lai dabada dai
Ohi jonkun pikkukylän juna
Hiljaa kulkee kuitenkin Turkuun"
https://www.youtube.com/watch?v=6-YF-HeYoI8
Nykyään eivät enää junat kulje Turkuun, vaan ainoastaan Kuppikseen!
Seijahan lauloi aikoinaan ihanan rakkauslaulun,"Kesytetty ":
https://www.youtube.com/watch?v=f7ou-QiZ5x8Ei tainnu olla seija simola mutta muistan bussilaulun 70-luvun lopulta. Kerran kuulin radiosta ja ihastuin mutten tiedä esittäjää nimeä enkä tarkkaa vuotta..lyriikkakin on unohtunu.
Tarttiisin ryhmysauvan!
Sveitsiläisillä on kisoissa salainen ase - paristoilla käyvät japanialaiset aurinkolasit, jotka näyttävät pallon liikkeen hidastettuna. Pelkästään patterit näihin maksavat yli 400 euroa kappale!
https://www.is.fi/mm-futis/art-2000009217332.htmlMitä lääkkeitä? itse ostin ibumaxia hammassärkyyn, koskenkorvaa ja hehkuviiniä viinahampaan kolotukseen sekä tylsistymiseen. Kuten pervoliinan mummo sanoi "rajan takaa takaa". puhdistetaan alapää ja yläpää viinalla ja jos ei auta ei auta terva eikä lääkkeetkään vai miten se meni?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392783Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702402Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261456- 1161144
- 991099
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58886Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62854Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.291847
