Kokemuksia oikomiskalvoista

Anonyymi-ap

Hei,

Olen käynyt konsultaatiossa oikomishoitoa varten. Vaihtoehtoina ovat joko Invisalign - tai Clearcorrect -kalvot. Hammaslääkärin mielestä Clearcorrect sopisi minun oikomistilanteeseeni paremmin, joten valitsen sen mahdollisesti.Käyttöperiaate on molemmissa sama. Clearcorrect on ohuempaa/huomaamattomampaa muovia ja ulottuu vähän ikenien päälle, toisin kun Invisalign.

Teen paljon puhetyötä ja haluaisinkin nyt teiltä kokemuksia siitä miten puhuminen kalvojen kanssa onnistuu. Tiedän, että s- kirjain ilmeisesti suhisee, mutta vaikuttavatko kalvot puheeseen muutoin? Kalvojahan tulisi käyttää 22h päivässä, mutta oletteko tästä joskus joustaneet? Ajattelin, että mikäli joskus olisi päivässä useampia tärkeämpiä puhetilanteita, niin ottaisin kalvot niiden ajaksi pois. Puheeni korostuu koska käytän mikrofonia ja olen tarkka siitä miltä kuulostan. Haluan myös tarjota kuulijalle selkeän kuuloista puhetta. Onko puheääneni tavallinen ja entistä vastaava ilman suhinoita jos otan kalvot pois vai ovatko hampaat jotenkin "löysällä" ja puhuminen täten hankalaa tai erikoisen kuuloista? Minulla on siis tärkeää tietää, että voinko tarvittaessa käyttää virheetöntä / normaalia ääntäni pitämällä tauon kalvoista. Syömiset yrittäisin hoitaa pikavauhdilla noina puhepäivinä ja pyrkisin toki 22h kalvotavoitteeseen/pvä. Joinakin päivinä toki vähän lipsuisi tuosta ajasta.

Työpaikan pikkujoulutkin ovat ensi kuussa ja pohdin myös onko siellä mahdollisuus olla koko ilta ilman kalvoja? Siellähän syödään, napostellaan ja juodaan koko ilta ja olisi aika kurjaa istua kalvot suussa ja katsoa muiden napostelua ja juomista. Muita illanviettoja minulla ei ole tiedossa, joten ilta ilman kalvoja olisi kertaluontoinen tilanne.

Suuri kiitos jos joku kokemuksia omaava voi pohdintaani vastata. Asia on minulle tärkeä ja teen tämän perusteella päätökseni aloitanko oikomishoidon vai en.

0

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

        Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
        Maailman menoa
        143
        3958
      2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

        Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
        Maailman menoa
        359
        3064
      3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

        Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
        Tv-sarjat
        14
        2008
      4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

        Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
        Suomalaiset julkkikset
        10
        1705
      5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

        Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
        Tv-sarjat
        4
        1139
      6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

        Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
        Kaste
        69
        975
      7. Mun kaikkialta häviäminen

        Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
        Ikävä
        71
        974
      8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

        Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
        Kuhmo
        23
        851
      9. Inhottaa ajatus siitä

        Miten monia olet pannut.
        Ikävä
        71
        839
      10. Onko teillä

        minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
        Ikävä
        44
        794
      Aihe