Olen eronnut kirkosta jo hyvän aikaa sitten. Välillä tulee ajatuksia, että pitäiskö liittyä takaisin? Mutta mutta....
Säästän rahaa kun ei tarvitse maksaa kirkolle veroa!
Voisin käydä ehtoollisella eikä kukaan kysy jäsenyydestä!
Voisin käydä palveluksissa ilman että kukaan kysyy jäsenkorttia?
Voisin osallistua ryhmiin ilman että kukaan kysyy jäsenyydestäni!
Voin pyytää diakonilta taloudellista tukea ilman että hän kysyy olenko kirkon jäsen!
Voisin tehdä vapaaehtoistyötä olematta kirkon jäsen!
Pääsen hautaan ilman jäsenyyttä !
Miksi siis kuulua kirkkoon kun kirkon jäsenyys ei tuo mitään etua ?
Jeesus ei kysy olenko kirkon jäsen.
Säästän rahaa kun ei tarvitse maksaa kirkolle veroa!
Voisin käydä ehtoollisella eikä kukaan kysy jäsenyydestä!
Voisin käydä palveluksissa ilman että kukaan kysyy jäsenkorttia?
Voisin osallistua ryhmiin ilman että kukaan kysyy jäsenyydestäni!
Voin pyytää diakonilta taloudellista tukea ilman että hän kysyy olenko kirkon jäsen!
Voisin tehdä vapaaehtoistyötä olematta kirkon jäsen!
Pääsen hautaan ilman jäsenyyttä !
Miksi siis kuulua kirkkoon kun kirkon jäsenyys ei tuo mitään etua ?
Jeesus ei kysy olenko kirkon jäsen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Niinpä. Jäsenyydestä ei ole muuta hyötyä kuin vihkioikeus kirkossa ja sen päälle papin aamen. Muuta etua jäsenyydestä ei ole
Liity vaan Jeesus hoitaa hommat kuoleman jälkeen.
Kirkosta (kirkollisverosta) eroaminen on järkevin vaihtoehto!
Säästöä kertyy vuosikymmenien saatossa auton hinta!
Kenelläkään ei ole oikeutta kysellä asiasta millään ovella oli kirkon jäsen tai ei.
Kirkko kyllä on valmis keräämään rahaa, vain oman organisaationsa pyörittämiseen. Seurakuntalaiselle kaikki maksaa erillisellä laskulla ja paljon!
Pelkästään sukulaisen hautauskuluille tuli laskua tuhansia euroja, ei saanut seurakunnan laskuun!
>> Kenelläkään ei ole oikeutta kysellä asiasta millään ovella oli kirkon jäsen tai ei. <<
Ei sitä kyllä kysytäkään. Vain äänestäessä kysytään.
Eikö uskovaiset osaa kysymystä kommentoida? Taitavat itsekin tajuta ettei ole mitään syytä kuulua kirkkoon
Sinähän menetät äänioikeuden kirkon vaaleissa, jos et kuulu siihen!
Vapaissa suunnissa et pääse yhdistysten kokouksiin, jos et ole jäsen!
Niin. Jokainen sitten miettiköön, ratkaiseeko se jäsenyys jotain vai ei.
Minun näkemykseni mukaan suurin osa on niin rakastunut siihen omaan kuppikuntaansa, että he ovat jäseniä vain sen takia. Kun olen eri suuntauksien jäseniä kuunnellut, niin siihen loppupäätelmään olen tullut.
Niin mutta olennaisinta on se , että mikä se homokanta on ?
Miksi vihaat kaikkia et rakasta ketään.
Niin että osallistumisoikeus kirkolliseen politiikkaanko on ainoa syy liittyä kirkkoon? Surullista
Mitä surullista tuossa on. Enitenhän juuri teikäläiset siitä käy kuumana ja juttujen tasoa kuvaa se, että jos Pyhtään seurakuntaan palkataan laitoshuoltaja joka kuuluu seksuaalivähemmistöön niin te esitätte asian niin, että no niin, nyt on sekin seurakunta homottamassa.
Äänestysprosentti on luvattoman alhainen ja ilman muuta kirkkoon kuuluvien pitäisi äänestää.
Se, että teitä lahkolaisia kovasti kuitenkin kiinnostaa. No, toki se hivelee mukavasti mutta valitettavasti teistä ei ole äänestämään.
Luuletko, että käytöksesi tällä palstalla on hyvää mainosta teille kirkko”uskoville” ja kirkolle ?
Mikäs se sinun lahkosi nyt olikaan niin katsotaan tuota sinun mainospuolta.
Sinusta puhuttiin, sinusta.
Ihan taatusti paremman kuvan annan kuin sinä.
Olet kirkostaeromagneetti. Teet todella hyvää työtä vapaa-ajattelijoille.
Ei pärjää Räsäsen Päkälle !
Eli kuten arvelinkin ei ole mitään syytä kuulua kirkkoon. Taivaaseen pääsyyn ei tarvita kirkon jäsenyyttä, joten sekään ei ole syy kuulua kirkkoon.
On mainittu kaksi syytä: kirkkohäät ja äänestäminen vaaleissa ja siihen kytkeytyy ehdokkaaksi asettuminen vaaleissa muta mitään muuta syytä ei ole kuulua kirkon yhteyteen jos ei aio mennä naimisiin eikä kiinnosta pätkän vertaa ketkä hupakot seurakunnan asioista päättää.
Kirkko menee taivaaseen älä hyppää kyydistä.
Nythän pitäisi hirveästi puolustaa sitä ainoaa ja oikeaa kastetta lapsen kastetta, joka antaa ainoan ja oikean Pyhän Hengen. Sillä taivaaseen vilahdetaan. Toisaalta menettääkö se merkityksensä jos eroaa myöhemmin kirkosta. Ainakin omien lasten kastaminen voi vaikeutua ja silloin tapahuu hirveitä. Silloin nuo lahkolaisherjat osuvat oman lapsen kohdalle. Ei noin voi toimia, vaan pakko on kuulua kirkkoon jos on lapsia tulossa. Tai ainakin toisen vahemmista.
Vai eikö sitä ainoaa ja oikeaa kastetta voi puolustaa muuta kuin herjaamalla muita. Oman väen keskuudessa se ei ole enää niin ihana ja varma asia.
Hirvittävä fiaskohan tapahtumassa kun kirkosta erotaan rahan vuoksi ja sitten lapset jäävät kastamatta. Suomen kansa on jäämässä pois Kristuksen oikeasta kasteesta ja Pyhästä Hengestä. Koko kansakunta on ajautumassa turmioon kun ei ole enää Hengen ohjauksessa eikä matkalla taivaaseen, vaan helvettiin.
Nyt pitäisi hälytyskellojen soida ja aloittaa evankelioida sen puolesta, että ihmiset tajuaisivat mitä tapahtumassa. Suomen kansa ei pelastu vain lahkolaisia haukkumalla, vaan nyt pitää tarttua Jumalan valtakunnan työhön. Ennen kuin on liian myöhäistä.
ArtoTTT
Ja täälläkin voit provoilla ihan ilmaiseksi.
Edes älyvapaa kommentointi ei vaadi kirkon jäsenyyttä vaikka voikin korreloida sen kanssa.
Oikeastaan nyt pitäisi kaikkien luterilaisten herätä siihen että hei, kun ihmiset eroavat kirkosta heidän lapsiaan ei kasteta. He jäävät Pyhän Hengen ulkopuolelle, sen ainoan ja oikean Pyhän Hengen ulkopuolelle ja ovat hurmahenkien armoilla. Koko Suomen kansa menee pilalle.
Luterilaisten pitäisi ryhtyä kiertämään ovelta ovelle kertomassa miten ihanaa on olla seurakunnan jäsen, miten saada ainut ja oikea Pyhä Henki kasteessa ja miten katalia ovat hurmahenget jos ei ole kastettu ajoissa. Silloin ne tuntevat sisään ovista ja ikkunoista.
Se ei riitä että hurmahengistä peloitellaan. Oikeastaan sillä tehdään vain hallaa, sillä se luo kuvan että kaikki usko on väärin ja se mitä Raamattuun on kirjoitettu, kun sitä pitää vastustaa. Pitäisi vain sinnikkäästi lähteä viemään oikeaa sanomaa nätisti ja sivistyneesti että Suomen kansa pelastuu. Nyt eikä sitten kun on jo liian myöhäistä.
Pyhä Henki on jättänyt evlut kirkon kun tilalle on tullut sateenkaaren henki.
Silmäilin palstaa mutta en nähnyt tietoa että kirkkoon kuuluva siunataan ennen hautaan tai krematorioon viemistä. Tosin minä uskovaisena ja kirkkoon kuuluvana siunautan vasta tuhkani eli ei kuljetella kalliilla pirssillä arkkuani sairaalasta kirkkoon, kirkosta krematorioon ja ja tuhkana taas kirkkoon. Ei sairaalaasta viedään suoraan krematorioon ja tuhka tuodaan siunattavaksi.
Jos ruumiin tai tuhkan hautaansiunaamisella ei ole aloittajalle merkitystä, niin ei ole mitään syytä kuulua kirkkoon. On hyvä että sielun asioista saa päättää ihan itse. Se on ok, jos mieli on rauhaisa ja tyyni ja on yhteenkuuluvaisuutta muuhun kuin seurakuntaan, jos sitä yk:ta ylipäätään kaipaa, silloin ei uskoa tarvitse. Hyvää elämää sinulle.
Kyllä se pappi jotain löpisee vainajasta. Yleensä pitäytyy maalliissa asioissa eikä juurikaan tuo esille mitään hengellistä. Vainvihkaa antaa vain ymmärtää että taivaasenhan se vainaja nyt tietenkin kirkon jäsenenä menee. Ei nyt sentään helvettiin.
Liity toki takaisin kirkkoon. Kun olet siellä sisällä kirkollisissa piireissä, voit myös vaikuttaa omalta osaltasi kirkon toimintaan. *Älä pistä päätä pensaaseen laiskuuttasi.