Palkoissakin sitä voisi olla enemmän

Anonyymi-ap

Näin juuri keskustelun kaupunginjohtajan palkasta ja kuten aina, niin nytkin oli vastakkaisia mielipiteitä.

Kuitenkin Suomessa pitäisi olla sananvapaus. Tietenkään ei pidä yhden ihmisen asioita ruotia, vaan katsoa laajemmin asian vaikutusta.

No olen jo nähnyt aikaa huonoa ja parempaa. Kansa on jakautunut hyväosaisiin ja huono-osaisiin, joillakin olut se "kultalusikka tai hopealusikka suussaan jo syntyessään. Toisilla ei yhtään mitään.

No elämää on hyvää jatkaa jos on hyväosaisena syntynyt, mutta voi myös kovin ponnistelun huonommissa oloissa alkunsa saanut ponnistella koulutuksen pariin.
Siinä on kyllä paljon esteitä, sillä hänen läheisensä eivät aina ymmärrä ja suorastaan estävät koulutukseen menon, on mentävä ansaitsemaan itse elantonsa heti kun kynnelle kykenee. Ei tarvitse kauas katso, kun lapset olivat töissä Suomessakin ja raskaissa lomien aikaan. Heidän piti saada leipänsä sieltä, niin on mieheni ja veljensä joutuneet lähtemään, itse ovat ponnistelleet koulutukseen ja vähän parempiin tuloihin.

Nämä vähäisen koulutuksen kautta työhän päässeet ihmiset ovat liian monesti työn kovuuteen ja määrän nähden hyvin alipalkattuja, sillä kyllä se vaan on niin, että vuorokausi on sama herralla ja työmiehellä.

Herrojen iltatyöt ovat monesti edustamista valmiiden ruokapöytien ja viinilasien ääressä. Verkostoitumista.
Työläinen on tarvittaessa helposti irtisanottava ja lamautettava, kyllä siihen aina löytyy jokin "laillinen" reikä. Näin saadaan tulosta firmoille,

Myös vuosien saatossa on tapahtunut niin, että korotukset ovat usein prosentuaalisia. Tällöin isot palkat nousevat enemmän ja tällä tavoin nuo palkat ovatkin sitten tänään, sanoisin nousseet, jopa sellaisiksi, että palkkaavien tahojen esim. kunta on vaan palkattava, vaikka kunnalla ei olisi siihen oikein varaakaan, siitä kärsii kokonaistoiminta.

Mutta miten niitä kohtuulista, sillä alemmilla palkoilla tuskin enää pärjää. Vikka nämä ihmiset tekevät rankkaa työtä, hyvä että saa ruuan ostettua katon pään päälle. Jokaiselle ihmiselle olisi tärkeää saada elää tuloillaan, jotta edes joskus palkalla voisi jotain matkaa tehdä tai viedä perheensä ruokailemaan ravintolaan, teatteriin. Näihin ei juuri liikene varoja.

Joten ennen pitkää näillä valtaisilla palkoilla on vaikutus koko maan pärjäämiseen jos ei ajatella asioita sieltä pienimmästä tulosta alkaen asioita.

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10330
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2539
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1937
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1385
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe