Näin juuri keskustelun kaupunginjohtajan palkasta ja kuten aina, niin nytkin oli vastakkaisia mielipiteitä.
Kuitenkin Suomessa pitäisi olla sananvapaus. Tietenkään ei pidä yhden ihmisen asioita ruotia, vaan katsoa laajemmin asian vaikutusta.
No olen jo nähnyt aikaa huonoa ja parempaa. Kansa on jakautunut hyväosaisiin ja huono-osaisiin, joillakin olut se "kultalusikka tai hopealusikka suussaan jo syntyessään. Toisilla ei yhtään mitään.
No elämää on hyvää jatkaa jos on hyväosaisena syntynyt, mutta voi myös kovin ponnistelun huonommissa oloissa alkunsa saanut ponnistella koulutuksen pariin.
Siinä on kyllä paljon esteitä, sillä hänen läheisensä eivät aina ymmärrä ja suorastaan estävät koulutukseen menon, on mentävä ansaitsemaan itse elantonsa heti kun kynnelle kykenee. Ei tarvitse kauas katso, kun lapset olivat töissä Suomessakin ja raskaissa lomien aikaan. Heidän piti saada leipänsä sieltä, niin on mieheni ja veljensä joutuneet lähtemään, itse ovat ponnistelleet koulutukseen ja vähän parempiin tuloihin.
Nämä vähäisen koulutuksen kautta työhän päässeet ihmiset ovat liian monesti työn kovuuteen ja määrän nähden hyvin alipalkattuja, sillä kyllä se vaan on niin, että vuorokausi on sama herralla ja työmiehellä.
Herrojen iltatyöt ovat monesti edustamista valmiiden ruokapöytien ja viinilasien ääressä. Verkostoitumista.
Työläinen on tarvittaessa helposti irtisanottava ja lamautettava, kyllä siihen aina löytyy jokin "laillinen" reikä. Näin saadaan tulosta firmoille,
Myös vuosien saatossa on tapahtunut niin, että korotukset ovat usein prosentuaalisia. Tällöin isot palkat nousevat enemmän ja tällä tavoin nuo palkat ovatkin sitten tänään, sanoisin nousseet, jopa sellaisiksi, että palkkaavien tahojen esim. kunta on vaan palkattava, vaikka kunnalla ei olisi siihen oikein varaakaan, siitä kärsii kokonaistoiminta.
Mutta miten niitä kohtuulista, sillä alemmilla palkoilla tuskin enää pärjää. Vikka nämä ihmiset tekevät rankkaa työtä, hyvä että saa ruuan ostettua katon pään päälle. Jokaiselle ihmiselle olisi tärkeää saada elää tuloillaan, jotta edes joskus palkalla voisi jotain matkaa tehdä tai viedä perheensä ruokailemaan ravintolaan, teatteriin. Näihin ei juuri liikene varoja.
Joten ennen pitkää näillä valtaisilla palkoilla on vaikutus koko maan pärjäämiseen jos ei ajatella asioita sieltä pienimmästä tulosta alkaen asioita.
Palkoissakin sitä voisi olla enemmän
Anonyymi-ap
2
208
Vastaukset
- Anonyymi
Ulkomaalaiset kehuu miten hyvät palkat Suomessa on hoitoalallakin, tasa-arvoa ja hyvät oltavat, vain suomalaiset naiset valittaa aina ja kaikesta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/89f8f12b-fd45-41d1-8e47-5627d29fa41f
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36712340Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555397Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2143932Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972613Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726