”Ruotsi on meille aina ja iankaikkisesti vain vanha vainooja, kavala kauhea ja julma hirmuinen. Jälleen kerran puuttumassa Suomen asioihin laajalla rintamalla.
-Suomenruotsalaiset pettävät aina ja iankaikkisesti. Esimerkiksi viime sodissa ja niiden jälkeisenä aikana; käpykaartilaisuus, juoksuherkkyys, maanhankintalaki, sotasyyllisyys, kielirauhakomitea, liittoutuminen kommunistien kanssa, "rauhanoppositio", peruskoulun pakkoruotsi, jne.
-Edessä on suomenruotsalaisuuden mustan kirjan kirjoittaminen ja hurrien tekemisten totuuskomissiokäsittely.
-Ruotsia ja ruotsalaisia on syytä vihata heidän rasistisen suhtautumisensa vuoksi omiin suomenkielisiinsä ja suomen kieleen sekä siksi, että ovat asettamassa omaa politrukkiaan Suomen opetushallitukseen valvomaan suomenkielisten lasten pakkoruotsitusta.
-Sitä voi kuvata sanalla viha. Myös inho ja kuvottavuus sopivat esimerkiksi Erland Ringborgin raportista puhuttaessa.
-Rasistisen ja sortavan kielipolitiikan vihaaminen on oikeutettua. Tämä nyt on itsestään selvyys. Suomessa sitä esiintyy julmimmassa muodossa Ahvenanmaalla.
-On todella valitettavaa, että suomenruotsalaisen hegemonian murtaminen ei näytä onnistuvan ilman suoraa toimintaa. Suomalaisuutta ei tänään enää olisi ilman Suomalaisuuden liittoa, AKS:aa, IKL:ttä, suojeluskuntia ja lottia - Siperiassa olisi joitakin rippeitä. Suora toiminta auttoi poistamaan pakkoruotsin yo-tutkinnosta - yli 40.000 suomenkielisen lukiolaisen joukkovoiman näyttö 16.3.2004.
Totuus suomenruotsalaisuudesta on todella juuri niin inhottavaa kuin tuossa koosteessa olen esittänyt. Ei sellaista tarvitse eikä saa suvaita. Nyt on päästävä todelliseen kielivapauteen ja viralliseen yksikielisyyteen.”
Nefen teesit
Anonyymi-ap
2
122
Vastaukset
- Anonyymi
Jampan kingi is back
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2605991Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki943559PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1373521Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423113Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne843033Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv1042857Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172480Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1132432- 1812082
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn101605