Energiavirasto ei hoida tehtäviään sähkön jakeluyhtiöiden valvonnassa

Anonyymi-ap

Sähkön jakeluyhtiöt ovat jo vuosia laskuttaneet asiakkailtaa ylisuuria kohtuuttomia hintoja. Hintoja on korotettu suuresti. Osa hinnankorotuksista on piilotettu perusmaksujen korotuksiin. Kysymys on aina kuluttajalle kokonaislaskusta.

Yritykset ovat tuottaneet totaalisen suuret voitot, mikä osoittaa liian suurista asiakasveloituksista. Tuloslaskelmien suuria voittoja on korjattu nätimmiksi sisäisten velkojen markkinakorkoja suuremmilla koroilla. Sitä kautta voittoja on siirretty piiloon esimerkiksi saman konsernin ulkomaisiin yrityksiin.

Hinnat eivät ole olleet kohtuullisia, mitä laki edellyttää. MOT selvitti asiaa jokunen aika sitten ja totesi, että korjattujen tilinpäätöslaskelmien mukaan voitto oli joissakin yrityksissä luokkaa 30%, joissakin jopa 50%.

Energiavirasto ei ole hoitanut valvontatehtäväänsä kunnolla, kun tällaista pääsee tapahtumaan. Tässä tilanteessa myös valvovan ministeriön pitäisi toimia.

Sen sijaan jakeluyhtiöiltä on tullut tuoreita kirjeitä, joissa ilmoitetaan hinnankorotuksista. Kohtuuton hinnoittelu muuttuu entistä kohtuuttomaksi.

Onko Energiaviraston virkamiehet lahjottu?

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ''Energiavirasto valvoo verkkopalvelumaksujen korotuksia hinnanmuutosten yhteydessä. Sähkön jakeluverkkoyhtiö saa korottaa siirron ja jakelun maksujaan korkeintaan 8 prosenttia korotusta edeltäneiden 12 kuukauden aikana keräämiinsä maksuihin verrattuna.

      Korotuksen hyväksyttävä enimmäismäärä lasketaan kunkin verkkoyhtiön sähköverkonkäyttäjiä edustavan asiakasryhmän (tyyppikäyttäjien) 12 kuukauden pituisen tarkastelujakson keskimääräisen kokonaismaksun perusteella. Hyväksyttävä enimmäismäärä lasketaan siirron ja jakelun verollisesta hinnasta. Mahdolliset verojen tai veronluonteisten maksujen korotukset tarkastelujakson aikana eivät sisälly hyväksyttävän enimmäismäärän laskentaan.''

      • Anonyymi

        Virastoja riittää, on Aluehallintovirastokin.
        Silti vai siksikö korruptio rehottaa

        Suomen sähköistymistä edistivät aikanaan paikalliset kuntien tai valtion omistamat voimayhtiöt, jotka omistivat myös sähköverkot. Tällaiset kunnan tai kuntien omistamat voima- ja verkkoyhtiöt on käytännössä myyty isoille toimijoille, mikä näkyy sähköenergian hinnassa ja sähkön siirtohinnoissa. Myös kunnalliseen omistukseen jääneet sähköverkot ovat nostaneet hintojaan ”markkinoiden mukaan”. Noin aloitteen tekijät.

        Kunnat ja valtio tyrivät homman jo ajat sitten. Ja kuka ne päättäjät valitsi ja antoi tehdä tyhmyyksiä? Ja nyt kunnatkin nostaa hintoja kuin humalaiset. Suomi on korruption suurvalta.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        💋 ­­­N­y­­m­­­f­­o­­m­­­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17645153A

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe