Kujalla ohjelmassa on ihan hyviä juttuja kun joihin voi yhtyä mutta epäilen uuskalvinistien mainokseksi. Ohjelmistoss painottuu uuskalvinistien ääri-ilmiöt. Joonas Laajanen esittää maskuliinista urheilijaa (ollut sellainen malli). Mies johtaa ja nainen jää taka alalle, mies perheen johtaja. Myös naisen omat tulot kyseenalaistetaan? Mikko Sivonen? Iida Bois korostaa nykynaisten kaunaa ja ankeutta jollei ole kotiäiti. Yt näyttää olevan Tuomas Toppila syntejä selvittämässä.
Eli neokalvonistien podcast?
Kujalla podcast, uuskalvinistien ohjelma?
9
411
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi sinun pitäisi yhtyä kaikkien ohjelmassa vierailevien näkemyksiin?
Jätä ne jaksot välistä, joissa vieraana on joku, jonka uuskalvinistiksi tiedät.
Suurin osa vieraista ei ole kalvinisteja: https://anchor.fm/kujalla - Anonyymi
Vieraita yhdistää ns. konservatiivinen kristillisyys,
mutta kalvinisteja ei saisi ohjelmaan kutsua?
Millä perusteella ohjelma pitäisi kuvata heidän mukaansa, kun ohjelmassa on ollut monia muitakin vieraita? - Anonyymi
jos ei hyväksy naisten työssäkäyntiä / ammattia, sellaisen henkilön ei pitäisi siiten ottaa vastaan mitään palveluja , jossa nainen työskentelee,
kuten ,
-kaupan kassat
-terveydenhoito / kätilöt, lasten neuvolat, lääkärit, siis kaikki
-ei naispuolisia opettajia
-ei mitään palveluja, jossa nainen on hoitamassa ammattiaan , ihan vaikkapa
puhelinpalvelut , esim. hätäkeskus !!!
eihän yhteiskunta toimisi, jos kaikki synnyttäneet naiset olisi kotona.
onhan raamatun aikoinakin naiset työskennelleet,
Apt. teoissa > Lyydia > purppuran MYYJÄ, ja Lyydialla oli myös lapsia, siitä huolimatta Lyydia myös teki rahallista, > ammatillista työtä. - Anonyymi
Kyllä kovat kuivat neokalvinisti"pastorit" ovat joutuneet naispalvelujen uhriksi syntyessään kätilön toimesta, neuvolatätien pistäessä, opettajien toimesta. Kaupassa käydessään, sydänkohtauksen saaneena ja vielä kuolinvuoteella me kaikki saamme naisilta hoitoa.
- Anonyymi
Kujalla lienee uuskalvinismille tarkoitettu. Kerran valittu ja aina pelastettu. Kerran hyljätty aina hylkätty. Karu oppi. Tätäkö kannattaa juontaja. Naiskäsityksistä pääsee eniten ääneen ent euroviisukoelaulaja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kujalla lienee uuskalvinismille tarkoitettu. Kerran valittu ja aina pelastettu. Kerran hyljätty aina hylkätty. Karu oppi. Tätäkö kannattaa juontaja. Naiskäsityksistä pääsee eniten ääneen ent euroviisukoelaulaja.
Samaan aikaan Yle ja Hesari ei päästä ääneen ketään raamatullista kristittyä. Vain liberaalikristityt ja seksuaalivähemmistöt ovat haastateltavina. Sukupuoli on oma valinta joten niin on homouskin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kujalla lienee uuskalvinismille tarkoitettu. Kerran valittu ja aina pelastettu. Kerran hyljätty aina hylkätty. Karu oppi. Tätäkö kannattaa juontaja. Naiskäsityksistä pääsee eniten ääneen ent euroviisukoelaulaja.
Ei ole tarkoitettu, kuten tässä lyhyessä ketjussa jo todettiin todistein.
Ohjelman vetäjä on taustaltaan viidesläinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole tarkoitettu, kuten tässä lyhyessä ketjussa jo todettiin todistein.
Ohjelman vetäjä on taustaltaan viidesläinen.Ei ole mitään syytä epäillä ohjelmaa uuskalvinismille tarkoitetuksi, kun ohjelmassa vierailee useista eri seurakunnista, järjestöistä ja muualta ihmisiä ja aiheet vaihtelevat.
Valtaosa vieraista muita kuin kalvinisteja: https://podcasters.spotify.com/pod/show/kujalla
”Kujalla podcast, uuskalvinistien ohjelma?”
Vaikeaa sanoa kun mistään ei näin nopeasti tarkastellen löydy mitään tietoa, mikä taho tuota tuottaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938088
- 403882
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241360
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321193Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311099Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11925Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31822Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29787