Ylösnousemusvarmuus

Anonyymi-ap

Mistäköhän Uuden testamentin kirjoittajat ovat saaneet päähänsä, että pahoille ihmisille olisi jokin oma ylösnousemus? Ainakaan Jobin kirjan kirjoittamisen aikaan sellaista ei tunnettu:

“4. Etkö sitä tiennyt jo vanhastaan, eikö ole ollut tiedossa siitä asti, kun ihminen asetettiin maan päälle, 5. että jumalattomien riemu loppuu lyhyeen ja riettaan ilo kestää vain hetken. 6. Vaikka hän ulottuisi taivaaseen asti ja hänen päänsä koskettaisi pilviä, 7. hän kuitenkin katoaa ainiaaksi oman ulosteensa tavoin....” (Job 20:4-7, FinRK)

Ja Jumalaa pelkäävienkin kohdalla vasta Jesaja mainitsee ensimmäisen kerran Raamatussa kuolleiden yleisen ylösnousemuksen.

Nyt onkin näin, että uskovien yleistä ylösnousemusta ei opetettu vielä ennen Jesajaa. Hesekiel ja Danielin kirja antavat kyllä viitteitä uskovien ylösnousemuksesta mutta sen jälkeen vasta Uusi testamentti mainitsee kuolleiden ylösnousemuksen

Mistä moinen muutos uskonnossa?

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eihän Vanhassa testamentissa tunnettu mitään helvettiäkään, eikä mitään kaikkien uskovien yleistä taivaaseen pääsyäkään. Sekin on myöhempi keksintö. Sanaa helvetti ei mainita kertaakaan meidän Vanhassa testamentissamme.

      Jumala ei Vanhassa testamentissa koskaan luvannut kenellekään parhaimmistaankaan seuraajistaan iankaikkista elämää jossakin taivaas-nimisessä paikassa. Eikä Jumala uhannut ketään Vanhassa testamentissa helvetillä. Miksi? Jos kerran Jumala on sama eilen, tänään ja tulevaisuudessa?

      Siksi, koska heprealaisuus ja juutalaisuus eivät tunne koko helvetti/taivas-käsitettä vaan se on kristinuskon keksimään. Ihmisten kärsimys piti selittää jotenkin, samoin se, mitä tapahtuu kuoleman jälkeen.

      Oli kivampi kuvitella jokin hauskempi loppu ihmisille kuin pelkkä Sheol, jonne kaikki kuolleet, niin hyvät kuin pahatkin, joutuivat Vanhan testamentin aikaan. Sheol oli tosi ikävä paikka maan alla, jossa ei pystynyt edes Jumalaa palvelemaan.

      Mutta helvetistä ja taivaasta huolimatta Raamattu ei kykene selittämään elämän tarkoitusta perusteellisesti eikä varsinkaan sitä, miksi ihmisen pitää kärsiä, kun Luoja on kaikkitietävä, kaikkivoiva ja hänen rakkautensa ylittää kaiken. Sillä jos Jumala on rakkaus, niin miksi hän antaa miljoonien ihmisten kärsiä tuhansia vuosia synnistä ja sen seurauksista? Ehkei hän sitten olekaan kaikkivoiva? Tai jos Jumala on kaikkivoiva, niin miksi hän antaa miljoonien ihmisten kärsiä tuhansia vuosia synnistä ja sen seurauksista vaikka olisi voinut lopettaa kärsimyksen jo heti alkuunsa kun näki kaikkitietävänä, mitä syntiin lankeaminen saisi aikaan. Jumalahan tiesi, että ihminen tulisi lankeamaan, olihan hänellä pelastussuunnitelma valmiina jo ennen luomista. Mutta ehkäpä Jumala ei olekaan kaikkitietävä?

      Eihän rakastava kaikkitietävä kaikenvoiva Jumala voi antaa miljoonien ihmisten kärsiä tuhansia vuosia synnistä ja sen seurauksista? Eihän?

      Kaikki tämänkin ketjun yritykset selittää kärsimystä ovat vain ihmisten omia sepitelmiä, sillä Raamattu ei toden totta anna vastausta kärsimykselle.

      Kyse on siis ollut siitä, että vaikka Jumala on pysynyt samana (no ei nyt aivan, jos tarkkaan luetaan Raamattua), niin uskonto on muuttunut vuosisatojen saatossa. Ja niin ovat muuttuneet Raamattuun kirjansa kirjoittaneet ajan kuluessa. He ovat kirjoittaneet siitä, mihin he ovat uskoneet. Ei siis ihme, että punainen lanka katoaa kun sitä ei ollut alunperin alkuunkaan olemassa.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍒 ­­N­y­­m­­­f­­o­­m­­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17645614a

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe