Ylösnousemusvarmuus

Anonyymi-ap

Mistäköhän Uuden testamentin kirjoittajat ovat saaneet päähänsä, että pahoille ihmisille olisi jokin oma ylösnousemus? Ainakaan Jobin kirjan kirjoittamisen aikaan sellaista ei tunnettu:

“4. Etkö sitä tiennyt jo vanhastaan, eikö ole ollut tiedossa siitä asti, kun ihminen asetettiin maan päälle, 5. että jumalattomien riemu loppuu lyhyeen ja riettaan ilo kestää vain hetken. 6. Vaikka hän ulottuisi taivaaseen asti ja hänen päänsä koskettaisi pilviä, 7. hän kuitenkin katoaa ainiaaksi oman ulosteensa tavoin....” (Job 20:4-7, FinRK)

Ja Jumalaa pelkäävienkin kohdalla vasta Jesaja mainitsee ensimmäisen kerran Raamatussa kuolleiden yleisen ylösnousemuksen.

Nyt onkin näin, että uskovien yleistä ylösnousemusta ei opetettu vielä ennen Jesajaa. Hesekiel ja Danielin kirja antavat kyllä viitteitä uskovien ylösnousemuksesta mutta sen jälkeen vasta Uusi testamentti mainitsee kuolleiden ylösnousemuksen

Mistä moinen muutos uskonnossa?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eihän Vanhassa testamentissa tunnettu mitään helvettiäkään, eikä mitään kaikkien uskovien yleistä taivaaseen pääsyäkään. Sekin on myöhempi keksintö. Sanaa helvetti ei mainita kertaakaan meidän Vanhassa testamentissamme.

      Jumala ei Vanhassa testamentissa koskaan luvannut kenellekään parhaimmistaankaan seuraajistaan iankaikkista elämää jossakin taivaas-nimisessä paikassa. Eikä Jumala uhannut ketään Vanhassa testamentissa helvetillä. Miksi? Jos kerran Jumala on sama eilen, tänään ja tulevaisuudessa?

      Siksi, koska heprealaisuus ja juutalaisuus eivät tunne koko helvetti/taivas-käsitettä vaan se on kristinuskon keksimään. Ihmisten kärsimys piti selittää jotenkin, samoin se, mitä tapahtuu kuoleman jälkeen.

      Oli kivampi kuvitella jokin hauskempi loppu ihmisille kuin pelkkä Sheol, jonne kaikki kuolleet, niin hyvät kuin pahatkin, joutuivat Vanhan testamentin aikaan. Sheol oli tosi ikävä paikka maan alla, jossa ei pystynyt edes Jumalaa palvelemaan.

      Mutta helvetistä ja taivaasta huolimatta Raamattu ei kykene selittämään elämän tarkoitusta perusteellisesti eikä varsinkaan sitä, miksi ihmisen pitää kärsiä, kun Luoja on kaikkitietävä, kaikkivoiva ja hänen rakkautensa ylittää kaiken. Sillä jos Jumala on rakkaus, niin miksi hän antaa miljoonien ihmisten kärsiä tuhansia vuosia synnistä ja sen seurauksista? Ehkei hän sitten olekaan kaikkivoiva? Tai jos Jumala on kaikkivoiva, niin miksi hän antaa miljoonien ihmisten kärsiä tuhansia vuosia synnistä ja sen seurauksista vaikka olisi voinut lopettaa kärsimyksen jo heti alkuunsa kun näki kaikkitietävänä, mitä syntiin lankeaminen saisi aikaan. Jumalahan tiesi, että ihminen tulisi lankeamaan, olihan hänellä pelastussuunnitelma valmiina jo ennen luomista. Mutta ehkäpä Jumala ei olekaan kaikkitietävä?

      Eihän rakastava kaikkitietävä kaikenvoiva Jumala voi antaa miljoonien ihmisten kärsiä tuhansia vuosia synnistä ja sen seurauksista? Eihän?

      Kaikki tämänkin ketjun yritykset selittää kärsimystä ovat vain ihmisten omia sepitelmiä, sillä Raamattu ei toden totta anna vastausta kärsimykselle.

      Kyse on siis ollut siitä, että vaikka Jumala on pysynyt samana (no ei nyt aivan, jos tarkkaan luetaan Raamattua), niin uskonto on muuttunut vuosisatojen saatossa. Ja niin ovat muuttuneet Raamattuun kirjansa kirjoittaneet ajan kuluessa. He ovat kirjoittaneet siitä, mihin he ovat uskoneet. Ei siis ihme, että punainen lanka katoaa kun sitä ei ollut alunperin alkuunkaan olemassa.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍒 ­­N­y­­m­­­f­­o­­m­­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17645614a

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      238
      14036
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      58
      7173
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      198
      6818
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      100
      4726
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4644
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      24
      4515
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4327
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4112
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3886
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3691
    Aihe