Huumeiden käyttö huoneet ja minne ja miten?!?!?!

Anonyymi-ap

Moi.

Tänään aion miettiä huumeiden käytön valvottujen huoneiden perustamista Suomeen.

Asiasta on ollut paljon puhetta mediassa.

Ensiksikin tärkein tekijä koko asiassa;

On tärkeintä se että minne se huone perustetaan ja millainen se on!
Eli tulemme pattitilanteeseen jossa kaikki ajattelevat että tulee kerrostaloihin "pimeitä huoneita"....
Näin taas kun ei tule toteutumaan tämä asia.

Nämä huoneet tullaan sijoittamaan sairaaloiden sisälle.
Esimerkiksi Oulussa rakennetaan nyt uutta kaupungin niin sanottua OYS sairaalaa, kokonaan ihan uutta ja megalomaanista.

Eli Oulussa tämä valvottu ja avustettu huumeiden käyttö huone tulisi suoraan tänne sairaalan sisälle.

Ja kaikissa muissa kaupungeissa myös nämä "pimeät huoneet" tullaan aina tekemään sairaaloiden sisälle sekä pienillä paikkakunnilla terveyskeskusten sisälle, joista voidaan siirtää henkilöitä isompien sairaaloiden tiloihin.

Näihin huoneisiin tulee poliisi sekä Securitas valvonta ja hoitohenkilökunta.
He jakavat tarvittaessa ilmaista Subutexia mutta erityisesti ilmaiset neulat on heti jaossa.
Näissä huoneissa huolehditaan kuulumiset käyttäjiltä ja heille jaetaan ilmaista ruokaa ja tarvittaessa asutetaan heitä yöpymään nukkumispaikoilla.

Heidän toimintansa kirjataan ylös mahdollisia sosiaaliviranomaisen tarpeita, kuten toimeentulotuki ja velkojen maksu huumeista ym.

Esimerkiksi itse olen asunut tällaisessa jo nyt olevassa ja kaikki velka asiat hoidettiin sosiaaliviranomaisten kanssa siten että sosiaalitoimisto maksoi minun kaikki huumevelat joita oli yli 10 000 euroa ja minä tein takaisinmaksu sopimuksen sosiaalitoimistolle.
Tämä koko juttu vain siksi ettei minua kohtaa väkivalta velkojilta.
Asuin 5-vuotta tuossa sosiaali keskuksessa ja olin koko ajan kuivilla.
Lopulta kun velka oli maksettu ja sain lähteä pois niin kaikki raha mitä silti toimeentulotuki asioista oli jäänyt ylimääräistä niin minulla oli hieman yli 4500 euroa rahaa saatavina suoraan tililleni edunvalvonnan kautta.
Sain säästyneet rahat tililleni heti kun lähdin pois.

Nyt olen ollut kuivilla jo noin 15-vuotta ja asunnossani on kaikki uusimmat mahdolliset siitit jutut vaikka olenkin kyvytön töihin asiani takia. Silti minulla on sohva ja iso televisio ja tietokone ja pelikonsoleita ja musiikki juttuja ym harraste asioita.

Minä selvisin ja kaiken hoiti sosiaalitoimisto. Lainan antoivat ja rahaa.
Lopulta koko lainan maksoin takaisin vain sillä rahalla minkä sossu minulle kuukausittain antoi. Siitä meni vain osa lyhennykseen ja osa säästöön ja noin 50 euroa viikkorahaa. Asuminen oli ilmaista ja ruoka oli ilmaista.

Eli se mitä tiedän itse sisäpiirin juttua näistä käyttöhuone asioista niin ei ne tule olemaan mitään pimeitä luukkuja jossain lähiössä.

Ne on suunniteltu sairaaloihin toteutettaviksi jossa ne toimivat myös seuranta alueina.

Sieltä kaiken avun lopulta saatte tulevaisuudessa.

Itse jo sain yli 10 000 euron velat heti kättelyssä maksetuksi ja kaiken muun.
Nyt menee hyvin ja teen taidetta. Maalaan tauluja ja myyn niitä. Harmittaa vain että taulun maalaaminen maksaa paljon koska värit ja kaikki maksaa niin paljon. mutta aina yhdestä taulusta olen saanut noin 50 euroa voittoa. Yleensä menee 3 päivää maalata hyvä nopea mutta yleensä vaatii kauemmin.

0

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

        Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
        Ikävä
        295
        26900
      2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

        Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
        Ikävä
        48
        2294
      3. Kysy jotain kaivatultasi

        Tämä ketju on sitä varten.
        Ikävä
        201
        1640
      4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

        Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
        Maailman menoa
        154
        1550
      5. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

        Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
        Yhteiskunta
        35
        1381
      6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

        Mutta olet sinä tehnyt.
        Ikävä
        34
        1321
      7. Mitä ajattelet hänestä

        Millaisena pidät kaivattuasi?
        Ikävä
        122
        1018
      8. Huomioon ottaminen

        Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
        Ikävä
        30
        932
      9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

        Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
        Sinkut
        92
        880
      10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

        Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
        Ikävä
        81
        820
      Aihe