Suomen 20 eniten sähköä käyttävää kuntaa

Tiedot vuodelta 2021, GWh.

Helsinki 4617
Tornio 3438
Lappeenranta 3344
Oulu 2621
Kouvola 2454
Rauma 2397
Espoo 2338
Vantaa 2031
Kokkola 1912
Imatra 1906
Tampere 1897
Porvoo 1755
Joensuu 1688
Turku 1618
Lohja 1367
Kemi 1336
Raahe 1298
Kotka 1287
Jämsä 1282
Äänekoski 1271
19168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Lähde?

Äänestä

Torniossa on Suomen suurin terästehdas (Outokumpu Oy).

Äänestä

Ei nuo ole kuntien lukuja, vaan kunnissa käytetty sähkö.

Äänestä
  • No niinpä tietysti. Mutta onhan se kiinnostavaa tietää että Tornio, Rauma, Lappeenranta, Äänekoski, Raahe ym paikkakunnat ovat melkoisia sähkönkulutuksen keskittymiä. Teollisuus joka käyttää paljon sähköä on paennut pääkaupunkiseudulta, Tampereelta ja Turusta.

    Äänestä

Entä eniten sähköä tuottavat kunnat? Eurajoki lienee ykkösenä.

Äänestä
  • Juuri niin. Eurajoki tuottaa mm. raumalaisten sähkötarpeet.
    Loviisa tulee toisena.

    Äänestä

  • Hävettääkö Olkiluoto 3:n jatkuva tyriminen?

    Äänestä

Helsingissä teollisuus käytti sähköä vain 220, Espoossa 151 ja Vantaalla 270 GWh kun taas Torniossa 3245 ja Lappeenrannassa 2781 GWh. Suomen teollisuuden kehdoksi väitetyn Tampereen sähkönkulutuksesta teollisuuden osuus oli viime vuonna vain 321 GWh. Esimerkiksi Sastamalan teollisuus käytti sähköä tuplasti enemmän.

Äänestä
  • Helsingissä tehdään vain turhaa paperin pyöritystä, Rahaa kuluu mutta sitä ei tuoteta. Helsingissä ei ole vientiteollisuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Helsingissä tehdään vain turhaa paperin pyöritystä, Rahaa kuluu mutta sitä ei tuoteta. Helsingissä ei ole vientiteollisuutta.

    Ei nykyään pyöritellä enää papereita.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Helsingissä tehdään vain turhaa paperin pyöritystä, Rahaa kuluu mutta sitä ei tuoteta. Helsingissä ei ole vientiteollisuutta.

    Hesa on Suomen pahin loispesäke.
    Pelkkä verovarojen kuppari jo 200 vuotta.

    Äänestä

Joensuu yllättävän korkealla.

Äänestä
  • Uimaharju kuuluu nykyään Joensuuhun. Siellä on Enocellin sellutehdas. Toki tehdas tuottaa itse sähkönsä.

    Äänestä

teollisuus sähkö on muottavasti halvenpaa kuin koti sähkö,

Äänestä

Suomen sähköstä lähes 50% kuluttaa teollisuus. Tosin teollisuus myös tuottaa sähköä, varsinkin metsäteollisuus.

Äänestä

Mikä on vähiten sähköä käyttävä kunta? Varmaan jossain Turun saaristossa?

Äänestä

Tilastojen merkittävin paljastus - monet luullut teollisuuskeskukset ovat tosiasiassa postmoderneja hallinnollisia tyhjäntoimituskeskuksia. Liituraitapellet pyörittävät powerpointesityksiä eivätkä lopulta tuota oikein mitään. Tampereestakin tullut tällainen kaupunki.

Äänestä

Helsingin herrat tuhlaa eniten.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiedot vuodelta 2021, GWh.

Helsinki 4617
Tornio 3438
Lappeenranta 3344
Oulu 2621
Kouvola 2454
Rauma 2397
Espoo 2338
Vantaa 2031
Kokkola 1912
Imatra 1906
Tampere 1897
Porvoo 1755
Joensuu 1688
Turku 1618
Lohja 1367
Kemi 1336
Raahe 1298
Kotka 1287
Jämsä 1282
Äänekoski 1271

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu