Aivan käsittämätöntä puuhastelua

Miten Aino Ackté,n huvilan remontti voi maksaa 2,5 miljoonaa euroa? Nyt joku vetää välistä ja rajusti. Jos remontin suorittajana on stara rakennusosasto niin en ihmettele lainkaan sillä se instanssi on saanut muutkin projektit tähtitieteellisen hintaiseksi.

Tuolla rahalla tekisi kaksi samanlaista huvilaa samalle tontille alusta alkaen. Kyseessä on kuitenkin pelkkä puutalo joka koostuu halvoista raaka-aineista vaikka nätti onkin.
1972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

rahan tuhlausta

Äänestä

Just joo. Taidat olla hirsirakentamisen erikoisosaaja kirjoitusestasi päätellen.

Äänestä
  • Homeisen hirimörskän voi jo purkaa pois, ei voi millään maksaa noin paljon remontti,aloittaja on oikeassa.

    Äänestä

Museoviraston suojelukohde on eri asia kuin tavallinen puutalo. Alkuperäisen ilmeen säilyttämiseen tarvitaan mm. alkuperäisiä materiaaleja. Talo on sädesienen tuhoama, joten kyseessä ei myöskään ole pikkuremontti.

Äänestä
  • "asia kuin tavallinen puutalo. Alkuperäisen ilmeen säilyttämiseen tarvitaan mm. alkuperäisiä materiaaleja.".

    Eli puuta. 😇😇😇😇

    Äänestä

  • Sädesienen homehduttamaa ei tule koskaan korjata vaan pelkästään purkaa pois.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    "asia kuin tavallinen puutalo. Alkuperäisen ilmeen säilyttämiseen tarvitaan mm. alkuperäisiä materiaaleja.".

    Eli puuta. 😇😇😇😇

    Ja puutahan on tosi vaikea löytää Suomesta.

    Äänestä

  • Alkuperäisiä materiaaleja eli vuosisata sitten kaadettua hirsipuuta? Suonsilmäkkeistäkö sitä kaivetaan, vai käydäänkö jossain pikku-kunnassa purkamassa jonkun mummon aitta?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ja puutahan on tosi vaikea löytää Suomesta.

    Entisöintiasetus ei ole vielä voimassa. Aino Acten huvilaan käy vain vuoden 1900-tasolle entisöidyn metsän puu. Höyrysahalla sahattuna.

    Äänestä

  • Talo on varsin hyväkuntoinen, vaikka sitä kaupungin surkimukset eivät hoida. Starahan sen päälle ymmärtää yhtä paljon kuin possu hopealusikan päälle.

    Äänestä

Tällaisissa projekteissa
Ei tartte säästellä
Maksajat löytyy kyllä

Äänestä

Ulkomainen huippuosaaminen, jota ei juntti-Suomen Timoilta löydy, maksaa: virolaiset ja kazakstanilaiset työmiehet, työnjohdossa kuittipetoksista kiinnijääneet ja tuomionsa istuneet kokoomus-yrittäjät. Ei sitä asiansatuntevalla porukalla tuon halvemmalla vaan tee.

Äänestä
  • Sata varmasti löytyy maastamme oikeita hirsirakentajia ja siihen tarvittavat puutkin löytyvät maastamme.

    Äänestä

Grynderit ovat jo pitkään himoinneet näitä alueita, Hgin kaupunki on selvästi korruptoitunut, tarkoitus vesittää Acten huvilan käyttöönotto. Eihän sitä ole asumiseen tarkoitettukaan, homekorttia nyt käytetään joka yhteydessä. Suomalainen nyt vaan on juntti, ei se tällaisista arvoista ymmärrä hölkkäyksen pöläytystä, näin se vaan on, juuri puusta pudonnut.

Äänestä

Äläs nyt. Virolaiset ja ukrainalaiset rakennusmiehet työllistyvät ja maailma pelastuu.

Äänestä

Kyllä nämä hommat yleensä maksaa paljon , on niin monta rahan jakajaa.

Äänestä

Varmaan tehdään remontoijan kanssa sellainen sopimus, että perälauta on auki jolloin kustannukset todennäköisesti vähintäänkin kaksinkertaistuvat...

Äänestä

Annetaan vuosia homehtua ja sitten aletaan töihin.

Äänestä

Se maksaa kun se työ tilataan yritykseltä, silloinhan tuntiveloitus on aivan toista luokkaa kuin duunarin tuntiliksa, tässä se ero.

Mitä veikkaatte että maksaisi kun vaikka 4 osaavaa tekijää remppaisi talon omalla tuntipalkalla/tai vaan kuukausipalkalla vaikka 3000€/kk. Päälle vielä sitten kaikenlaista telinettä, työkonettakin varmaan mitä lie tarvii vuokrailla mutta kaikkea näitä ei tarvitse koko rempan ajan. 8h päivässä, 5pv viikossa, 4 viikko kuukaudessa, jonkun kuukauden ajan osaavat tekijät restaaroisi taloa.

Pelkkiä palkkakuluja VUODEN mittaisesta työstä kertyisi "vain" 144 000 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten Aino Ackté,n huvilan remontti voi maksaa 2,5 miljoonaa euroa? Nyt joku vetää välistä ja rajusti. Jos remontin suorittajana on stara rakennusosasto niin en ihmettele lainkaan sillä se instanssi on saanut muutkin projektit tähtitieteellisen hintaiseksi.

Tuolla rahalla tekisi kaksi samanlaista huvilaa samalle tontille alusta alkaen. Kyseessä on kuitenkin pelkkä puutalo joka koostuu halvoista raaka-aineista vaikka nätti onkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu