Kasvissyönti on rikos eläinkuntaa vastaan

Anonyymi-ap

Kasvissyöjät usein saarnaavat muille lihansyönnin vahingollisuudesta, mutta he saattavatkin itse olla rikollisia eläinkuntaa kohtaan.

Kuvitellaan, että tulevaisuudessa lopetamme eläinperäisen ravinnon syömisen. Näin ollen tuotantoeläimille ei enää ole tarvetta. Ne eivät jalostuksen ansiosta selviä villinä luonnossa, joten ne täytyy silloin tappaa.

Tappamalla KAIKKI maailman tuotantoeläimet paitsi riistetään niiltä elinvuodet, jotka ne muuten olisivat saaneet elää, myös riistetään mahdollisuus elämään niiden jälkeläisiltä. Kaikki tulevat tuotantoeläinten sukupolvet siis tuomitaan varmaan kuolemaan.

Onko tämä moraalisesti oikein? Moni kasvissyöjä perustelee kantaansa sillä, että hän välittää eläimistä, mutta eläintuotannon ajaminen konkurssiin johtaa eläinten massamurhaan.

Tai vielä pahempaa. Tällä hetkellä suurin osa maailmassa elossa olevista eläimistä on tuotantoeläimiä. Jos ne kaikki kuolevat kasvissyöjien boikotin takia, kuolee enemmän eläimiä kuin koko maailmassa on villieläimiä elossa. Näin ollen eläimille aiheutunut vahinko rinnastuu eläinkunnan joukkosukupuuttoon kuolonuhrien määrässä mitattuna. Itse asiassa kyseessä ON tavallaan joukkosukupuutto, jonka uhreja ovat tuotantoeläimet.

On toki muitakin perusteluja kasvissyönnille, kuten saasteiden ja pandemioiden välttäminen, eläintuotanto kun on riski molemmille. Molemmat tavoitteet voi tiivistää yhteen sanaan: hygienia. Eläimistä halutaan eroon, koska sillä tavalla pidetään maapallo puhtaana. Eläintuotantoon liittyvä tautiriski ja sen ilmastovaikutukset voidaan näin ollen eliminoida.

Myös natsit käyttivät aikanaan hygieniaa perusteluna toimilleen. Rotuhygienian avulla oli tarkoitus varmistaa puhtaan arjalaisen rodun säilyminen, jonka nähtiin olevan Saksan etu. Eugeniikan avulla puolestaan haluttiin eroon sairauksista ja turmiollisista geeneistä. Molemmat päämäärät olivat inspiroituneita maaseuturomanttisen puhtaan Saksan ideasta. Tavallaan kyseessä oli vihreä liike ja entiset natsit perustivatkin Saksan ensimmäisen vihreän puolueen Bündnis 90/Die Grünenin.

Ihminen on eläinten tavoin rasite maapallolle, koska sekä ihminen että eläin kuluttavat maapallon luonnonvaroja. Jos eläimen saa tappaa maapallon nimeen, saako myös ihmisen? Vihreässä ideologiassa ihminen on kuitenkin vain eläin. Jos ihmisillä ja eläimillä on sama arvo, miksei sitten ihmistäkin saa tappaa? Ekofasistit ovat sisäistäneet tämän ajattelutavan jo aikoja sitten. Ratkaisu ympäristökriisiin on ihmiskunnan huonomman aineksen eliminointi, jotta paremmalla aineksella olisi resursseja ja tilaa elää. Tässä ei ole mitään väärää, sillä eliminoimmehan tuotantoeläimet maapallon nimissä.

Luonnon eläimiä saa joidenkin riistavegaanien mielestä tappaa, koska heidän kantansa ei perustu eläinoikeuksiin vaan maapallon säilyttämiseen elinkelpoisena. Metsästämällä rajoitetaan eläinten kantaa, mikä torjuu liian suurten kantojen aiheuttamia haittoja. Miksei ihmisiäkin siis saisi metsästää? Monet ekofasisteja siteeraaneet kouluampujathan tavallaan metsästivätkin ihmisiä ja viittasivat ympäristönsuojeluun tekojensa motiiveina. Yksi heistä oli suomalainen Pekka Eric Auvinen.

Tulevaisuudessa ympäristöliikehdintä eläinsuojelukysymyksineen tulee voimistumaan, joten nämä kysymykset ovat taas ajankohtaisia. Ympäristöliikkeestä nouseva fasistinen liike voi hyvinkin olla tulevaisuutta. Fasismin ajatusmaailmaan kuuluu yksilön ehdoton kuuliaisuus ja vastuu isänmaata kohtaan. Ympäristöjärjestöt haluavat mikromanageroida ihmisten tapaa elää, mikä on mahdotonta ilman kuuliaisuutta ja ihmisten vastuuta tätä planeettaa kohtaan. Fasismi ja vihreä liike siis jakavat saman aatemaailman.

Eläinten tappamisesta voidaan kohta siirtyä eugeniikkaan ja siitä ihmisten tappamiseen. Se ei varmaan ole oikein.

4

331

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on ainakin naudan- ts. lehmänliha niin pahaa ja sitkeää, ettei se kelpaa kuin makkaraan ja jauhelihaksi.

      • Anonyymi

        Suomen maatalous perustuu lypsykarjaan ja vanhoina lehmät muutetaan häränlihaksi.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­N­­­y­­m­­­f­­o­m­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17656312b

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Mutta eihän niitä yhtäkkiä tarvitse tappaa, niinku tuosta nyt ymmärsin. Ei vaan anneta lisääntyä eli pikkuhiljaa ajetaan tuotanto alas.
      Hannuksela perusteli lihan syöntiä aamulla sillä, että se on hyvää. Onko oikeasti, jos siihen ei lisätä mitään mausteita?
      Porkkana, paprika, kurkku, marjat, hedelmät jne on kaikki hyviä ilman lisämausteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      79
      2494
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      847
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      482
    Aihe