Tänään kaksi vuotta kulunut tapahtuneesta. Joko unohditte koko tapauksen? Tekijät taisi saada 8-10 v, montakohan vuotta nuoret ensikertalaisena istuu, vai istutaanko murha aina päivälleen?
Koskelan teinimurha
18
1578
Vastaukset
- Anonyymi
EIköhän nuo kohta vapaudu. Tapaus oli hyvin traumatisoiva eikä unohdu ihmisten kollektiivisesta muistista. Valitettavasti se kertoo myös jotain ihmisestä ja historiasta löytyy samankaltaisia esimerkkejä.
- Anonyymi
Kukaan ei nuorena ja ensikertalaisena istu täyttä tuomiota vankilassa. Nuoret rikoksentekijät pääsevät yleensä ehdonalaiseen vapauteen jo suoritettuaan yhden kolmasosan rangaistuksesta.
Mikäli Koskelan murhista tuomitut istuvat kolmasosan rangaistuksestaan, se tarkoittaa, että pisimmän rangaistuksen saanut marakatti istuu vankilassa noin 3,5 vuotta. Toiset apinat istuvat vankilassa vähän yli ja vähän alle 3 vuotta.
Eli ensimmäinen murhaaja vapautuu jo ensi vuonna. Tämä ei mahdu kenenkään oikeustajuun ja halventaa uhria. Tällainen on laki Suomessa. Amerikan Yhdysvalloissa tuolla teolla nämä kirotut marakatit ei päivänvaloa näkisi n. 30-40 vuoteen.
Tämä teksti puolestaan halventaa marakatteja ja apinoita, sori siitä.- Anonyymi
Saakin halventaa! Tappajat lienee täysin paskaa! Suomen laki hyysää tappajia, kuten nähdään! Nämä sai sentään jonkinlaisen mitättömän tuomion. Rattijuopon tappaessa, rattijuoppo ei saa mitään tuomita, ihan pikkanen ajokielto! Voi viddu että vihaan Suomen lain laatijoita ja koko tätä saastunutta yhteiskuntaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saakin halventaa! Tappajat lienee täysin paskaa! Suomen laki hyysää tappajia, kuten nähdään! Nämä sai sentään jonkinlaisen mitättömän tuomion. Rattijuopon tappaessa, rattijuoppo ei saa mitään tuomita, ihan pikkanen ajokielto! Voi viddu että vihaan Suomen lain laatijoita ja koko tätä saastunutta yhteiskuntaa!
Aivan oikein että syntyvyys romahtanut. Ei tälläiseen pasma maahan kannata lapsia tehdä.
- Anonyymi
Lyön heti kaks kertaa naamaan kun vapautuvat! Tuskin uskaltavat näille hoodeille palata.
- Anonyymi
Kiireesti uudet asuinpaikat ja nimet julki. Uusi Vuosi lähestyy ja "poikien" on aika saada papattia persiisiin.
- Anonyymi
Teinimurhaajien nimet ja muut tiedot löytyivät aikoinaan kyllä mm murha- infosta.
Tuntuu hölmöltä, että joku sairaalan tietojärjestelmän suojelu kykenisi nykypäivinä olemaan ainoa tietolähde.
Jos nyt joku on sieltä tietoa etsinyt niin miksi rangaista kun muut ovat jo aikoja sitten kaiken noista Koskelan pojista tienneet ihan netistä. - Anonyymi
Suomi on paska maa,sikai täälä on kohta sisällisota.
- Anonyymi
Mitään elinkautista ei suomessa edes ole. Elinkautiseen tuomittu vapautuu keskimäärin 14 vuoden kuluttua. Pisimpään istuneet jotain 22 vuotta. Vankila on lepokoti ja tuomiot lepsuja..
- Anonyymi
Heh heh eihän toki !
Voisi istua kopissa tämä sakki lopun ikäänsä puolestani. Lomille vain omien vanhempien luo valvottuna kun 10 v istuttu.
Mutta on han jo vapaudessa nämä tekijät.
Kyllä, lakeja pitää tiukentaa henkilöön menevistä rikoksissa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18011442/koskelan-teinitappajat-paasevat-vankilasta-vain-pari-vuotta-istuttuaan
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/dac1b832-b331-424b-b5e1-30b5991bac52 - Anonyymi
En ole unohtanut. Ei riitä sanat kuvailemaan hätää, kipua ja piinaavaa voimattomuutta näiden murhanhimoisten jätkien kourissa. Ompa tullut pyörittyä unta odotellessa tämän kauheuden kanssa. Omaiset kaiken aikaa myös muistossa. Osanottoni.
- Anonyymi
Nämähän vapautuivat jo. Saavat toivottavasti kärsiä paljon kun tappoivat kaverinsa, vaikka muuttaisivat kuin nimensä niin sosiaaliturvatunnusta ei voi muuttaa. Minulla on poikien nimet ylhäällä
- Anonyymi
Kerrohan ne nimet. Fordin konttiin mahtuu kaks, kolme jos pistää jonku puoliksi.
- Anonyymi
Uudet nimet on ja hyvin menee 😊
- Anonyymi
V. Ruusufinni
H. Urea
A. Vaara - Anonyymi
Ovat vapaana ja luulen etteivät kadu ollenkaan tekoansa. Hyvin ovat ainakin pystyneet alkaa jo opiskelemaan sekä nauttimaan elämästä uusien nimien turvin. Jos ihminen pystyy tekemään noin järkyttävän teon, niin on aika vaarallista kun sellaiset liikkuu vapaana nyt muiden kansalaisten joukossa. Meidän verorahoilla on kustannettu heille vankilassa ruoat ja muut hyvät oltavat. Tämän uhrin läheisten elämä saattaa olla myös lopullisesti pilalla. Ovat kyllä saaneet paljon pahaa aikaiseksi.
- Anonyymi
Suomessa ei alaikäiselle voi antaa elinkautista, mutta eihän Suomen elinkautinen ole elinkautinen, vaan käytännössä korkeinaan 16 vuotta.
Henkirikoksia tehneille voisi antaa ensimmäisestä henkirikoksesta järkiään vaikka 15 vuotta, oli kyseessä tappo tai murha ja oli tekijä alaikäinen tai ei. ja seuraavista henkirikoksista Amerikan malliin esimerkiksi 20, 30, 50 vuotta.- Anonyymi
Oikeastaan toistuvasti henkirikoksia tekevälle voisi antaa jo 2. tai 3. henkirikoksesta elinikäisen tuomio, ei siis meidän elinkautistamme, vaan elinikäisen.
Jos tekee samalla kertaa useamman kuin yhden henkirikoksen, oikeus voisi läimäistä jokaisesta erikseen elinikäisen, siis vaikkapa 3 henkirikoksesta 3 elinikäistä, eikä mahdollisuutta anoa ehdonalaiseen.
Lakia pitäisi tietysti muuttaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei763466Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071782- 1061092
- 991065
- 60923
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate164840- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57791Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g59769Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28735