https://www.is.fi/autot/art-2000009247124.html
Uutta autoa rakennetaan odotetusti yhtiön Münchenin tutkimus- ja innovaatiokeskuksessa (FIZ), ja sen on määrä olla toimitusvalmis keväällä 2025.
BMW AG:n kehityksestä vastaava johtokunnan jäsen Frank Weber sanoi yhtiön tiedotteessa, että ”vety on monipuolinen energialähde, jolla on keskeinen rooli edetessämme kohti ilmastoneutraaliutta.”
– Olemme varmoja, että vedyn merkitys kasvaa merkittävästi ihmisten liikkumismuodoissa, ja siksi pidämme akku- ja polttokennojen sähkökäyttöjärjestelmien yhdistelmää järkevänä lähestymistapana pitkällä aikavälillä.
ei saa sanoa BMW
Anonyymi-ap
1
107
Vastaukset
- Anonyymi
Bemari on kehitellyt vetyautoa jo pidempään, ja valmistavat testierän saadakseen ememmän käytännön kokemusta ja tietoa. Ovat sitten valmiina, jos ja kun vetyautoilu alkaa todella vetämään. Pitävät varansa, ettei käy kuten Toyotalla sähköautojen kanssa. Jäivät housut kintuissa lähtöviivalle, kun kilpaiijat kilvan esittelivät omia sähköautojaan. Muilla on jo uudet mallit kehissä, kun Toyota vieläkin leipoo sitä ensimmäistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3710550Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610122- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776324Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304882- 554717
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174056Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1243405- 623127
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2213060