Ei olisi liberaaleilta onnistunut!
Uskovainen piispa Jolkkonen piti hyvän Itsenäisyyspäivän saarnan
33
89
Vastaukset
Kuuntelin! Oli rohkeaa puhetta ja tervetuliaissaanat presidenttiparille hyvin valittu.
Room 12:18
”Jos mahdollista on ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa. ”- Anonyymi
Aamen!
Oli kyllä paras kuumani saarna koskaan tässä tilanteessa.
- Anonyymi
Heimo.Vesa kirjoitti:
Ei väitä, että kaste ilman uskoa pelastaa.
Kuka väittää? Ainoastaan uudestikastaja-lahkolaiset
Anonyymi kirjoitti:
Kuka väittää? Ainoastaan uudestikastaja-lahkolaiset
Mihin kahkoob sitten kuulut?
- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
HIenoa että sinäkin pidit saarnasta, josta myös muut tykkäsivät ,
Mistä sinä erityisesti siinä tykkäsit?
- Anonyymi
Tässäpä tuo liberaalipiispan saarna.
https://areena.yle.fi/1-3757226 - Anonyymi
Juutalaisen herra Jumalan uskovainen itsenäinen?
🤭👻 - Anonyymi
Hienoa, että hyväksyy uskovaisena piispana naispappeuden.
- Anonyymi
Entä homoliitot siunauksessa?
Jospa häntä oli vaimo auttanut . On nimittäin pappi.
- Anonyymi
Nimenomaan. 😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nimenomaan. 😁
Toinen on kauhistus Raamatun sanassa.
- Anonyymi
Valtion tulisi erota kirkosta koska valtio ja sen instituutiot eivät ole uskovaisia.
Ei edes merkki- ja juhlapäivinä.- Anonyymi
Kaikki jotka ette usko kirkon Jumalaan, miksi helvetissä roikutte siellä?
- Anonyymi
Tälläisia piispoja lisää!
- Anonyymi
Tai vielä parempia.
Olisi mukava nähdä esim eräs keskipohjanmaalainen, kirkolliskokouksestakin tuttu evankelisen liikkeen pappi piispana
ja antaa hänen jatkaa Rimpiläisen jalanjäljissä.
- Anonyymi
Piispoista Jolkkonen, Häkkinen, Keskitalo, Salomäki ja Särkiö vielä menettelevät ja ehkä vielä Repo. Muut voisivat katsoa enemmän peiliin, eli Luoma, Laajasalo, Hintikka, Leppänen, Åstrand.
Ilmeselvästihän tätä Jolkkosta oli varmaan vaimo auttanut puheen laatimisessa . Hän kun näet on "myös" pappi.
- Anonyymi
Oli aika hiljaa, kun miekkamies heilui koulussa. Oli aika hiljaa, kun tuomiokapitulissa oli yt:t. Oli aika hiljaa, kun kirkko lähti mukaan praidiin. Oli aika hiljaa, kun kirkon rahoja käytettiin hanapakkauksiin ja muuhun alkoholiin piispojen reissulla. Oli aika hiljaa, kun papit vihkivät samaa sukupuolta. Oli aika hiljaa, kun kirkossa on tullut esiin seksuaalista hyväksikäyttöä. Oli aika hiljaa, kun seurakuntien työntekijöille tehdään nollatuntisopimuksia. Oli aika hiljaa, kun kirkossa on töissä alk kik sia. Oli aika hiljaa, kun kirkko kaventaa ja vähentää diakoniatyötä.
- Anonyymi
No ihan mielenkiinnosta katsoin tuon puheen ja tyypillinen sosiaalinen playeri, pelaa aina sen pussiin jota kosiskelee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ihan mielenkiinnosta katsoin tuon puheen ja tyypillinen sosiaalinen playeri, pelaa aina sen pussiin jota kosiskelee.
On ollut aina.
Katsoin minäkin. Hyvin puhui.
- Anonyymi
Sinuun uppoo siis kosiskelu :)
”Miten tämä kaikki voi olla mahdollista?”
Syitä on toki monenlaisia, yksi niistä, että nykyään hengellisyydestä haetaan voimakkaita kokemuksia ja elämyksiä. Ne kiinnostavat ja kiehtovat aina ihmismieltä.
Kieltämättä aika hyvä saarna:
”Ensinnäkin ihmisten ja kansojen maailmassa tunnetaan veitsi kurkulla -rauha. Siinä vahvempi osapuoli ottaa omansa, asettaa veitsen heikomman kaulalle ja sanoo: ”Minä olen hyvin, hyvin rauhantahtoinen, voisimmeko solmia rauhan ja sovinnon?”
”Jeesus tunsi hyvin tällaisen veitsi kurkulla -rauhan: hänen aikanaan Rooma miehitti Palestiinaa ja lopulta tämän miehitysvallan sotilaat pitivät hauskaa kiduttamalla ja surmaamalla hänet.”
Tällaista ”rauhaa” yrittää nyt Venäjä Ukrainassa.
”Olemme pettyneinä ja järkyttyneinä seuranneet, kuinka samaa veitsi kurkulla -rauhaa yritetään käyttää alistamaan Ukrainan kansaa. Tällainen veitsi kurkulla -rauha ei ole koskaan oikeudenmukainen.”
Sitten ”Hienovaraisempi muoto rauhasta, jonka maailma voi antaa, on rauhaa kauppasuhteista -rauha.”
”…keskinäisen kaupallisen riippuvuuden seurauksena osapuolet toteavat, että on itselle hyödyllisempää pidättyä vihollisuuksista kuin käynnistää sota. Ja niin taotaan miekat auroiksi ja keihäät vesureiksi. Jeesuksena aikana tunnettiin hyvin myös tämä malli.”
Kuten nyt on huomattu, ei tämäkään ole kovin hyvä rauha – koska näitä vallanhimoisia tulee aina uudestaan.
”Meidän ei tule omaksua kyynisiä teorioita, joissa ihmisten välisiä suhteita pidetään pelkkinä valtarakenteina. Rauha ja oikeudenmukaisuus ovat hauraita ja silti niitä kannattaa tavoitella. Rauha ja oikeus kuuluvat yhteen. Ei ole toista ilman toista.”
Mitä sitten tulee eri ”paimenten” tehtäviin:
”…paimenen tehtävä on pitää lauma yhdessä, ruokkia sitä ja puolustaa sitä pedoilta, siis yhdistää, ruokkia ja puolustaa.”
”Meidän tehtävämme, rakkaat kuulijat, on tukea heitä, auttaa heitä ja rukoilla päättäjillemme voimaa ja viisautta vaativissa paimenen tehtävissä.”
Näin, ei siis hajottaa tai synnyttää sellaisia riitoja, jotka ovat enemmän sotaan ja väkivaltaan johtavia.
”Se rauha, josta Jeesus tässä puhuu, ei ole vain sodan poissaoloa. Se on sielun rauhaa, siis lepoa, iloa ja kiitollisuutta siitä, että meillä on rauha ja sovinto Jumalan kanssa. Tästä sielun rauhasta, tästä ilosta ja kiitollisuudesta versoo muheva rauha: kotirauha, naapurisopu, ystävien rakkaus, luottamus puolueiden välillä, rauha kansojen kesken ja huolenpito koko Jumalan ihanasta luomakunnasta.”
”Tämän rauhan omistamiseen ja edistämiseen hyvä Jumala kutsuu meitä kaikkia, yhdessä ja erilaisina.”
Ja miten tätä rauhaa voimme yhdessä ja erilaisina rakentaa:
”Mutta apostoli Paavali haluaa antaa toisenlaisen pukeutumisohjeen, joka sopii meille kaikille. Se muistuttaa, että rauhan rakentaminen alkaa läheltä, omasta itsestä. Näin hän kehottaa pukeutumaan:
”Te, jotka olette Jumalan valittuja, pyhiä ja hänelle rakkaita, pukeutukaa siis sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, lempeyteen ja kärsivällisyyteen.”
”Pitäkää huolta, että tulette toimeen keskenänne, antakaa anteeksi toisillenne, vaikka teillä olisikin moittimisen aihetta."
”Niin kuin Herra on antanut teille anteeksi, niin antakaa tekin. Mutta kaiken kruunuksi tulkoon rakkaus, sillä se tekee kaiken täydelliseksi. Vallitkoon teidän sydämissänne Kristuksen rauha, johon teidät on yhden ja saman ruumiin jäseninä kutsuttu.”
jarijolkkonen.fi ”Saarna itsenäisyyspäivän ekumeenisessa jumalanpalveluksessa 6.12.2022 klo 12”- Anonyymi
Mikä kohta saarnassa oli hyvä. Samaa kosiskelua mitä aina.
Anonyymi kirjoitti:
Mikä kohta saarnassa oli hyvä. Samaa kosiskelua mitä aina.
Latoin kommenttini juuri niihin saarnan kohtiin, mitkä olivat mielestäni hyviä.
- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
Latoin kommenttini juuri niihin saarnan kohtiin, mitkä olivat mielestäni hyviä.
Liberaalikin nieli siivilöiden sanaa. 🤣🤣🤣
Anonyymi kirjoitti:
Liberaalikin nieli siivilöiden sanaa. 🤣🤣🤣
:D Tuo oli siis Jolkkosen saarna. Totta kai sieltä on hyvä ottaa esille juuri ne kohdat, jotka herättivät huomion. Samoin tulee selkeämmin esille se, mitä minä pidin hyvinä kohtina tässä saarnassa.
- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
:D Tuo oli siis Jolkkosen saarna. Totta kai sieltä on hyvä ottaa esille juuri ne kohdat, jotka herättivät huomion. Samoin tulee selkeämmin esille se, mitä minä pidin hyvinä kohtina tässä saarnassa.
Et voi oikeesti olla noin tyhmä, raisaelisa?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233