Orbania ei nujerreta. Hän ajaa vankkumattomasti oman kansansa etua.
Olisipa suomellakin vahva johtaja, eikä nyökytysautomaatti.
Olisipa suomellakin vahva johtaja, eikä nyökytysautomaatti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hah hah...! Orbanhan on täysin pipipää.
Tarkistappa oma pääsi, Unkarissa halpaa energiaa.
On juu, Putin pitää hyvää huolta sylikoirastaan ja myy öljyä ja kaasua käytännössä ilmaiseksi Orbanille.
Viisaat ostavat sieltä mistä saa edullisesti, tyhmät ja lahjotut kieltää ostamasta ja pakottaa ostamaan ylihinnalla "hyväveli" tovereiltaan.
Hah. Putinin sylikoira, joka ajaa lähinnä itsensä ja lähipiirinsä etuja.
Hänellä on Unkarin kokoinen lähipiiri.
Orbán pysyy vallassa vain siksi, kun EU pumppaa Unkariin jatkuvasti köyhäinapua.
...Jota Orban taas pumppaa kavereilleen ja sukulaisilleen.
Jaa voitti. Esti EUn tuet Ukrainalle. Jos tuo ei ole merkki Orbanin harrastamasta Putinin nuoleskelusta niin mikä?
Eu on yrittänyt tukipaketeilla kiristää Unkaria .Antaa nyt takaisin.
https://www.talouselama.fi/uutiset/eu-odottaa-unkarin-kertovan-oikeusvaltioparannuksista-viimeistaan-lauantaina-tuppurainen-ehdollisuusprosessi-on-saanut-unkarin-tarttumaan-toimeen/7647919c-298d-4e22-a544-f01fa26c89c9
Tuo nyt on vain malli esimerkki kuinka mätä tuo Eu on.:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008808111.html
Suomi on malli oppilas Eu:ssa ja päättäjämme pitävät Eu:n suosituksia lähes lakina, vaikka Eu:lla ei ole suoranaista valtaa jäsenmaihinsa ja niillä on mahdollisuus kieltäytyä toimita tai osaanotosta jos oma etu niin vaatii. Me kuitenkin olemme nettomaksajia ja vaikka toimet koskettaisivat meitä taloudellisesti asetelma pysyy eikä tukia juuri tule vaikka taloutemme kärsisi. Tuo on nähtävissä mm. EU Venäjäpakotteiden myötä jotka seisauttavat talouttamme toisin kuin muiden Eu maiden.
https://yle.fi/a/3-12043017/64-3-126329
https://vm.fi/-/eu-jasenyys-maksoi-viime-vuonna-suomelle-175-euroa-asukasta-kohden
Vaikuttaa ja valvoa siis voisi omia etujaan kuten toisetkin tekevät eikä vain toteuttaa toimia seuraamuksista huolimatta. Unkari ei toimi edes eettisesti ja silti se vie tahtoaan läpi jopa rahastaen Eu:ta .Tämä tämä kuvio tuskin on oikein.
Ihmiskunta on jo tuominnut orpabnin, lopullinen tuomio vaan vielä puuttuu.... veikkaan että orpani joutuu p-koriin...
eu on lapsien hiekkalaatikko. Jos et tee niinkuin muut niin me kostamme koko kansalle. Eikös siellä kaikkien pitäisi olla samalla viivalla ja jos yksi sanoo ei niin se on sitten ei ilman kostotoimenpiteitä.
Katsotaanhan nyt voittiko Orban mitään.
Vai hävisikö hän nyt kaiken? Saa Unkarin kansan vihat päälleen, kun EU torppaa tuet.
Unkarin kansa on rehellisyydestä paljon tarkempaa kuin Suomen kaltaiset valhemaailmassa elävät Lucifer-USA:ta palvovat lampaat. Orban saa kansansa tuen, koska on rehti oman kansansa etujen ajaja. Suomen päättäjät ovat Orbanin vastakohta ja täällä lierojen kansa on valinnut sille sopivat lierot valtaan.
Sinun mielikuvitusolentojasi ei kukaan palvo.
No hei. Muuta Unkariin!
No hei, en muuta.
Onko sinulla Veijo 5v muuta tärkeää ja älykästä kerrottavaa?
Orban hyvä jätkä ei ota mtuloisia paskomaan maataan vaikka kusipäät niin vaatis tekemään.
Olis kusipäät edes johdonmukaisia ja vaatis että kyllä Ukrainan pitää sallia sinne matujen tulo pyristelemättä vastaan....heheh!
Unkarissa on noin 700000 halpatyöläistä, lähinnä muista Balkanin seudun valtioista.
Ja mikä Orbanin kannalta parasta, näillä ei ole äänioikeutta Unkarissa.
Koituu Suomen kohtaloksi lopulta nykyiset huonot johtajat.
Siis voitti mitä? Putinhan Orbanin kukkoilun suurin voittaja oli.