Ymmärrä Jeesuksen kuoleman tärkeys tällä helpolla konstilla

Anonyymi-ap

Monille saattaa olla vaikeaa käsittää sitä tärkeyttä miksi Jeesuksen täytyi kuolla ristillä. Joten annan teille visuaalisen esimerkin sen tärkeydestä.

Jeesus eli synnittömän elämän, syntien hinta on KUOLEMA. Kuvittele oveton huone, huone mistä ei ole pois pääsyä... Kaikki jotka astuu tämän huoneen sisään ei voi poistua,. Nyt tässä kohtaa tulee Jeesus kuvioihin. Synnitön mies tapettiin ja hän joutui tähän huoneeseen missä ei ole ovea, koska Jeesuksen ei kuulunut olla siellä niin ilmestyi ovi mistä vain Jeesus pääsee kulkemaan, joten vain Jeesuksen kautta on tie ikuiseen elämään.

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi hyvä huomata, Raamatun mukaan Jeesuksella oli valta antaa syntejä anteeksi jo ennen kuolemaa. Kuolema ei siis ollut sitä varten välttämätön.

      "Niin kirjanoppineet ja fariseukset rupesivat ajattelemaan ja sanomaan: "Kuka tämä on, joka puhuu Jumalan pilkkaa? Kuka voi antaa syntejä anteeksi, paitsi Jumala yksin?" Mutta kun Jeesus tiesi heidän ajatuksensa, vastasi hän ja sanoi heille: "Mitä te ajattelette sydämessänne? Kumpi on helpompaa, sanoako: 'Sinun syntisi ovat sinulle anteeksi annetut', vai sanoa: 'Nouse ja käy'? Mutta tietääksenne, että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi," – hän sanoi halvatulle - "minä sanon sinulle: nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi." Ja kohta hän nousi heidän nähtensä, otti vuoteen, jolla oli maannut, ja lähti kotiinsa ylistäen Jumalaa."
      Luuk. 5:21-25

      Se, että Jeesus antoi syntejä anteeksi, oli oikeastaan yksi syy miksi hänet haluttiin tappaa.

      Lisäksi, myös Jeesuksen opetuslapsilla on valta antaa syntejä anteeksi.

      "Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut; joiden synnit te pidätätte, niille ne ovat pidätetyt."
      Joh. 20:23

      • Anonyymi

        Jeesuksen kuolema oli kyllä myös tarpeellinen siksi, että Jumala herätti hänet kuolleista esikoisena, ja vasta Jeesuksen kuoleman jälkeen myös synnit anteeksi saaneet uskovaiset pääsevät taivaaseen. Jos Jeesus ei olisi kuollut ollenkaan ihmisenä, niin ei kukaan muukaan ihminen taivaaseen pääsisi.


    • Anonyymi

      Eikä pääse nytkään.

    • Anonyymi

      aku ankka oli jo poistunut huoneesta selitäppä se 🤣

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8386
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      492
      7643
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      222
      5709
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4765
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4654
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      161
      4481
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4375
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4216
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe