Meillä oli 4 tunnin sähkökatko

kerrostalossa. Sähköremontin takia, ja hengissä ollaan vieläkin. Ei ne mahdolliset muutaman tunnin kiertävät sähkökatkot talvella niin suuri ongelma ole. Kyllä niistä selvitään.
10134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Enemmän tässä ongelmana on se että ne kiertävät sähkökatkot on tahallisia ilman todellista syytä. Aivan tekemällä tehty "ongelma". Lisäksi jos oikeasti olisi sähköpula niin niitä hetkellisiä sähkönsäästöjä ensin teollisuudesta.
Nyt vaan sanotaan että aiotaan katkoa talouksilta sähköjä.

Tällä testataan mitä lampaat sietää ja sitten kiristetään taas ruuvia hieman.
Kuten "koronatoimilla" Uudenmaan sulkuineen ja rokotepasseineen sekä liikkumisrajoituksineen testattiin mihin ihmiset suostuu.
Näitä tietoja sitten käytetään tulevaisuudessa kun luodaan taas uusi kriisi.

Äänestä
  • Voihan se olla niinkin, mistäs sen tietää, mutta valtakunnan sähköverkon kaatuminen on teknisesti eri juttu kuin olkkarin valojen sammuttaminen ja takaisin päälle naksauttaminen.

    Jos voi välttää päiväkausien sähkökatkon, on muutaman tunnin kiertävät katkot pieni riesa.

    Suomessa oli raskaampi sähkökatko viimeksi 1974 jolloin osa Etelä-Suomea pimeni laajan verkkovian takia.

    Päällehän sähköjä ei sitten saa naksauttamalla vaan ikäänkuin sähköverkkoa kutoen silmukka kerrallaan.

    Jos sähköä saadaan Ruotsista, niin koko maasta romahtaneen verkon saa pystyyn alta vuorokauden. Omilla voimaloilla menee vähintään vuorokausi.

    Ostakaa kynttilöitä.

    Äänestä

  • 🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

    🔞 ­­­N­y­m­­f­­o­­m­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17662015U

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Kyllä niistä selvitään juu uskoakseni riittävästi jää ihmisiä henkiin sukua jatkamaan.
Millaisethan määrät ne on arvioinu että kuolleita tulee noiden katkosten johdosta.
Tuhansia vaikko kymmeniätuhansia. Raiskaukset ja ryöstöt myös lisääntynee roimasti jos etukäteen ilmoitetaan milloin pimeys aina saapuu.

Äänestä

Voi kun tulis sähkökatko just silloin, kun olen naapurikämpässä asuvan nuoren naisen kanssa hississä.

Äänestä
  • Sitten voisin kostaa niiden parveketupakoinnin. Piereksisin hervottomasti.
    hhäähhähäh

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Sitten voisin kostaa niiden parveketupakoinnin. Piereksisin hervottomasti.
    hhäähhähäh

    Voi kun , sitten syyttäisin sen koiraa "Prööööööööööötttttttt" äänestä ja kusen liruttuksesta ympäri hissiä.

    Tämä naine nsiihen "idootti"
    - tämä karvainen on talvitakkini sylissäni koira on hoidossa
    ja mikä täällä haisee?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Voi kun , sitten syyttäisin sen koiraa "Prööööööööööötttttttt" äänestä ja kusen liruttuksesta ympäri hissiä.

    Tämä naine nsiihen "idootti"
    - tämä karvainen on talvitakkini sylissäni koira on hoidossa
    ja mikä täällä haisee?

    Voi kun nolottaisi

    Äänestä

Tuossa on hyvä kokemus, jospa sähköyhtiötkin ottavat onkeensa että helpoimmalla pääsee kun sähkökatkot kohdistetaan kerrostaloasuntoihin.

Äänestä

hissi kyllä pelottaa. vaa 6 krs ja jalat paskana. hissii pimeesee ku jään ni varmaa iskee paniikki ja sitte sydäriin kuolee. no kaikki lienee tyytyväisiä siihen.

filippiineillä asuessa tottunu lähes päivittäisiin pitkiin sähkö ja vesikatkoihin. pimeys pelottaa kyllä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

kerrostalossa. Sähköremontin takia, ja hengissä ollaan vieläkin. Ei ne mahdolliset muutaman tunnin kiertävät sähkökatkot talvella niin suuri ongelma ole. Kyllä niistä selvitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu