Purra luetteli faktoja kuinka voimme selvitä. Ohisalo sekoili, kuten aina.
Purra murskasi Ohisalon tänään a-studiossa
Anonyymi-ap
116705
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 116
Vanhimmat
Ohisalo supattaa samaa mantraa jota se on ollut jos vuosia, lisää vain on tullut "tässä maailman polotiissessa tilanteessa". Muutama vuosi sitten vihreät kannattattivat Suomeen palkka armeijaa, maailma ei tarvitse rajoja ym. sontaa. Kuinka Suomen olisi näiden vaatimuksien kautta käynyt? Suome ei enää olisi. Vihreät ovat kommunismin kabinetti-versio jotka puukottaa Suomea selkään jatkuvasti.
Mihi Suomi olis hävinny?
Meitä EI uhannut mikään. EI ennenkun Yhdysvallat puhu viisikkomme nato jäsenyys hakuun. Siitä, Alkoi uhka. Ja ymmärrettävää. Naton myötä, Suomi julistautui Venäjän viholliseksi.
Nato, on luotu Venäjää vastaan. Nato on vastakkainasetteluliitto, ei rauhanliitto.
Viro saanee jo ydinohjukset rajalleen, kohta siellä käy kämmi, ja säteilyä pukkaa...
Vihreillä on ainakin Suomen tyhmin puoluejohtaja, joka ei ymmärrä tavallisen kansan elämästä mitään. Vihreä unelma on vienyt todellisuudentajun. Kaikki pitää kieltää, mistä tulee vähänkin päästöjä.
Saanko edes nauttia viimeisestä asiasta, mitä on? Eli saanko enää edes pierrä rauhassa ja nauttien?
Ei uskoisi että on joskus muka tutkinut köyhyyttä, ainakaan tuloksista päätellen, ai niin mutta hänhän onnistukin saamaan ukokseen "öljysheikin" eli mitä väliä kun ei itse kärsi köyhyydestä.
Köyhyystutkija tarvitsee tosi paljon rahaa. Muuten ei voi rajata itseään tutkimuskohteen ulkopuolelle, eikä tutkimus tule onnistumaan.
Kaikkein osaamattomin keskustelija on Orpo. Orpo on jauhotettu niin usein, että kokoomuksen kannatukseen ei voi vaikuttaa puheenjohtaja. Kokoomuksen ideologian kannattajat/äänestäjät ovat uskollisia puolueen tavoitteille, oli puheenjohtajana vaikka paskalii.
Ohari on ehkä tutkinut köyhiä, ei köyhyyttä, koska ohisalo on hallituksessa ollessaan lisännyt tutkittavien, eli köyhien määrää vuodesta 2019 kymmenillä tuhansilla. Mikäli ohisalo jatkaisi seuraavat neljä vuotta, olisi suomessa jatkuvan kasvun periaatteella 100 000 uutta köyhää 2027.
Hapannaama purra oli koko keskustelun pohjanoteeraus. Ei mitään muuta kuin sama höpötys maahanmuutto, maahanmuutto. Ja koko ajan huusi muitten päälle. Ihan niinku nää persuidiootit eduskunnassakin.
Haaveillaan vaan Ohisalon ja Marinin kanssa.Ikäviä tuollaiset Purrat , jotka häiritsevät kuvitelmiamme uudesta maailmanjärjestyksestä.
Vedä lehmänpaska päähäsi ja lärpytä pukamiasi kun moraaliton tunarointinne loppuu kohta.
Ette edes siitä älyä vetää johtopäätöstä, että välittömästi kaikki lähti menemään päin tunkiota, kun te bedofiilit räpistelitte hallitukseen. Aivan pelkkää räähkää sotkua ja tunarointia koko ajan, ettekä parempaan pysty.
Purra ei istu hallituksessa -vielä. Joten haukut väärää puuta. Syy löytyy istuvasta huorahallituksesta. Koita nyt hyväksyä se tosiasia.
Huorahallitus on kysely- ym opposition haastatteluissa ollut ylimielinen, ivaillut, naureskellut opposition esittämille kysymyksille. Kas kummaa, nyt aletaan kyselemään "mitä te tekisitte"? Mistäköhän johtuu?
Mutta kun se maahanmuutto ja kehitysapu on oikea ongelma,miksi näitä ongelmakohtia ei voi muut korjata?tuo kehitysapu pitäisi olla vapaaehtoista,se joka haluaa niin antaa sen kolikon sinne kippoon.
NWO zionisti natsien uusi järjestys jossa ne psykopaatit,ei ihmiset tappaa 90%väestöstä ja tuhoaa kaikki maat ja itse menevät bunkkereihinsa joita rakensivat varastamalla mm. USAn verorahat. NASA on valhe roskaa. Israelin myrkky tehtaat, niitä oli myös Ukrainassa. Freenason ym mukana em. Khazarian mafia kaikessa hyötyjä ja alistaja. Tätä tuhoa ajaa ukro natsien Zelenskyy ja te hölmöt menette mukaan psykoosiin tietämöttämiä auvloestyinä. Piikkien tarkoitus oli tappaa. Lääkkeiden, ruuan ja kemikaalien kautta hitaasti pitäminen sairaana. Suurin osa on kykenemättömiä tajuamnan että on elänyt valheissa koko ikänsä.
Näinhän se oli. Mölymölymöly
Etkö osaa keskustella sivistyneesti persukainen?
Purra on vain äärioikeistolainen populisti joka ei paskaakaan ymmärrä kokonaisuuksia ja höpöttää tyhmään kansanosaan vetoavia mantrojaan. Suomi ei voi eristäytyä ja jäädä kaikesta sivuun, ei vaan ole varaa. Emme voi olla kuin Unkari ja änkyröidä ja jäädä yksin. Unkarissa on järjetön inflaatio ja talous kuralla tuon Purramaisen änkyröinin takia.
Vihreätkö sitten muka elävät reaalitodellisuudessa?? Muslimi maaahantunkeutujat ovat pilanneet Suomen ja Euroopan.
Purra puhui asiaa. Hallituspuoli on näyttönsä antanut? Puheet ei tilannetta muuta. Hallituspuolen suurimmat saavutukset ovat melkein valmiit, mutta ne pitäisi seuraavan hallituksen tai sitä seuraavan toteuttaa. Seuraava ja sitä seuraava hallitus saa korjata vasemmiston aikaansaaman tuhon.
Pelottaa nämä vaaleja edeltävät kuukaudet. Miten paljon suomalaista yhteiskuntaa ehditään tuhota?
Purra ymmärtää kokonaisuuksista enemmin, kuin yksikään Suomi24 palstalle kirjoittaja.
Lonttasitteko pornomessuilla sivistymässä.
Niin. Maahanmuutto Aiheuttaa Järkyttävät kulut ja Turvallisuus uhan!
Tällä hetkellä, Maahanmuutto on suurin uhka Suomessa tavalliselle kansalle.
Jos joku hyökkää kimppuusi kadulla laumana, SE on Maahanmuutto!
Ei siellä muita laumoja hyökkäile.
Susi on maahanmuuttoa pienempi uhka. Sudella ei ole uhreja, viellä. Maahanmuuton Uhrimäärät lisääntyy kokoajan!
Milläs Aijot estää nuo Uhrit?
Mikset estänyt aikaisemmin?
Monet lapset, nuoret, aikuiset, jopa vanhukset joutuneet Uhreiksi!
Ja mitä teit estääksesi sen?
Kyllä. Valtion EI pidä verovarojamme tuhlata tuollasern. Auttakoon, ketkä sen kokevat itselleen läheiseksi.
No, varmaan monet jo tajuaa. Ettei niistä ollut hyötyä, ennemminkin turvallisuus uhka, ja menoerä.
Mitä hyötyä ollut???
Ruotsissa olivat viisaampia kun tajusivat lopettaa vihreät.
Vihreillä ilmeisesti tarkoitus kurjistaa suomalaiset sukupuuttoon ja tuomalla näitä "jalostuneimpia " tilalle jotka tottuneet kurjempiin olosuhteisiin , tosin täällä on melko kylmää talvea tiedossa.
Mustien tildojen pakkomielle. Alkaa jo teininä. Valkoiset heikennetty rokotteilla ja ruuan ym myrkyillä. Miehille naishormonia jotka tekee naismaiseksi. Naiset sekoja riitaa haastavia satanisteja.
Jäikö lääkkeet taas ottamatta ?
ja sanna seisoi peloissaan verhojen takana. otahhan akka vieläkun ehdit, muutama miljardi lisävelkaa
Haittamaahanmuutosta kyllä täytyy jonkun uskaltaa puhua, kelakorvaukset ym. harkinnanvaraiset korvaukset kasvattaa kestävyysvajetta, esm. Helsingissä lähes puolet kelatukien saajista on ulkomaalaistaustaisia. Lisäkuluja aiheutuu valituksista kielteisistä päätöksista, tulkkauspalvelut, vankeinhoito ja poliisien lisätarve.
Tutkintavankeudessa olevista puolet on ulkomaalaistaustaisia, pitäisikö vain hiljaa hyväksyä kasvava rikollisuus.
Maahanmuuttajien rikollisuus nyt vaan kuuluu kulttuuriin. Se on koko paketti. Ei voida vain nyppiä rusinoita pullasta. Vaikkapa paria urheilijaa..
Haittamaahanmuuttajien kyltymättömyys on ääretön.
Mikään niille ei riitä ja nyt Hesari on paljastunut niiden bisnekset, mihin sinisilmäiset Peräpohjolan hölmölän asukkaat langenneet.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009234660.html
Ei tuo ole mikään uutinen, tuo tiedettiin jo 90-luvun alussa. evapiodee piti aikoinaan runsaita tukia kotimaahansa lähetetettyjä rahaja vain kehitysapuna.
Hesan Pormestarin puhdistettava pöytä noista!
Tulos, tai ulos!
Monenlaista titteliä, ja suurta palkkaa nautitaan. Muttei ongelmia saa pois hoidettua.
Maahanmuuttajat EI tarvitse omia kerhojaan, yhdistyksiään jne. Sellaiset Estää kotoutumisen.
Heitä ei pidä kerätä omiin piireihinsä, silloin eivät opi kieltä, kulttuuria eivätkä uskontoa. Ja Kotoutus epäonnistuu!
Listasta puuttui tulkkauspalvelu sotealalla potilaan ja huonostisuomea osaavan henkilökunnan välillä.
Sihisevä kalkkaro Purrahan yrittääkin murskata kansainvälisen yhteiskuntamme ja pistää rajat kiinni ulkomaalaisilta .... Suomen ruotsinkielisetkin tuntuvat olevan persuille liikaa Suomessa!
Olis jo aika lopettaa tämä kaksikielinen ilveily !!
Tekivätkö persut jotakin hallituksessa ollessaan kaksikielisen ilveilyn lopettasmisen hyväksi?
Niin olisi ja tämä yksi ehdottaa lisää kaksikielisyyttä tämä Anna-Maja Henriksson, painukoon Ruotsiin asumaan siellä ei ole suomenkielisiä tungokseen asti mutta me olemme Suomessa.
Kaikkihan persuille on liikaa.
Ei tehneet yhtään mitään.
Mitäs suomielukoille tehdään. Kaikki lähiajan tekoset suomalaisten tekoja.
Ne on pakko sietää, joka maa saisi hoitaa oman jätehuoltonsa. Miksi kaikki paska pitää kipata tänne.
Voisi aloittaa vapaaehtoisuudesta. Opetuksessa pitäisi valita toinen kotimainen ja esim kaksi muuta kieltä.
Uskon, että vapaaehtoisen valinnan jälkeen mm ruotsinkielen opiskelijoita olisi enemmin ja motivaatio olisi hyvä.
Toki tuo edellyttäisi kouluihin muutoksia, mikäli ruotsinkielisiä luokkia olisi oltava useammassa koulussa.
Se olisi hyvä välikysymys noille pornomessujen hunttanoille..
Ääni Kokoomukselle on ääni tuolle kaksikielisyydelle.
Ruotsi ja Suomi eivät ole ongelma kieliä nyky Suomessa. Kyllä ne ovat tulkkiä pyytävät.
Somalijengien pahoinpitelyryöstöhyökkäykset EI ole Suomalaisen uhrin vika!
Mene kotimaahasi. Kaikki voittaa. Win, Win👹
Maahanmuutto on kiellettävä kokonaan. Paperittomien terveydenhuolto on poistettava. Paperittomat ovat niitä, jotka täytyy poistaa maastamme välittömästi.
Ottaakohan Monaco paljonkin paperittomia somaleja alueelleen ilmaiseen terveydenhuoltoon?
Tai Luxenburg?
Ja noissa paikoissa on oikeasti rahaa ja paljon.
Joo nytkin riittäisi sähköä hyvin suomessa kaikille jos maahanmuuttaja perheet ei olisi sitä kuluttamassa. Samasta vaivasta kärsii koko eurooppa. Joka saatanan maassa noita lähitäläisiä ja afrikkalaisia sähköä kuluttamassa ja nytkin joudutaan niitten takia sähköstä ylihintaa maksamaan.
Suomen idiootti päättäjät eikä idiootti eu päättäjät ole ollenkaan huomioineet että jos otetaan miljoonia kuluttajia lisää niin sitä ennen pitäisi rakentaa ydinvoimaloita rutkasti lisää. Ovat kuin tuhoa tuova heinäsirkka parvi nuo maahanmuuttajat.
Haahaahaaaaa.
Kyllä!
Nyt hallitus ajaa niillekkin terveyspalveluja. Suomalaisten Verovaroilla!!!!
Paperitonta EI pitäs ottaa edes maahan. Hämärä tausta, vilpillinen ihninen , EI papereita. Ei ansaitse mitään tukea, ohjaus rajalta takaisin tulosuuntaansa.
Hoitajille riittäs palkkaa, rahaa palkata vanhuksille/ sairaalaan/ piväkotiin/ kouluhihin henkilökuntaa jne.
Meillä olis varaa Kaikkeen, ellei rahoja syydettäs lkomaille ,haittamaahanmuuttoon ja sen aiheuttamiin rikoksiin ja muihin kuluihin!
Usassa on paperittomia reilut 15 miljoonaa, kait meillekin muutama sata tuhatta sopii kun halutaan lähentyä perinteisiä NATO-maita. Tsekkaa vaikka kuinka paljon espanjassa, Ranskassa, Italiassa jne on paperittomia.
Sopivasti riistämällä paperittomat voivat olla tärkeässä roolissa talouskasvussa.
Nytkin jos maahanmuuttajille / pakolaisille ei maksettas kerrassaan MITÄÄN tai sanotaan niitä ei olisi suomessa ainuttakaan niin valtion budjetti olisi tasapainossa. Ei työttömiä mamuja joille pitää maksaa ei synnyttäviä mamuja joiden terveydenhoito pitää maksaa ei pitzaa paistavia mamuja jotka paskalla ruuallaan varastaa suomalaisten rahoja. Lääkäriinkään ei pääse kun hoitavat noita saatanan mamuja.
Saksassa oli aikanaan sama ongelma juutalaisista polttouunit hoiti homman.
Ei Saksassa ollut sossua natsien aikaan. Tilanne ei ole ollenkaan sama.
Paperittomat pitää palauttaa kotimaihinsa.
Jokainen maa, on vastuussa kansastaan.
Jos kansa on riitaisa, sitä tulee ongelmaa ei pidä levittää ongelmakansaa muihin maihin. Tuovat ongelmat tullessaan.
Jos kansa lisääntyy holtittomasti, eikä valtion tila/ varat siihen riitä.
Kutsukoon valtio Gatesin apuun.
Varmasti kehittää toimivan ehkäisyn kansan liialliseen lisääntymiseen.
Savimajan ukko viihtyy suomipatojen ääressä. Raha tulee taikaseinässä ja aika kuluu kun muksii suomihölmöjä kadulla ja välillä kesällä pensastelee.
Jos leikata pitää niin aloitetaan leikkaamalla maahanmuuttajien määrää suomessa.
Niillä mitää savimajoja enää ollu vuoskymmeniin. Ne on vaan säälinkeruuvideoita, joita sulle näyttävät.
Katso somaliasta kaupungeilta, rannoilta kuvia. Ja ylläty.
Toki on myönnettävä, että Matusalon murskaamiseen ei paljoa faktatietoa tarvitse.
Hyvä kuitenkin, että Purra luetteli madonluvut Matusalolle.
Ohisalolla Hätä päälle lässyttää ! Kun Purra puhui asiaa !
Purra on eduskunnan fiksuimpia ja mielenkiintoisempia poliitikkoja ja se korventaa hallituksen moraalittomia tunareita tälläkin sivulla, kun heidän kannatuksensa putoaa kuin lehmänpaska, että märkä lätsäys kuuluu.
Vihreä jauholössi ei pysty järkeä ymmärtämään, vaikka jatkuvasti osoittautuvat pelkiksi tunareiksi.
Kuinka paljon maassa voi noita ns paperittomia olla?.
Jollei ole saanut pakolaistatusta pitäs olla jo matkalla kohti kotia!!!!
Erikoista tuo mukamas työvoimapula . Sehän alkoi heti kun ensimmäiset somalit Hels.rautatieaseman valloitti .
Vihreät on tehny suomesta rysän, josta koijarit sisään päästyään eivät pääse ulos.
Kotouttaminen on bisnes🤑🤑🤑
Onko vihermätä Ohisalo taas pantu paksuksi?
Siltä näyttää!
Eikö se ymmärrä, maailma tuhoutuu ihmispaljouteen, ei autoiluun.
Millaisen maan, jättää lapsilleen... Ei taida tajuta.
Lapsi ei voi kulkea illalla ulkona harrastuksiin ilman saattajaa, ei koulumatkoja yksin. Koulussa valvojan vieressä on turvallista. Silti, monet pahoinpidellään, heti kun valvonta pettää.
Mahtava Tulevaisuus, takanapäin....
Ohisalolla meni jauhot suuhun, vaikeni ja jäi vaan hymyilemään, kun Essayah totesi että juurihan äsken sanoit että varhaiskasvatuksen hoitajien palkkoihin tulevan hallituksen pitää puuttua, kun Ohisalo oli tämän sanomisensa jälkeen vastannut Essayahille ettei hallitus voi siihen puuttua.
Voiko olla vastenmielisempaa ihmistä olla kuin Ohisalo on !
Marinin kanssa samaa tasoa ja se taso on matala.
Voi olla ja onkin - Riikka Purra
Linkki?
Oli sekin, kun levitteli miespuoliselle työpaikan ruokalassa ilmeillään keimaillen haarustaan. Ja kun sen mies kuvasi, vaan todisteeksi naisen tökeröstä käytöksestä. Ni sitten alkoi uhtautuminen... Eikö nuori nainen enää saa edes levitellä itseään niin että koko.....näkyy....😆😂
Mies olis kai saanut ehdotonta, jos olis haarustaan keimaillen työpaikan ruokalassa levitelly...🙈
Ohisalo oli säälittävää katsottavaa. Täysin ulkona kaikesta.
Suomelle todella vahingollista, että hallituksessa on ollut noin tyhmä ja asioista tietämätön ministeri!!
Galluppien suurin ongelma on se, että gallupit laatii YLE, ja se, että "asiantuntijat" ei kyseenalaista näitä galluppeja vaan perustavat mielipiteensä tuloksiin, eli keksivät mediassa esitettyihin tietoihin perustuen syitä gallup tuloksiin, nyt framilla Keskusta joka on todellinen piikki Sannan perseessä.
Todellisuudessa vihreiden ja SDP:n kannatus on pohjalukemissa.
Minä en luota pätkääkään Ylen enkä varsinkaan Hesarin galluppeihin. Galluppeja voidaan hallita suuntaamalla kysymykset tietyille alueille.
Juuri näin. Esimerkiksi useita vaaleja ennen PS saanut gallupeissa jopa 10% pienemmän kannatuksen kuin mitä vaaleissa.
Niin, sellasta turhaa hehkutusta kaikki hype myös SDP:n osalta, vaalipäivänä vasta lopputulos taulussa.
Voiko gallupien otantaan ja tulokseen luottaa.
Sehän voisi olla miltei sama kuin vertaa 2 asiaa:
Koko alan pinta-ala, m3 (= koko mitattu ala / tulos)
ja
Satunnaisia pisteitä sieltä täältä, (=osa ala, gallupien tulos).
Riippuu siitä, mistä pisteet on valittu, mikä lopputulos on.
Eihän se voi olla mitenkään luotettava.
Yleiseen mielipiteeseen voidaan vaikuttaa näillä gallupeilla vähän liikaa.
Sitä oli jo miltei 1600-l lähtien.
Siis piti olla m2 eikä m3!
Joku voisi suunnitella ja rakentaa semmoisen juoksuhyrran missä mamut voisi juosta sähköä pitkin päivää ja yötä,akselin päähän generaattori sähköä antamaan.Päästäisiin tuosta haittamaahanmuutosta eroon kerralla kun tekisivät tuottavaa työtä,kuntokin kasvaisi.Jos kaikki laitettaisi tuota tekemään niin meillä olisi aika iso voimalaitos tässä maassa,hittoon olkiluoto 3:nen.
Kannatetaan.
Se homma ei menisi tunarointiin, kun ilman laturin polkemista ei tulisi sossusta rahaa.
Imaamit myös sutkuttamaan laturilla sähköä. Kun nehän ei muuten tee yhtään mitään.
Ja Marin länkyttää sitä samaa mantraa venäjästä kun kyse on sähkönhinnasta,ei se älyä tuon ongelman ratkaisemiseksi mitään.Sama Ohi-salon kanssa,ne ei ymmärrä asiosta mitään niin jankuttavat asian vierestä joka kerta kysyttäessä mitä tahansa.Puolassa on 4 kertaa halvempaa sähkö kuin meillä ja se jos kuka on lähempänä sotaa,ja tuo hokema että meidän naapurissa soditaan?ei venäjä ole sotatannerta vaikka onkin osallisena ja hyökkääjänä.Öljyä ja kaasua on muualkakin kuin venäjällä,sen ei pitäisi olla syy hinnan nousuihin.Näinhän keväällä vielä sanottiin,me ei olla niin riippuvaisia venäjän kaasusta ym.
Purra puhui ja vastaili kysymyksiin mitä toimittaja esitti. Mäkynen ja Ohisalo kiertelivät ja kaartelivat kun paskat oli saatu housuihin koska valtiovarainministeriö virkamiehet löivät totuuden pöytää....velalla ja lisävelalla ON TULTAVA LOPPU JA NYT ALKAA MAKSUN AIKA. TE OLETTE SAANEET SUOMEN KURJUUTEEN.
Helppohan sitä on vaatia biopolttoaineita ja kalliimpia fossiilisekotteita, kun oma ukko kauppaa noita lisäaineita.
Purra on niin vakuuttava, että uusi jytky tulee ensi vuoden vaaleissa
Tämä valehtelee lapsuuden köyhyydestä. Ysärillä yh:t saivat hyvät lisät ja sen äiti oli keskituloinen palkansaaja samaan aikaan kun muiden lasten perheissä kärsittiin molempien vanhempien työttömyydestä. Isovanhemmat veivät peräti tätä köyhimystä oopperaankin eli niilläkin oli rahaa millä elättää köyhää oharia. Nykypäivänä näiden jutut perustuu tarinoihin ja tarinat ovat kuin satuja joilla yritetään vaikuttaa ihmisten mielikuviin.
Niinpä Ohisalo ei vastannut leikkauksia koskeviin kysymyksiin 8.12.2022 Ylen A-talkissa muiden studiossa olleiden tavoin vaan hän alkoi puhua vihreästä siirtymästä eli unelmista hämäten leikkauksista kysynyttä toimittajaakin. Kuulimme Ohisalon aiheesiin liittymättömiä satuja ja tarinoita leikkauslistojen sijaan. Näytti siltä, että käytännössä Ohisalo ja vihreät kurjistaisi Suomen takaisin kehitysmaaksi vihreine siirtymineen, jolloin ei ole mitään leikattavaa.
Ohisalon mielenmaisema on pahasti kieroutunut. Ihme natsi koko muija. Hän pitää oppositiota vihollisena, jonka tehtävä on vaikeuttaa päätöksentekoa ja hyvien asioiden toteuttamista. Tällainen ilmiö, jossa käsiään on liannut myös SDP, Vas ja RKP, sekä kepukin, kohdistuu suoraan kansaan ja sen hyvinvointiin. Oppositio ei ole vihollinen, vaan osa koko tätä päättäjäkoneistoa, jonka päätehtävä on, tai pitäisi olla, maan ja kansan hyvinvoinnin turvaaminen. Kuten huomaamme Mäkysen ja Ohisalon vs. Purran ja Essayahin kommenteista, hallitus on kummallisella tavalla irti realismista, kun taas oppositio toimii siellä realismissa. Mutta koska ideologinen mädännäisyys on mennyt näin pitkälle, oppositiota pyritään ulkoistamaan niin paljon kuin mahdollista; oppositiota ei kuunnella, sitä demonisoidaan. Ja mikä huvittavinta, kun nuivan realistinen PS tuo esille täysin realistisia ja osuvia, sekä toimivia ratkaisuehdotuksia, hallitus viittaa niille kintaalla (kuten näimme mm. silloin, kun hallitus äänesti kumoon 20 ehdotusta parantaa ja turvata huoltovarmuutta ja kotimaista elintarviketuotantoa), mutta kun hyvän idean esittäjä on uhontunut, hallitus loisii sen itselleen ja loisii siitä vielä kannatuspisteetkin itselleen. Voi ittu miten Suomi tarvitseekin aitoa suomalaista hallintoa, jossa ei ole sijaa vasemmistomädännäisyydelle, globalismille ja kylmän rahan politiikalle. Mutta sitä lienee turha enää haaveillakaan.
Naiset tuovat parempaa johtajuutta..avointa läpi näkyvää. T.sanna ja Anneli.
Ohisalo kavereineen on sisäistänyt vihreän liikkeen alkuperäisen tavoitteen.
"Vihreäliike ja sen politiikka kehitettiinDDR:ssä kylmän sodan aikana. Se on kauniista nimestään huolimatta vihamielinen. Sen uskottiin osaltaan tuhoavan lännen taloudellisia
voimavaroja ja siten heikentävän niitä sisäisesti"
Pressut kaikessa oikeassa ja sekö demareita potuttaakin. Ruotsikin herää sosiaalidemokraattien kauhupolitiikan seurauksista pikkuhiljaa oikeiston voimin. Ruotsi karkoittaa nyt kaikki paperittomat. Miksi Yle ei puhu tästäkään mitään Ruotsihan meidän hyvä naapuri. Onko yle tosiaan vihreiden ja sossujen vallassa kokonaan.
Ohisalo kannattaa intersektionaalista feminismiä, eli ei kaikki muumit ole aitauksessa.
woke ja cancel tyyppi myös
no ei todellakaan
Marinia ei kiinnosta puheenjohtajuustentit.
Sanna ei mene, kun ei saa etukäteen kysymyksiä, joihin avustajat ehtisivät kirjoittaa vastaukset.
Ohisalon paikat ei ole viellä ehtineet kunnolla palautua vaativaan politiikkaan orottakaahan kun saa *ittunsa kuntoon niin eiköhän tahti parane.
Purra murskaa Ohisalon mennen tullen. Mitä tuolla Ohisalolla oikein tehdään....no lakaistaan paskat lattialta.
Hyvä Purra😇👏👏👏👏👏👍
Hehkutettiin Närpiötä ihmekuntana kun ei ole työntekijöitä..
LISÄÄ JA PALJON PITÄISI SAADA paikkaajia huutavaan pulaan...
Nyt lähes kaikki ovat "pakkolomalla lomautettuna..."
"Kasvihuoneet ovat joutuneet lomauttamaan jo parisataa työntekijää. Suurin osa talven tuotannosta on mennyt hukkaan.
Noin kolmenkymmenen viljelijän muodostaman Osuuskunta Närpiön Vihanneksen tuottajista vain kahdeksan yrittää taistella talven läpi, toteaa toimitusjohtaja Stefan Skullbacka."
Tämä menestystarina ei kauaa Lämmittänyt ennenkään ja nyt vasta alkaa tulla Holotnaa...
Silti se kamalasti mörisevä työvoimapula A-studiossa myrkynviheriää
Ohisaloa pitää öisin ilman unta...Ei vaiskaa, sehän on hölisevä
viheriä, joka poliittinen broileri - vaikka on lihan vihaaja.
Pitäisikö metsänomistajien siirtyä tuottamaan polttopuuta?
Metsänomistajat saavat tätä nykyä kuitupuusta niin vähäisen hinnan että verrattuna polttopuuhun he tiensivat paremmin.
1,7 % kannatuksen lasku
https://yle.fi/a/3-12683819 Keskustalla menee nyt entistä kehnommin. Keskusta kannatus nyt 9 % ja viimeisimmät Saarikon temput ei ehtineet
Sydäntalvi mennään llman Olkiluoto kolmosta.
1,7 % kannatuksen lasku
https://yle.fi/a/3-12683819 Keskustalla menee nyt entistä kehnommin.
Pitäisikö metsänomistajien siirtyä tuottamaan polttopuuta?
Metsänomistajat saavat tätä nykyä kuitupuusta niin vähäisen hinnan että verrattuna polttopuuhun he tiensivat paremmin.
Ohisalo on woke, Elokapina ja ja mee too nainen.
Ei mitään yhteyttä arkiseen elämään.
Miksi Ohisalo hikoili, naama oli ihan kiiltävä?
Purran madon luvut hikoilutti
Purran on helppo puhua,kun on oikealla asialla,suomalaisten.
Se että vihreät Ohisalon johdolla nyt yrittävät joka asiassa ajaa omaa me ensin vouhotustaan johtuu siitä että heillä on enää muutama kuukausi hallitusaikaa jäljellä vouhottaa..
Seuraavaan hallitukseen heillä ei ole asiaa jos vähänkään muilla puolueilla on järkeä jäljellä. Niin paljon vahinkoa se sakki on saanut aikaan ja nyt vielä ajavat YK:sa ja EU:ssa omaa uskontoaan välittämättä mitä vahinkoa siitä on Suomelle ja suomalaisille.
Viimeinen hanke heillä on väittämä että hiilinielut ovat romahtaneet ja nyt kutsutaan kaikki hätäkokoukseen..
Eivät millään usko että kyseinen tutkimus koski vain yhden vuoden tuloksia jotka oli tehty eri menetelmällä kuin aikaisemmin ja joiden lopussa todetaan ettei se ole vertailukelpoinen edellisen vuoden tulokseen.
Myös romahduksen osasyyksi mainitun metsän kasvun "romahduksen" osalta tutkimuksen tekijän edustaja toteaa että " Alenevasta kasvuennusteesta ei pidä tehdä liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä, etenkin kun sille löydettiin luonnolliset selitykset".