Miltä se tulevaisuus alkaa jo tuntua putinistit?

Päivä päivältä on todennäköisempää, että Venäjä vajoaa Neukkulan aikaan.
1356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tällä kertaa käy huonommin. Neukkulalla oli sentään ihanteita.
Putinistanilla ainoastaan pelko ja länsimaiden homottelu.

Äänestä
  • Ei se täällä Suomessakaan paremmalta näytä, mitä hallitus päättänyt.

    Äänestä

Venäjä on jo diktatuuri ja varasteleva eliitti on jo luotu. Diktaattorin rinnalla itsenäisesti toimiva hallintorakennelma vielä puuttuu Putinin ollessa käytännössä yksinvaltias.

Äänestä

Onkos nyt hyvä mieli, kun Venäjään katkaistiin kaikki siteet? Ei öljyä, ei kaasua, ei sähköä, ei raaka-aineita, ei turisteja kauppoihimme. Pakkasta luvattu alkuviikoksi etelään vasta -11 ja jo sähköfirma lähetti hätäinfoviestin jossa kehotetaan säästämään sähköä vielä enemmän. Ohjeena oli että alenna asunnon lämpötilaa edelleen, älä lataa tai lämmitä autoa, älä sauno jne. Onko tällainen kituutus täällä pian metrisen lumikerroksen keskellä ankeudessa mukavaa? Olisi annettu Venäjän vaihtaa Ukrainan pressa ja sekin maa olisi ehjä ja ei olisi tätä inflaatiota. Pian en palkansaajana persus kestää ostaa enää mitään välttämätöntäkään kuten lääkkeitä ja vaatteita. Pöhköt suunnittelee vielä alvin nostoa.

Äänestä
  • Todella todella hyvä mieli. Olen valmis maksamaan siitä, että saan vihata ryssää ja putin -pientä! Polttopuiden määrään putin-pieni ei voi vaikuttaa vitun vertaa! Ja on muilla mailla kaasua ja öljyä eikä pelkästään ryzzälän persereiällä. Afrikka nousee!

    Äänestä

  • Ryssän paskaa pitää lyödä ja nöyryyttää kaikin tavoin, maksoi mitä maksoi.

    Äänestä

Venäjä vajoaa neukkulan aikaan? Tsiisus sentään mitä masokismia, siitä kun ei meille ole muuta kuin haittaa.

Äänestä

Venäjällä on 10v-suunnitelma vallata Neukkila takaisin.
Tällä hetkellä Ukraina hyökkäilee lännen tuella Venäjää vastaan ja on mahdollista, että Putin olisi valmis vaihtamaan Itä-Ukrainan autonomiaa, ja sitten väännetään kättä Ukrainan liittymisestä Natoon.
Tällä hetkellä on kuitenkin vain Ukrainan ja lännen aggressio Venäjää vastaan, jota mekin tuetaan rahallisesti.
Yrityksiä on niin Venäjältä kuin Natolta, että Ranskalta, Saksalta, saada Ukraina lopettamaan sota, mutta Zelenskyi ei suostu neuvottelemaan ja hyökkää pähkähulluna Venäjää vastaan, ja sitä me tässä kauhistellaan.
Pitäisi ryhtyä toimiin sen sijaan ja lopettaa aseellinen tuki Ukrainalle ja tukea mahdollisesti Venäjää, jolle Ukraina on julistanut sodan.
Ymmärrätte kai mikä on tilanne, kun hyökätään Venäjälle ja länsi tukee sitä?

Äänestä
  • Venäjällä ei ole ollut mitään yritystä lopettaa sota. Ei mitään halua muuhun kuin sotatoimien kiihdyttämiseen kaikin tavoin, kun pakkomielteenä on koko Ukrainan valtaaminen, tai sitten koko Ukrainan tuhoaminen mikäli valtaaminen ei onnistu. Mutta ei siis mitään pienintäkään yritystä rauhaan eikä sodan lopettamiseen.

    Äänestä

  • Anteeksi kuinka kyllähän se oli venäjä jo HYÖKKÄSI Ukrainaan! Miten noin vähäalyinen on oppinut kirjoittamaan.

    Äänestä

Suomi pitää ennallistaa. Karjala ja Petsamo takaisin, samoin inkeriläiset.

Äänestä
  • Totta!
    Mutta jos tästä jotain hyvää hakee, niin joka päivä Putinistejä kuolee rintamalla!
    Tosin ei tarpeeksi…

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Päivä päivältä on todennäköisempää, että Venäjä vajoaa Neukkulan aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu