Siksikö helluntailaiset kiertävät raamatulliset asiakysymykset uskosta ja vievät puheen aina luterilaisten vihaamisen "vauvatasolle"?
Helluntailaisuudessa ollaan mieluummin pimeydessä ettei katsota peliin eikä nähdä mitä Henki sanoo omalle helluntaiseurakunnalle.
Ihmeöyhöttäjiä ja omassa seurakunnassa ei paimenia kiinnosta raamattupiirien vetäminen.
Helluntailaisuudessa ollaan mieluummin pimeydessä ettei katsota peliin eikä nähdä mitä Henki sanoo omalle helluntaiseurakunnalle.
Ihmeöyhöttäjiä ja omassa seurakunnassa ei paimenia kiinnosta raamattupiirien vetäminen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Helluntaijohtajien ja paimenien ammattitaidosta ja uskosta kertoo se ettei pastorien ja jäsenten homoutta pystytä "eheyttämishoidoilla" hoitamaan kuntoon.
Harrastavatko muut lahkolaiset kuin helluntailaiset ihmeparannuksia ja kielilläpuhumista?
Kaatamista harjoitetaan tosin nykyään jäänyt vähemmälle.
Kuuluin kaataja oli Niilo-Kaataja.
Kaatamisella voidaan tehdä rahaa ja näin tehtiinkin Niilo Yli-Vainiolla huhahah-hei helluntaissa.
Ei Raamatussa puhutaa mitään vauvatasoista.
Siellä kyllä moititaan maitoruokaisia. Sellaisia uskovia, jotka eivät kasva hengellisesti, vaan aina ovat tekemässä parannusta synneistään, mutta heille ei voi puhua mitään oikeita hengellisiä asioita, vaan vielä rypevät siinä miten tehdä parannus.
Raamattu tuntee myös pahan puhumisen ja herjauksen sekä antaa ohjeita mistä kyllyydestä suu puhuu. Sydämen tilaa kuvaa se mitä asioita ihminen tuottaa ilmoille ja miten rakkaudellisia hänen juttunsa ovat.
Uskohan perustuu sanaan eikä kenenkään pahansuopaisuuteen.
On sitä helluntailaisten suusta kuultu monenlaista jokeltamista.
Henkiä on monia.
Nykyhelluntai tennaripastorit ovat sellaisia puuhaspedejä ja hengellisten harrastuskerhojen vetäjiä.
Harrastustoiminta on suunnattu eri-ikäisille.
Nuoret puuttuvat sunnuntaikokouksista. Ei kiinnosta.
>> Kun usko jämähtää "vauvatasolle" <<
Tätä vauvatasolle jämähtämistä siis tapahtuu kirkoissa, joissa ihmisille hoetaan, että "luottakaa vain kasteen armoon", eikä tajuta, että on myös uskottava evankeliumi ja tehtävä parannus, annettava suun tunnustus.
Valehtelet.
Se enemmän helluntsilaisten uskomus pelastusvarmuuskasteesta.
Uudestisyntynyt luterilainen ei usko kasteen armoon vaan Jumalan Armoon.
Etkö osaa keskustella helluntailaisuudesta?
Helluntailaiset hokee Pyhän Hengen pilkka mielessä : "luottakaa vain kasteen armoon", ja sanovat, että Kristukseen kastettu vauva joutuu aina helvettiin. Helluntailaisissa on paha henki, mikä nousi sieltä Asusinkadun slummien huumeringeistä.
Parhami olu tunnettu mies siellä Asusinkadulla. Ei Raamatun tuntemuksen vuoksi,vaan ihan muista syistä miehen maine levisi niissä piireissä.
Te ette osaa keskustella yhtään mistään.
Helluntailaisuudessa ei ole mitään pelastusvarmuuskasteita. Ainut pelastava kaste on Hengen kaste, jonka Jeesus antaa. Kun se on saatu, ihmiset kastavat vedessä.
Olen itse henkilökohtaisesti erään piispan rouvan kanssa keskustellut läheiseni kuoleman lähestyessä. Hän vakuutti minulle "lapsena saadun kasteen armon riittävän pelastukseen".
Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen Jumalalle, sanoo Raamattu. Ja suun tunnustuksella pelastutaan. Niin onneksi oli myös läheiseni kohdalla, minkä takia saatoin sivuuttaa piispan rouvan harhaiset kirkollispuheet.
Monella helluntailaisella usko on jämähtänyt vauva-tasolle.
Mitä kaemmin ollut helluntailainen sen syvemmällä hän on.
Perustuu kokemukseen.
Vauvakastettu valehtelee. Pelkäätkö luterilainen vauvakastettu että kajoan vauvoihisi?
Jonglööri innostui taas, kun puhuttiin vauvoista.
uudestikastaja-inttäjäe-eksyttäjä näin raamatus innostuu aina vauvoista.
Mutta noin sairasta tekstiä tulee vain uudestikastajilta. Kuka täysjärkinen kirjoittaa moista?
Hörhöt riehuu hurmoksessa palstalla ja vastustavat sitä, että lapsi saisi kasteessa luvatun Pyhän Hengen lahjan, koska heillä ei itsellä sitä ole, eikä enää paadutettuna helluntailaisena voi sitä saada. Uudestikastettuja on mahdotonta enä uudistaa parannukseen.
Mistähän tuo eräiden luterilaisten viha helluntailaisia kohtaan johtuu? Jatkuvaa panettelua ja mustamaalaamista.
Ei puolustautuminen teitä lahkolaisia kohtaan mitään vihaa ole.
Mistänän tuo hellutantailaisen viha johtuu? Jatkuvasti hän vihaa uskovia
Puuttuneeko uudestisyntyminen Hengestä eli Pyhä Henki sisimmästä. Sen sitten Jumala tietää. Raamatun mukaanhan Pyhä Henki vaikuttaa Jumalan tahdon mukaista tekemistä, itsehillintää ja muita positiivisia piirteitä.
Hellarit meinaa, että sylilasten pitäisi itse omin voimin ryömiä sinne Nooan arkkiin sisälle pelastukseen. Ei heitä saisi auttaa ja sylissä kantaa, kuten Israelilaiset kantoivat lapsiaan pelastukseen Punaisen meren vesi/kasteihmeen kautta vastarannalle pois vihollisen jaloista, jotka saivat sen upotuskasteen meren pohjaan.
Vedenpaisumuksessa vesi hukutti jumalattomat. Myös Pnaiseenmeren veteen hukkuivat jumalattomat. Uudessa liitossakin kaste kuvastaa vanhan, jumalattoman elämän hautaamista.
Jeesusta ei haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan.
Kaste on Jumalan armoteko, realismia, ei mitään kuvajaista eikä symboolia.
Kaste on Jumalan armoteko, jossa Jumala pesee synnit pois ja liittää pestyn sielun Kristusken ikuisesti elävän ruumiin jäseneksi.
Helluntailaisuus on syvältä tuleva harhaoppi, josta puuttuu kokonaan synnit pesevä ja pelastava yksi kaste kokonaan.
16 Ja mitäs nyt viivyttelet? Nouse ja anna sinus kastettaa ja pestä pois sinun syntis, ja huuda avuksi Herran nimeä.
16 Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
16 Älä vitkastele. Huuda avuksi hänen nimeään, nouse ja anna kastaa itsesi, anna pestä syntisi pois.'
Kastetta verrataan pelastavan vaikutusken vuoksi Nooan arkkiin, joka pysyi pinnalla veden kantamana. Lapset viedään sylissä kantamalla nykyiseen Nooan arkkiin eli Kristilliselle kasteelle. Ei lapsien itse tarvi ryömiä tai kontata sinne Nooan arkkiin eli Kasteen pelastavaan Arkkiin eli armoon sisälle uuden liiton jäseneksi.
1. Piet. 3:21 Uusi liitto on KASTEEN LIITTO.
Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska JUMALA TEKI kanssanne hyvän omantunnon LITON . Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.
Palstan suurin yksittäinen kommenttien ja aloitusten postaaja on luterilais-pakanamessiaaninen ylläpito. Lähes kaikki ylläpidon kautta tulevat viestit ovat täynnä vihapuhetta; solvauksia ja panettelua ja valheellisia väittämiä.
SINÄ olet osallinen kiihottamiseen kansaryhmää vastaan. Olet suurin yksittäinen aloitusten tekijä ja kommenttien lähettäjä. Lähes kaikki kauttasi palstalle postatut kommentit sisältävät vihapuhetta ja panettelua ja solvaamista ja valheellisia väittämiä.
Minä vien asiakysymykset aina Putiniin.
😄😄😄😄😄
Ylläpito sabotoi palstaa postaamalla työkseen solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Ylläpidon tarkoitus on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu palstan aiheesta, helluntailaisuus, ja tuoda tilalle luterilaisuuden pakanalliset opit ja saatanan synagoogan valheet.
Pakanamessiaanisten yksi tärkeimmistä opin kohdista ja heidän uskontonsa perusta on uuden Jerusalemin temppelin rakentaminen ja temppelijumalanpalvelus eläinuhreineen ja Mooseksen laki.
Sinä sabotoit palstaa postaamalla työksesi solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Tarkoituksesi on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu uskosta ja tuoda tilalle helluntailaisuuden pakanalliset symboliopit ja saatanan synagoogan valheet.
Hellari jäsen/ prlastusvrmuuskastteella kävijät uskovat uusintakasteeseen (jäseneksi ottamisrituaaliin).
Tämä on täysin raamatunvastaista.
Putin on kyllä hyvä veto. Hän on tosiaan hyvä valehtemaan siinä ettei ole mihinkään hyökännyt, vaan puolustaa vain omaa maataa, vaikka taisteluja käydään toisen maan sisällä.
Aivan samalta putinilta vaikutti perustelut sille että ei herjata muita, vaan puolustetaan omaa uskoa muiden hyökkäyksiltä. Ei tosiaan herjata lahkolaisia, vaan puolustaudutaan niitä pahoja vastaan. Täyttä putinismia.
Putin on tosiaan meille hyvä esikuva pahuuden ja valehtelun mielessä. Siihen voi aina vedota ja vetää kaikki siihen.
Piru käyttää paljon niitä vertauskuvia ja symboolia.
Kastekin on pelkkä vertauskuva upotuksesta kun Jeesus upotettiin maahan kaivettuun kuoppaan.
Pavalin saama Saatanan enkeli oli pelkkä vertauskuva paralihakseen työnnetystä puisesta pistimestä ja piikistä.
Aloitus on vauvatasoa. Aggressiivisimmat muiden uskonnollisten yhteisöjen vihaajat löytyvät usein luterilaisista.
Siinä ei ole kyse edes uskosta tai kasteesta, vaan rahasta. On menettetty maksavia jäseniä. Siitä ilkeys. Se on puhtaasti bisnestä eikä uskoa tai mitään raamatullisuutta.
Siksikö helluntailaiset kiertävät raamatulliset asiakysymykset uskosta ja vievät puheen aina luterilaisten vihaamisen "vauvatasolle"?
Vauvakastetut eivät osaa tehdä raamatullisia asiakysymyksiä.
He yrittävät vain saada hyväksyntää jumalattomien vauvakasteelle!
Nyt ei ollut kyse "vauvatasosta", vaan rahasta. Maksavien asiakkaiden menetyksestä lahkolaisten ja heidän uskomisiensa vuoksi. Se närästää. Raamattu, kaste tai mikä tahansa muu on vain keino purkaa sitä närää ja harmitusta kun ei voi suoraan sanoa että raha puhuu.
Vauvakastetut lahkolaiset eivät kykene asialliseen keskusteluun. He eivät anna minun panna lapsiaan. Vauvakaste ei auta!
Asiallista on se että raha puhuu. Joskin järkevämpää siinä olisi pyrkiä säilyttämään olevat jäsenet, toimia siten kristillisen rakkauden mukaan eikä vihoitella jo menetettyjen jäsenten perään ja pyrkiä mustamaalaamaan heitä. Niin ei raha tule takaisin ja voi olla että olevatkin jäsenet katsovat että eivät halua rahoittaa tuollaista toimintaa, jossa ei niinkään huolehdia jäsenistön sieluista vaan ulkopuolisten kadotuksesta.
Aloittaja kehtaa puhua aikuisuudesta, vaikka syyllistyy itse lapsellisiin yleistyksiin.:D:D