Savolaisia vai karjalaisia?
Kumpia arvostat enemmän?:
Anonyymi-ap
1688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Arvostan molempia enemmän. Suomi on maakuntien maa.
Molemmat ovat isänmaallisia, suomalaismielisiä. Itärajan ruotsalaisaikainen asutus varmaan vaikuttaa ja järkivalinta kenen puolella on.
Ja miksi niitä kumpaakaan pitäisi erityisesti arvostaa. Pähkähullua. Suomi on tasa-arvon maa
Varsinais-suomalaisia.
Juuret on enemmänkin sillä suunnalla.
Jokunen löytyy etelä-Savostakin.
Molemmilla omat hyvät ja huonot puolensa, kuten kaikilla heimoilla. Miten niitä nyt sitten kukin katsoo. Karjalainen, savolainen ihmettelee, mitä pohjalainen juroo toisinpäin mitä nuo jatkuvasti juttelee. Perkele nauravatkin vielä.
Ennen vuotta 1323 savolaiset laskettiin karjalaisiin kuuluvaksi. He ovat myös samaa geeniklusteria karjalaisten kanssa.
Jos nyt pitäisi valita savolaisten ja karjalaisten välillä, niin ehkä kunnioitan enemmän savolaista sisukkuutta, kuin henkisesti pinnallista karjalaisuutta.
Johan on tyhmä kysymys. Minä arvostan ihmisiä, enkä heimoja.
No niin ei siis pidä halveksia romaneja tai somaleja
Yksilöt yksilöinä!
Kumpaa arvosta enemmän...rantaruotsalaisia vai manneja..
En kumpiakaan.
Kumpikin pummaa tukiaisia yhtä paljon.
Kysy isäpuoleltasi.
Miu vanhempain ol Karjala kannakselt. Äiti läks kahtee kertaa evakkoo ja isä tappel torrakka käes viis vuotta ryssää vastaa.
Mut mää oon syntyny ja kasvanu Turu seurul. Geenit o Kannakselt, mut ku koulus sanottii, et se ol hansakauppiatte reitti Novgororttiin ja muualle vennäälle, ni perimää mul voi olla vaik mist.
Asuimmää Mansesaki neljännesvuosisaran nääs. Ja Tepsin kannatin. Revi siit paremmaks. Tammelantorin mustast makkarast kyl tykkään viäläki ja Ransukoiran jutuist.
Nykyään asun Keski-Suomessa ja läheiseimpään tuttavaporukkaan kuuluu myös savolainen. Täkäläisillä alkuasukkailla on savolaisten suorapuheisuus, hämäläisten (tai karjalaisten) vilkkaus ja Pohojaalaasten vaatimattomuus. Mutta kyllä näidenkin kanssa toimeen tulee.
Ai niin. Mikä se olikaan kysymys?
Kiitos murteesta, ilahduin kovasti. terveisin yökyöpeli.