Sunnuntai visa vain parhaat tietää

Anonyymi-ap

Mikä on aliupseerein korkein sotilasarvo?
Priimukset tietää.

14

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Biggus Dickus.

      "Biggus Dickus on kuvitteellinen hahmo Monty Python - elokuvassa Life of Brian , jota esittää Graham Chapman . Hän on roomalainen aatelismies ja upseeri. Hän on ystävänsä Pontius Pilatuksen mukaan naimisissa Incontinentia Buttocksin kanssa . Kuten hän on todennut, hän "...Voi olla thome athithtanth, jos siellä on thudden crithith." Kuten hänen ystävänsä, hänellä on puhevamma; hän huudahtaa. Tämä aiheuttaa hilpeyttä, kun hän lukee luettelon vangituista väärintekijöistä, esimerkiksi "theveral the ditiotthcribth from Thaetharea". Vaikka hänen huutonsa tekee hänestä Rooman yksityisen naurunkohteen, kukaan ei uskalla kertoa hänelle suoraan hänen puhehäiriöstään.

      Voimme olettaa Biggusin olevan patriisilaista syntyperää ja hänellä on vähintään legaatin luokka, koska Pilatuksen mukaan hän "komentoi cwack wegionia" ja "kävelee yhtä korkealle kuin kuka tahansa naisessa".

      https://montypython-fandom-com.translate.goog/wiki/Biggus_Dickus?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc

      Eli sinä itse.

      • Anonyymi

        Vääpeli

        T. Lawetorder Z via V


    • Veikkaan että sotilasmestari mutta kun sinä sitä kysyt, on se satavarmasti virastomestari.

      • Anonyymi

        Ei kuitenkaan tiemestari? Tai kyseisen mielikuvitusupseerin tietäen pikemminkin venäläinen tiemestari.


    • Anonyymi

      Luulen varusvarastomesari. Jorma K käyskenteli siihen aikaan pussihousuissa ja tennareissa, lausutaan .. kusiluistimet. Myös majuri Turhapuro käytti samaa asustetta.

    • Anonyymi

      Puhutaanko nyt diktaattori Sipilästä ja Keskustasta? No vastaan diktaattori.

      Jos taas kyse Ahosta. Niin vastaan Turhapuro.

    • Anonyymi

      Sotilasmestari. Nämä paikat ovat niitä entisiä värvättyjen virkoja. he eivät ole koskaan käyneet ns. lapeenrannan "rottakoulua".

      • Anonyymi

        Aliupseerit palautettiin. Ei siinä muuta ihmeellistä ole. Nämä onnenonkijat lakkautettiin 2001. Upseereilta vaaditaan enemmän kuin SDP tasoinen poliittinen hyväksyntä. Näkeehän Kapistakin tasonsa, pelkkää toveri repliikkiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aliupseerit palautettiin. Ei siinä muuta ihmeellistä ole. Nämä onnenonkijat lakkautettiin 2001. Upseereilta vaaditaan enemmän kuin SDP tasoinen poliittinen hyväksyntä. Näkeehän Kapistakin tasonsa, pelkkää toveri repliikkiä.

        Haukkuu keskustaa Valiolla ollut. Aika kumma yhtälö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haukkuu keskustaa Valiolla ollut. Aika kumma yhtälö.

        Maitojunaan laittoivat priimuksen.


    • Anonyymi

      Soittokunnassa yliluti?

      • Anonyymi

        On moniakin yliluteja. Mitä siinä näet ihmeelisenä. Aina olleet soittokunnat.
        Taisi jäädä armeija käymättä kun ihmettelet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On moniakin yliluteja. Mitä siinä näet ihmeelisenä. Aina olleet soittokunnat.
        Taisi jäädä armeija käymättä kun ihmettelet.

        Yksi aisa oli käytännössä ja omasta mielestään vähintään kenraali tai yliluti soittokunnassa, se on oikeasti kova arvo ja poppi soi. Kaada vaan kepuhomo itsellesi, ei sinua kukaan kaipaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      150
      6801
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5913
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4549
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4466
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      161
      4290
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1670
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1566
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1379
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1355
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1141
    Aihe