Qatar 2022 -- neljä parasta jäljellä

Anonyymi-ap

Niinhän siinä sitten kävi, että välierät ovat tiistain ARG-CRO sekä keskiviikon FRA-MOR. Pelin henki on luultavasti se, että Argentiina ja Ranska hakevat aktiivisemmin voittoa pelaamalla, kun taas Kroatia ja varsinkin Marokko keskittyvät puolustamaan ja tekemään vastaiskuja. Kyösti odottaa kuitenkin myös Kroatialta aktiivista hyökkäyspelaamista, koska kyllähän joukkueesta löytyy ihan mieletöntä taitoa. Marokon vahvuudet eivät ole hyökkäyspäässä.

-Argentiina-Kroatia. Kroatian viidestä tämän turnauksen pelistä neljä on ollut tasan 90min jälkeen, joten ei tähän matsiin voi oikein muuta pelimerkkiä ruksata kuin tasurin. Kerroin näkyy olevan 3.35. Argentiinan kerroin on noin 1.80, joka tuntuu vahvasti alikertoimelta. Ellei betsaa tasuria, niin ainakin Kyöstin bärstuntuma on se, että Kroatian yli viiden kerroin maistuu huomattavasti enemmän kuin Argentiinan reilusti alle kahden kerroin. Heitetään tuttu ja turvallinen tulosarvaus: 1-1 ja ratkaisu siirtyy rankkarikisaan.

-Ranska-Marokko. Tjaa, jokohan Marokon yllätykset loppuisivat? Marokon voitto Portugalista yllätti miljoonat. Kyöstikin tunnustaa, että vaikka hänen mielestään Marokolla oli saumat viedä peli jatkoajalle, niin Portugalin jääminen ilman maalia ei ollut Kyöstin etukäteisvisioissa. Bono teki pari huippupelastusta Marokon maalilla. Ronaldokin varmaan jossittelee pitkään, että olisihan se avopaikka pitänyt käyttää paremmin hyödyksi. On vaikeata nähdä, että Marokko pyörittäisi peliä, joten eiköhän tässä välierässä käy niin, että Marokko puolustaa ja Ranska jauhaa kärsivällisesti pallon kanssa, kunnes Bono viimein joutuu antautumaan. Visio on se, että Ranska tekee perinteisellä pelillä maalin ja sitten viimeisellä minuutilla vielä toisen tyhjiin, kun kaikki marokkolaiset ovat Ranskan maalilla! Tulosarvaus 2-0 Ranskalle (ellei erotuomari päätä antaa rankkaria Marokolle...). Kyösti ei vielä osaa sanoa, betsaako hän tätä matsia vai ei, mutta jos betsaa, niin hän varmaan vetäisee Ranskan tasan kahden maalin voittoa, josta näkyy saavan päälle neljän kerrointa. Eli peli saisi päättyä esim. 2-0 tai 3-1. Ranskan suorasta voitosta saa kertoimeksi noin 1.50, joka tuntuu aika pieneltä kertoimelta. Kyöstin bärstuntuma on, että Ranskaa voisi nykäistä, jos siitä saisi edes 1.80.

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näkeehän ton nyt sokea Reettakin, että mitkä joukkueet ton finaalin pelaavat. Argentiinaa ollaan kovaa vauhtia leipomassa maailmanmestariksi. Brasilian hehkuttaminen kisojen alkukierroksien ajan oli peitetarina, jotta Argentiina saa kaikessa rauhassa hoidella itsensä "kompuroinnin" kautta jatkoon ja nyt sitten etenee huomenna selvällä voitolla Kroatiasta loppuotteluun, jossa tietenkin ennakkoon riittävän uskottava vastustaja Ranska. Kuitenkaan Ranska ei pelaa loppuottelussa enää samaa huippufutista kuin alkusarjassa. Tämäkin on osa suunnitelmaa. Messille halutaan sementoida kaiken voittaneen supertähden status, jotta hänet voidaan rinnastaa Peleen ja Maradonaan.

      Että kyllä ne puheet Kroatian finaalipaikasta voi tunkea syvälle persaukkoon ja todeta, että FIFA:n ja Qatarin öljysheikit saavat lopulta haluamansa mestarin.

      • Anonyymi

        On ihan pakko vielä tarttua tohon Kroatian pellemäiseen pelipaitaan. En tiedä kuka tai mikä taho on päättänyt, että toi naurettava ruutukuviointi pitää tuoda maajoukkueen pelipaitaan. En ole hirvemmän näköisiä pelipaitoja kellään nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4238
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3778
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      127
      3217
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1599
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1468
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1410
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1375
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1140
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1063
    Aihe