Liekö bensapula tai joku muu syy (ilta/yölisät kuskeille ongelma) mutta kyllä surkeaa on lumenpoisto osassa helsinkiä.
Onko takavuosien lumettomat talvet päässeet ruostuttamaan kaluston jumiin, vai mikä v...ttu jumittaa siinä, että kalustoa ei ole tarpeeksi tai sitä ei käytetä. Aika hankalaa yrittää pärjätä, etenkin kun auto ei ole mikään tuliterä työsuhde quattro Audi.
EI voi olla niin vaikeaa laittaa kalusto liikkeelle jo illalla ja yöllä, asutaan kuitenkin täällä pohjoisessa!
Onko takavuosien lumettomat talvet päässeet ruostuttamaan kaluston jumiin, vai mikä v...ttu jumittaa siinä, että kalustoa ei ole tarpeeksi tai sitä ei käytetä. Aika hankalaa yrittää pärjätä, etenkin kun auto ei ole mikään tuliterä työsuhde quattro Audi.
EI voi olla niin vaikeaa laittaa kalusto liikkeelle jo illalla ja yöllä, asutaan kuitenkin täällä pohjoisessa!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kasvihuoneilmiön takia helsingissä on nyt 20 oC lämmintä. Miksi aurata ?
Tärkeimmät kohteet aurataan ensiksi, siksi tällaisen myräkän jälkeen saattaa tuntua siltä ettei niitä auraajia näy siellä vähäpätöisimmillä sivukaduillasi.
Ja aamulla kun koitat klo 06.10 lapioida pää märkänä, lappuliisat ovat tuohon aikaan (kyllä, tuohon aikaan ??!!!) vieressä kyttäämässä.
Ymmärrän toki, että nämä vähäpätöiset, mutta vilkkaasti liikennöidyt sivukadut Sörnäisissä ja Kalasatamassa eivät ole ensin listalla mutta silti.
Ja miksi tällaisen myräkän jälkeen ja vielä jatkuessa pitää lappuliisojen kieli pitkänä saalistaa sakkoja, kun muutenkin liikenee ja parkkipaikat päin persettä.
Tämä pysäköinninvalvonta on mennyt täysin mahdottomaksi - ensin suunnitellaan asiat niin, että kaikille ei riitä parkkipaikkoja, ja sitten jotkut saatanan parkkilesbot vahtii niitä kuin omaansa vahtisivat.....
Sairasta tämä meno nykyään.
Aika vähän noissa varsinaisessa aurauskalustossa, on pensavehkeitä.
Aina löytyy yksi näsäviisas kommentoimaan asiaa, joka ei ole olennainen itse asian kannalta. Se on ihan yhdentekevää millä nuo vekottimet kulkevat, bensalla, dieselillä, sähköllä, kaasulla, vedyllä tai ydinvoimalla - mutta kyse lienee kuitenkin resursseista. Sivistysvaltiossa tällaiset asiat hoidetaan viipymättä kuntoon, eikä luimistella pakkasta piilossa jossain Shellillä kahvia litkimässä samaan aikaan, kun lunta tulee taivaan täydeltä.
Tyypillistä toimintaa kaupungin suojatyöpaikka-lusmuilta.
Aurauskalusto on vanhanaikaista,tehotonta ja kallista tekniikkaa.
Asvalttiteihin tulisi upottaa lämpövastukset jotka sitten vaan napsautetaan etäkytkimestä päälle pakkasten tullessa.
Eikö Helsingissä ole talkoohenkeä, joutilaitahan siellä riittää, lapioisivat edes sen Mannerheimintien puhtaaksi lumesta, tiedä milloin on taas tarvis istuskella siellä.
"joutilaitahan siellä riittää"
Ja se jorpakko missä itse asut, on täynnä vain paikallisia risto reippaita, kukaan ei ole jouten. Kyllä siellä kehän ulkopuolella tyhmiä näyttää kuitenkin olevan enemmän kuin lääkäri määrää.
Jospa se kalusto on myyty pois kun nykyään sitä ei tarvita ilmastonmuutoksen takia. Sähkötraktorit olisivat ilmastoystävällisiä mutta niitä ei vielä ole. Ehkä ei tarvitakaan koska helsingissä alkavat palmut kasvamaan.
Sama täällä maaseudulla. Lapsia kuljetetaan kouluun pitkiä matkoja ja aurauskalustoa ei ole näkynyt koko päivänä ?
aurausrahat on jo jaettu.
https://www.suomenuutiset.fi/suomi-velkaantuu-marinin-hallitus-lapioi-kehitysapuun-34-miljoonaa-euroa-paivassa-suomalaiset-maksavat-jopa-etiopian-saaennustukset/
Itse juuri tänään ajattelin, kuinka hienosti Suomessa saadaan väylät auki puolessa päivässä! Että onkohan ne auraajat olleet siellä kytiksessä ja päivystämässä lumentuloa!
Kun se lumi tulee suunnilleen yhtäaikaa isolle alueelle, on kai aika selvää, että minkäänlaisella suunnittelulla kaupungissa ei kahden tunnin sisään saada kaikkea lunta pois, paitsi , jos taloyhtiöt ostaisivat itse jonkinlaisen mönkijän ja siihen auran ja palkkaisivat jonkun töihin. Oma piha ja lähikulkureitit.
En tiedä, että meillä olisi kouluja suljettu lumimyräkän takia. Kai sekin aika vielä tulee!
Aurauskalustoa ei ole niin paljon, että kaikki kadut saataisiin aurattua lyhyessä ajassa.
Eikä varmaan ole henkilöstöä tekemään tätä työtä.
Täälläkin katu juuri aurattiin yön jälkeen noin klo 17.00, mutta voi täällä liikkua edes jotenkin. Vaikeuksissa ovat pyörätuolia tai muita apuvälineitä käyttävät ja lastenvaunujen käyttäjät.
Kyllä lumet sulavat keväällä.
Uudellamaalla on satanut vuorokauden aikana poikkeuksellisen paljon lunta. Lohjalla mitattiin tiistaiaamuna lumensyvyydeksi peräti 56 senttiä. 👍 tapu..tapu
Talkoohenkeä , autetaan yhdessä pyörätuolipotilaita ja lastenvaunulaisia!
Se siitä tasoittuu. Keskitalvella voidaan aurata yötäpäivää. Ja sitten tulee kevät.
Ei millään uskoisi että tämä idioottikansa on päättäjineen asunut näillä leveysasteilla kauemmin kuin muutaman kymmenen vuotta.
Voisi kuvitella että jotain oppia on saatu lumen poistosta, mutta näyttää että joka talvinen ilmiö yllättää sekä autoilijat että auraajat.
Ei taida auttaa kuin odotella kevättä ja kävellä lumien päällä siihen saakka.
Ei uskoisi että vuotta pidempään olisivat asuneet. Aina se talvi yllättää varsinkin pk-seudun hieman ns. yksinkertaisemmat asukit.
Poliisin tehtäviin pitäisi kuulua myös teiden kunnon valvonta. Yhtä tärkeä turvallisuus tekijä kuin autokin jota rassataan joka vuosi enemmän kuin direktiivi vaatii.
Kyllä ne siitä sullaa keväällä, turhaa hoonaamista ja pärinää on syytä välttää!
Suomessa ei näköjään kannata mikään muu kuin ilmavoimien jokapäiväinen turhakeharjoittelu. Siihen riittää loputtomasti resursseja.
Ne on myyty viherhippien toimesta.
Tiekarhut on myyty kun oli kuulemma liikaa päästöjä ja ilmaston muutoksen takia niitä ei edes tarvita.
Suosittelen suksia 👍