Keilaaminen sopii Ylikoskelle paremmin kuin luottamustehtävät

Anonyymi-ap

Ylikoski on Vapaa-ajattelijain liiton kulissientakainen pomo, joka ei häikäile toimia tarvittaessa virallista puheenjohtajaakaan vastaan. Kysykää vaikka Karismalta.

Ylikosken käsissä liiton toiminta on kuitenkin ollut tuhoisaa. Hän on edistänyt sotilaspappien asemaa ja kirjoittanut maksusta kirkon julkaisuun. Hän osallistui myös uskonnonopettajien koulutukseen, jonka osana osallistuttiin jumalanpalvelukseen.

Myönteisiä tuloksia ei ole esittää. Pahin todiste Ylikosken tuhoisasta toiminnasta on vuosi vuodelta laskevat jäsenmäärät. Piilojohtaja Ylikoski määräilee liittoa kohti tuhoa.

Ylikoski harrastaa keilaamista. Eikö olisi aika erottaa hänet kaikista tehtävistään Vapaa-ajattelijain liitossa ja antaa hänelle aikaa keilahallilla pyörimiseen. Se sopisi eläkeläiselle paremmin. Kun vanha mies häärää järjestössä, tulos on mikä on.

Liiton edun nimissä: kukkapuska, kakkukahvit ja muutama mairea puhe. Sitten - hyvästi!

14

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kauan kuin Ylikoski häärää liitossa, kirkolla ei ole hätää. Saattaa olla jopa kirkon myyrä.

      • Anonyymi

        Siispä lähetetään keilaamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siispä lähetetään keilaamaan.

        Hupisarjoissa pärjännyt ihan kohtuullisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hupisarjoissa pärjännyt ihan kohtuullisesti.

        Ylikoskea voi siis rehellisestikin kehua edes jostain.


    • Anonyymi

      Keilausjuttu on puppua alusta loppuun, kuten antivaparin jutut ja otsikot yleensäkin. Avoimesta kirkollisuudestaan poiketen omituista siinä näennäinen paheksunta siitä, että vapaa-ajattelijana on esiintynyt uskonnonopettajien koulutustilaisuuden paneelikeskustelussa (1,5 tuntia).

      Ei kai se, että 2-päiväisten koulutuspäivien ohjelmassa oli toisena ajankohtana valittavana myös jumalanpalvelus, ollut peruste kieltäytyä menemästä paneelikeskustelijaksi, kun matkakulutkin tarjouduttiin maksamaan. Onhan Ylikoski kertonut olleensa paneelikeskustelijana myös Kirkkopäivillä. Minusta on hyvä, jos vapaa-ajattelijoita on paneelikeskusteluissa mukana ja hyvää että kutsuja silloin tällöin tulee.

      Omituista on näennäinen paheksunta siitä, että Ylikoski on kirjoittanut artikkelin ”Uskonnottomuus Suomessa” juhlajulkaisuun Suomen itsenäisyyden 100-vuotispäiviin liittyen. Monien uskontojen ja katsomusten Suomi -julkaisulla oli projektirahoitus mm. eräiden säätiöiden tuella ja mukana toimitustyössä oli myös Åbo Akademin Donner-instituutti. Oli myös luonnollista, että kirjoittajat ottavat vastaan rahoitetun projektin budjetissa kirjoituspalkkioihin varatun korvauksen. Kateuden lietsonta ei tässäkään asiassa toimi.

      Keihin tämä vapaa-ajattelijain vastainen kampanjoija luulee vetoavansa tällaisen ”lahkolaisen”, eristäytymislinjan esilletuonnilla? Että vapaa-ajattelijat eivät voisi olla mukana ”uskonnoista ja katsomuksista” keskusteltaessa.

      Armeijan osalta Vapaa-ajattelijat olivat nimenomaan esittäneet, että sodan ja rauhan etiikan opetus tulee hoitaa etupäässä muiden kuin sotilaspappien toimesta. Näiden oppituntien sisällöstä on tuntisuunnitelmat, joissa nimenomaan ei (enää) ole uskonnollisesti tunnustuksellista sisältöä. Armeijan uskonnonvapaustilanteen uudistus toki jäi puolitiehen vastoin vapaa-ajattelijain esityksiä, mutta yhtenä positiivisena seikkana voi todeta iltahartauksien poistuminen ”palvelusta” ja rinnastuminen harrastustoimintaan.

      • Anonyymi

        Taisi nyt osua ja upota oikein kunnolla.
        - Esa tosiaan pyörii kirkollisissa piireissä enemmänkin kuin aloituksessa mainitaan. Se oli vain esimerkki. Tuossa tuli nyt kivasti täydennystä. Oikein kirkkopäivätkin. Ja rahaakin siis tippuu.
        - Kyseinen kirja on kirkon kustantama. Ja kuinka moni luulee, että kirkko julkaisee mitään sen pirtaan sopimatonta. Esa on maksusta edistänyt kirkon asiaa.
        - Esan toiminnan seurauksena KAIKKI varusmiehet päätyvät papin opetukseen. Sillä lailla!

        Esa on näyttänyt, mitähän osaa. Näytön perusteella hän pärjää paremmin keilauksen hupisarjoissa. Eiköhän eläkeläisen ole aika siirtyä kokonaan keilahallille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taisi nyt osua ja upota oikein kunnolla.
        - Esa tosiaan pyörii kirkollisissa piireissä enemmänkin kuin aloituksessa mainitaan. Se oli vain esimerkki. Tuossa tuli nyt kivasti täydennystä. Oikein kirkkopäivätkin. Ja rahaakin siis tippuu.
        - Kyseinen kirja on kirkon kustantama. Ja kuinka moni luulee, että kirkko julkaisee mitään sen pirtaan sopimatonta. Esa on maksusta edistänyt kirkon asiaa.
        - Esan toiminnan seurauksena KAIKKI varusmiehet päätyvät papin opetukseen. Sillä lailla!

        Esa on näyttänyt, mitähän osaa. Näytön perusteella hän pärjää paremmin keilauksen hupisarjoissa. Eiköhän eläkeläisen ole aika siirtyä kokonaan keilahallille.

        Vapaa-ajattelijain Esa Ylikoski nyt vaan ei harrasta keilailua, joten sekoillut stalkkeroinnissasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vapaa-ajattelijain Esa Ylikoski nyt vaan ei harrasta keilailua, joten sekoillut stalkkeroinnissasi.

        Olet sekoillut stalkkwroinnissasi.


      • Anonyymi

        Sama veikkaus mullakin. Ehkä Esa on äskettäin lopettanut keilauksen ja kyseessä on ns. tekninen totuus.


    • Anonyymi

      Keilat heilumaan! Ylikoski ulos liitosta!

    • Anonyymi

      Ylikoski siirrettävä Vapariliitosta Vantaan Keilailuliitton. Keilat kumoon ja rauha Vapariliittoon!

      • Anonyymi

        Hyvä ehdotus!


    • Anonyymi

      Esa erotettava vapareista!

      • Anonyymi

        Kokonaan keilahallille!


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      179
      3470
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      374
      2186
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      55
      2157
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      2028
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      416
      1142
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      117
      1039
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      57
      958
    Aihe