Saarikko laittoi arvovaltansa peliin – sitä ei ollut
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/835d19d9-e348-4fba-a6ba-1ad87c9d8814
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/835d19d9-e348-4fba-a6ba-1ad87c9d8814
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ottaen huomioon, että suuri osa Ilta-lehden toimittajista on Yleltä valeuutisten vuoksi potkut saaneita ei kannata heidän juttuihin liikaa uskoa.
Lisää vielä Sontamäki on heistä tunnetuin.
Kyllä he ovat sata kertaa uskottavampia kuin avaaja.
Saarikon ja muiden poliitikkojen luottamus punnitaan ensi huhtikuun vaaleissa.
Siihen asti Saarikko on hallituksen kakkonen.
Saarikko ilmoittaa erostaa vaali-iltana Kepun rökäletappion jälkeen.
Niin, ei ennen sitä.
"He"?? Tarkoitatko koko irvikuvasakkia? Ei, ei ole mitään arvostusta, luottamusta eikä kunnioitusta sitä huoraporukkaa kohtaan. Sitä saavat, mitä ovat kohta neljä vuotta itselleen tilanneet. Samalla ovat pilanneet kaikkien naisten maineen. En tule enää ikinä äänestämään naista, enkä niitä vanhoja seniilejä äijiä.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17669197p
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Minusta on ollut selvää, että esimerkiksi luonnonsuojelulaki-temppuilussa kyse oli eduskuntaryhmän kapinasta, jota Saarikko lähti peesailemaan kun ei muutakaan voinut. Johtajaa johdettiin eikä päinvastoin.
Jos Saarikko olisi suhtautunut niin kielteisesti luonnonsuojeluun, kun hän esitti Keskustan eduskuntaryhmän kannan tultua julki, niin kai hän olisi kahden vuoden valmistelun aikana jotain siitä sanonut julkisuuteenkin. Kuitenkin kaikki Keskustan ministerit hyväksyivät hallituksen ehdotuksen luonnonsuojelulaiksi kunnes eduskuntaryhmä kertoi ministereille että ministerit ovatkin toista mieltä.
Keskustalla on huono historia naispuheenjohtajien kanssa. Saarikko taitaa olla jo nyt pitkäaikaisin Keskustan naispuheenjohtaja, vaikka onkin ollut toimessa vasta vähän yli 2 vuotta ja hänellä on kolme naisedeltäjää. Naisjohtajia ei ole ollut Keskustassa tapana tukea, vaan enemmän puukottaa selkään. Saarikon erityinen händikäppi on, että eduskuntaryhmässä huseeraa edelleen Sipilä, jolla on kulisseissa paljon vaikutusvaltaa. Ehkä moniin kansanedustajiin enemmän kuin Saarikolla.
No nyt tuli julkinen nöyryytys. Ennen vaaleja Keskustan tuskin kannattaa puheenjohtajaa vaihtaa, mutta vaalien jälkeen vaihto tulee.
Eli sait jongleerattua syylliseksi puolueen, et Saarikkoa itseään.
No ei siinä mitään, nuori nainen on nyt pyhä Suomessa, arvostella ei saa.
Ok. Ok. Näin on hyvä.
Totta kai heikko johtaja on syypää heikosta johtajuudestaan.
Pointti oli siinä, että Keskusta ei näytä olevan enää Saarikon johdossa ja kaikki aikaisemmatkin naispuheenjohtajat ovat ajautuneet puolueessa hyvin nopeasti vaikeuksiin.
Mutta vika on puolueen, nuoressa naisessa ei voi olla vikaa.
No joka tapauksessa suunnattomasti ihmettelen että tuo Saarikko ylipäätään voi olla minkään puolueen johtaja. Luonnoton omituinen esiintyminen, latelee samoja YK julistuksia ja EU latteuksia kuin kuka tahansa nuori nainen, ei mitään omaa annettavaa.
Se edellinenkin harmaa varpunenkin sentään tuntui normaalilta ihmiseltä, mikä sen nimi nyt olikaan.
Huulipunaa kuluu varmaan ämpätikaupalla ja maistuu läskikin.
Pihalle vain tuokin ihrasäkki.
Nuo sinun sanat kostautuu omassa elämässäsi.
Saarikko tuhosi Keskustan. Pääsee historian kirjoihin...
Jos pysytään fatkoissa, niin Sipilän aikana Keskusta tippui suurimmasta puolueesta neljänneksi suurimmaksi. Voi olla, että Saarikon aikana tippuu neljännestä viidenneksi tai pysyy neljäntenä.
Ei Saarikko,vaan yhteiskunnan muutos.
Ne ikäpolvet,jotka pitivät ML-Kepun suurpuolueena ovat kuolleet ja heidän pientilansa kadonneet.
Keskustan äänestäjistä on vain rippeet jäljellä,hekin yleensä hyvin iäkkaitä.
Maseutu on tyhjennyt aktiivipientiloista. Loppuväestö äänestää luonnostaan kokoomusta (viljelijät),persuja ( taksikuskit ja pienyrittäjät) tai demareita ( kuntien viranhaltijat). Joku ääliö vihreitäkin.
Jatkoi Sipilän aloittamaa työtä.
Kaikki mihin Sipilä koski, tuhoutui.
Ei näistä pillukkeista ole Suomea johtamaan. Miehiä tarvitaan.
Jep, kyllä se on viimeistään nyt todistettu.
Ja vielä väitetään, että Suomessa olisi naisvihaa.
Ikinä en ole moista nähnyt.
Kyllä on ja miksiköhän. Naiset ei sovi mihinkään johtotehtäviin ja sen on nuo lehmät leväyttänyt koko kansan tiedoksi. Nuo ämmät on pilanneet kaikkien naisten maineen, ei ole naisista johtotehtäviin. Tyhmiä kuin saappaat. Nyt sen on nähnyt kaikki
Sannan aika on jo ohi, samoin koko viisikon, Li voisi jäädä, ainoa järkevä.
Li on lapsellinen.
SDP:n lähtölaskenta on jo alkanut. SDP on saanut kaikki sekaisin.
Kepuli Tanhupallo lähti hurjaan pyörimiseen alamäessä, mistä ei nousua ole.
Saarikko on painoarvoltaan suurin. Näin se on, vaakakin sanoo sen.
Emmä jää sitä kaipaamaan kuten emme muitakaan pilluhallituksen pillukkeita