Minulla oli vuokra-autona Nissan leaf 3 päivää, keskikulutuksen jäädessä 13.8. Kwh. Kysynkin minkälaiseen kulutkseen olette käytännössä päässeet eri merkeillä. Miksi muuten aina tähdennetään rangen pituutta (vaikka sekin on tärkeä tieto) kulutuksen jäädessä vähemmälle huomiolle.
Sähköauton kulutuksesta
Anonyymi-ap
6122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laskitko lataustehon vai akun varausmuutoksen mukaan tuon kulutuksen?
siis latausenergian.
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17672021V
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Sr lukema, joka ajotietokoneessa näkyi.
Moottori lehdessä leafin koeajossa kulutus oli 17.1 , eikö ne lehtitoimittajat osaa ajaa taloudellisesti, aina pitää hakemalla hakea maksimikulutukset. Jaguar I pacen kulutus oli 24.7 .pitääkin käydä,kun tilaisuus koittaa, koeajamassa Jaguar, kyllä senkin kulutus pitäisi saada alle 20. Ja muuten, miksi sähköautossa kulutus pitäisi laskea jollain kaavalla, en ole kuullutkaan?
Ruuhkattomassa taajamaliikenteessä id.3 kuluttaa tuota luokkaa, kun ilma on selvästi plussan puolella. 250 km ajomatka taittui 16,5 kWh/100km keskikulutuksella parin asteen pakkasella. Ajonopeus oli 80-95 km/h. Taloudellisen ajotavan lait pätevät sähköautossakin eli ennakoiva ajotapa ja rullailu pesee yhden polkimen ajotavan.