Heippa!
Elikkäs, mulle määrättiin Meliane-merkkiset ehkäisypillerit. En ole vielä uskaltanut ostaa pakkausta, kun pelottaa niin hirveesti kaikki sivuvaikutukset... Jos siis joku on kokeillut kyseistä valmistetta, niin olisin kiitollinen jos saisin kuulla kokemuksia. Plussia ja miinuksia, siis. Ja sen lisäksi olisi hienoa, jos joku diabetesta sairastava voisi kertoa kokemuksiaan e-pillereiden käytöstä, mistä merkistä tahansa. Itselläni on ykköstyyppi, ja vähän senkin takia pelottaa pillereiden aloitus. Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata!
Elikkäs, mulle määrättiin Meliane-merkkiset ehkäisypillerit. En ole vielä uskaltanut ostaa pakkausta, kun pelottaa niin hirveesti kaikki sivuvaikutukset... Jos siis joku on kokeillut kyseistä valmistetta, niin olisin kiitollinen jos saisin kuulla kokemuksia. Plussia ja miinuksia, siis. Ja sen lisäksi olisi hienoa, jos joku diabetesta sairastava voisi kertoa kokemuksiaan e-pillereiden käytöstä, mistä merkistä tahansa. Itselläni on ykköstyyppi, ja vähän senkin takia pelottaa pillereiden aloitus. Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itse söin 4 vuotta Melianeja. Mitään varsinaisia sivuvaikutuksia ei tullut, mutta pari kuukautta sitten minulla huomattiin hieman kohonnut verenpaine. Joten nyt on sitten puoli vuotta kokeilla Yasminet, jos eivät nostaisi paineita. Muuten tykkään pillereistä, epäsäännölliset menkat ovat viimeinkin säännölliset, ja vain pari kertaa on tainnut unohtua pillerin otto:)
Hae vain apteekista paketti, ja ala syömään. Niin ja pillerithän pitää aloittaa sitten menkkojen 1. vuotopäivänä.
Kaikille ei edes tule mitään sivuoireita, jotein älä suotta sitä pelkää.
Söin melianeja n.3 vuotta ja mulla sivuoireina oli painon nousu (n.10 kg) ja sitten haluttomuus. Kokeilin sen jälkeen toista pillerimerkkiä, mutta nekään eivät sopineet...
Mutta sivuoireita ei kannata pelätä!Jos niitä ilmenee niin voi vaihtaa merkkiä.
Rohkeasti vaan...
Jokaisella on niin yksilölliset kokemukset ja sivuoireet. itse olen käyttäny melianea jo 7 vuotta ja ei ole koskaan ollu minkäänlaisia oireita. Vuotoni oli aikoinaan hyvin rajua ja kipuja.. nyt vuodot kellon tarkkudella aina ajoissa, vuoto kestää vain 3 päivää ja niukkaa sekin ja kivut poissa. Vihdoin pystyn elämään normaalia elämää=)Mut jos sinusta tuntuu että oireita tulee ja ne ei häviä muutaman kuukauden käytön jälkeen niin onhan paljon muita mahdollisia pilleri vaihtoehtoja. Eiku kokeilemaan=)
Olen siis tosiaan syönyt Melianeja kohta 8 vuotta, heinäkuussa on vuosipäivä :)
Meliane olivat ekat pillerit, jotka minulle kirjoitettiin ja ne sopivat erittäin hyvin heti alusta lähtien. Alussa, noin kolmen kuukauden ajan, koin lieviä sivuvaikutuksia: rintoja aristi, vatsa oli turvonnut, mieliala vaihteli ja itkin helposti. Oireet kuitenkin katosivat kolmen ekan liuskana aikana.
Plussia on useita: säännölliset, niukat ja kivuttomat kuukautisvuodot, varma ja halpa ehkäisy, rennompi seksielämä eikä tarvitse jännittää meneekö kortsu rikki tai ei.
Melianet eivät ole nostaneet minun verenpainetta (se on päin vastoin hieman turhan alhainen), en ole lihonnut pillereiden takia enkä masentunut tai muuttunut hirviöksi :) Hyvin ovat sopineet.
Miinuksia on lähinnä ajoittain vaivana olevat kuivat limakalvot, mutta siihen auttaa liukuvoide. Maksa-arvokokeet (otettiin ekana vuonna), verenpaine ja papakoe on ollut aina normaali.
Mikäli lääkäri on tiennyt diabeteksestasi ja silti määrännyt sinulle Melianet, sinulla ei mielestäni ole hätää. Aloita vain turvallisin mielin syömään sinulle määrättyjä lääkkeitä, jos ongelmia esiintyy voit ottaa yhteyttä lääkäriin. Mutta eiköhän kaikki mene hyvin :)
eli 2,5 vuotta käytin melianea. Verenpaine nousi vain hieman ja päänsärkyä esiintyi välillä. Menkkojen täsmällisyys melkein tunnilleen oli tosi hyvä juttu. Mut jokaisen kroppa on erilainen, joten reagoikin eritavalla. Tosiaanki jos sun lääkäri tiesi sun diabeteksestä kirjottaessaan reseptin, niin mitään hätää ei pitäs olla.
...kuukautiset olivat kyllä säännölliset, eikä kipuja juuri esiintynyt. MUTTA suurena miinuksena se, että Meliane aiheutti minulle aknen, joten vaihdoin pillerimerkkiä.
lihoin noin 5-10 kiloa, menkat oli tosi runsaat ja kivuliaat. Lopetin ne ja oon kokeillu muita, mut ei sopinu yasminet eikä muutkaan ku tuli päänsärkyä niin vaihdoin takasin melianeihin. näissä ei nyt oo ollu muuta kun painoa tullu 2 kiloa...ja oon kerenny syömää vasta yhen liuskan.
Pillerithän saattavat kerätä nestettä kehoon tai aiheuttaa turvotusta, ja varsinkin alkuaikoina (ennen kuin keho tottuu hormoneihin) tämä on tavallista.
Pillerit eivät sisällä kaloreita, rasvaa tai hiilihydraatteja, joten itsessään ne eivät lihota. Vain se, mitä syöt, ja se energia jota et kuluta pois, lihottaa. Jotta lihoisit 2kg rasvaa, sinun on täytynyt syödä päivässä lähes tuplasti, kuin mitä peruskaloritarpeesi on (yleensä naisilla 2000 kilokalorin molemmin puolin).
Mutta onhan se toki helppoa syyttää pillereitä itsekurin puutteesta, vai mitä?
Söin melianeja puolitoista vuotta ja se vaikutti erittäin negatiivisella tavalla mielialaani! Varsinkin alkoholin vaikutuksen alaisena olin hirviö! :D
Mutta tosiaan, niin yksilöllistä. Mulla on pari kaveria joille ei myöskään sovi meliane ollenkaan, mutta yks kaveri on syöny sitä jo monta vuotta!
p.s. ja jos ne eivät sovi sulle niin katso etteivät lääkärit määrää sulle seuraavaks harmonetteja: ne ovat kuin meliane, mutta eri nimellä... siis samaa ainetta sisältävät. Mulle kävi niinkin! Eli turhaan söin sen puoli vuotta vielä harmonettejakin ja ihmettelin et miten voikaan olla näin karsee olo vieläkin :)
Minä söin myös melianee monta vuotta ja nyt tajusin lopettaa. Pillerit vei mulla kaikki seksihalut, ei ollu enää minkäälaista seksi kiinnostusta, mutta kun lopetin niin johan alkoi hormoonit hyrräämään.
söin nelisen vuotta meliane pillereitä.. mitään sivuvaikutuksia ei ollut, ja muutenkin hyvät pillerit. Tosin muista ei kyllä ole kokemusta.
Nyt on pillerit jääny pois kuukausi sitten ja olis tarkotus rueta yrittää lasta.. saas nähdä millon tärppää..:)
mulla alkaa kohta melianen syönti..ja vähän kyllä alkaa pelottaa nuo sivuvaikutukset...kuinka monelle on akne tia finnejä ilmaantunut? en todellakaan halua että naamani on kuin kukkiva puutarha!!
mulla alkaa kohta melianen syönti..ja vähän kyllä alkaa pelottaa nuo sivuvaikutukset...kuinka monelle on akne tia finnejä ilmaantunut? en todellakaan halua että naamani on kuin kukkiva puutarha!!