eläkkeet nousee, työttömyyskrovaus nousee, takuu eläke nousi, ym etuudet mutta palkat ei nouse. On se vaan kurjaa kun ahertaa ja ahertaa, mutta käteen jäävä osuus on aina vaan pienempi ja kaikki etuudet nousee vaikkei tee niiden eteen yhtään mitään???
Mikä järki on työnteolla? Onko se vaan työllisten osa, rahoittaa muiden elämää jotka eivät tee töitä?? Sitä se vaan taitaa enää olla, eikä työllisen oman elintason ylläpitämistä
Kannattaako tehdä töitä kun kelalta saa paremmin tekemättä mitään? Ja tuet nousee eikä niistä tarvi edes tapella.
Mikä järki on työnteolla? Onko se vaan työllisten osa, rahoittaa muiden elämää jotka eivät tee töitä?? Sitä se vaan taitaa enää olla, eikä työllisen oman elintason ylläpitämistä
Kannattaako tehdä töitä kun kelalta saa paremmin tekemättä mitään? Ja tuet nousee eikä niistä tarvi edes tapella.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Työ ei kannata, vaikka politiikot aina puhuu että palkalla pitää voida elä, muta ne on puheita, ei tekoja. Yrittävät vaan näytellä että ajattelevat duunareita, mutta oikeesti eivät ajattele,.....
Ilmankos työttömiä on niin paljon kun korvauksill a elää paremmin Ei ole vaikee valita kummin valitsee, raha on se joka sanelee.
Minäkin olen elnyt tuilla vuosikymmeniä ja hyvin pärjään, aina saa lisää jos ei pärjää, ja kun tt tuestamaksetaan kaikki laskut, niin mikäs tässä, ja korvaukset senkunnousee. Mutta ei palkat.
Älä ulise. Nouseehan ne palkatkin ihan työehtosopimusten mukaisesti.
Kun se on realiteetti ja tosiasia, että mitä sun pankkitilille tulee, sillä sä elät. Ja jos tulo etuuksista on suurempi kuin palkan netto, tarvitsee yksinkertaista matematiikkaa ymmärtääkseen että tyhmä paljon työtä tekee jne
" Kannattaako tehdä töitä kun kelalta saa paremmin tekemättä mitään? Ja tuet nousee eikä niistä tarvi edes tapella."
Kerroppa, missä missä työssä tuet ylittävät palkan?
Ensinnäkin työttömyyspäiväraha, asumistuki, elatusmaksut, lapsilisät, toimeentulotuki, noihin kaikkiin tulee vielä yh korotus jos vanhemmat ovat eronneet.
Kuvittele meidän perhe, viiden lapsen kannsa. Laskeppa kelan sivuilta paljonko tuet ovat? On se melkoinen summa. verottomana käteen. Ei ole palkaka yhtä suuri missään.
Minä en laske koska en ole eronnut, lapsia on viisi, joten saisin melkoisesti rahaa jos olisin yksin. Toisaalta voisimme muuttaa paperilla erikseen joten siasin nuo kaikki. Ei tarvitse erota muuten kuin että paperlla ja mies sitli asuu perheensä luona. Näin tekee moent perheet kun palkka ei vaan riitä. Suomessa suositaan eronneita perhietä.