Perussuomalaisissa on ainakin sekä Luterilaisen että Helluntailaisen taustan omaavia jäseniä. Näitä kahta kirkkokuntaa kuitenkin yhdestää protestanttisuus. Protestanttisuus käsite tulee siis siitä että Martti Luther sekä muita sen uskonpuhdistajua vastustivat Vatikaanin dogmia sekä vatikaanin korruptiovaltaa, jossa esim. synninpäästö voitiin ostaa rahalla. Mutta tietääksni näillä sen ajan keski-euroopan protestanteilla ei ollu juurikaan mitään käsitystä Ortodoksilaisuudesta.
Martti Luther ei tiennyt mitään Ortodoksilaisuudesta
Anonyymi-ap
890
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomi ja kaikki muut maat jossa Ortodoksilaisuus on vähemmistökirkko kuuluvat muuten Konstantinopolin Patriarkaattiin ja kun Venäjän Ortodoksi vaihtaa hiippakuntaa Suomeen niin hän ei ole Moskovan patriarkaatin alueella vaan Konstantinopolin Patriarkaatin
Dogma on siis kirkon oma sääntö jolle ei välttämättä löydy tukea raamatusta. EU:ssahan enemmistö ihmisistä on Katolilaisia. Vaikka monista keskiajan katolilaisuuden dogmista on luovuttu, on heillä myös useita vielä voimassa.
Sivistystä junteille
Uskontojen nimiä ei kirjoiteta isolla.
Kyllä kaikissa sivistyskielissä kuten Ruotsissa ja Englannissa kirjoitetaan. Ehkä sä et vain ole sivistynyt.
juutalaisista tiesi !
Jep. Ja oli ihan oikeassa
Hyvä huomio