Tällaisena aikana puolustusministeri ei vaan voi hypätä sivuun. Osoittaa Kaikkoselta rintamakarkurin luonnetta paeta tehtävästään kesken Nato-neuvottelujen. Tosin Kaikkonen mokasi niissä neuvotteluissa omalta osaltaan.
Ei ole ihme, että Suomessa ei enää osata hoitaa asioita. Maan hallitseminen ei ole mikä tahansa työpaikka, josta jäädään äitiys- ja isyyslomalle ja tullaan takaisin. Ei pidä mennä hallitukseen, jos ei ole sitoutunut hoitamaan tehtäviään niin kauan kuin hallitus on vallassa. Tämän hallituksen aikana ministereitä tulee ja menee ja se näkyy hallituksen toiminnassa. Miten osaisi hoitaa valtion asioita, kun ei edes osaa hoitaa omia asioitaan. Ennen sentään edustajat ymmärsivät tedä lapsensa ennenkuin ryhtyivät ministereiksi. Orpo on aivan oikeassa. Tämä ministerien lapsentekosekoilu sataa lopulta kokoomuksen laariin.
Ei ole ihme, että Suomessa ei enää osata hoitaa asioita. Maan hallitseminen ei ole mikä tahansa työpaikka, josta jäädään äitiys- ja isyyslomalle ja tullaan takaisin. Ei pidä mennä hallitukseen, jos ei ole sitoutunut hoitamaan tehtäviään niin kauan kuin hallitus on vallassa. Tämän hallituksen aikana ministereitä tulee ja menee ja se näkyy hallituksen toiminnassa. Miten osaisi hoitaa valtion asioita, kun ei edes osaa hoitaa omia asioitaan. Ennen sentään edustajat ymmärsivät tedä lapsensa ennenkuin ryhtyivät ministereiksi. Orpo on aivan oikeassa. Tämä ministerien lapsentekosekoilu sataa lopulta kokoomuksen laariin.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Kokoomuksen urpohan se pahin rintamakarkiri aina neubomassa että tehdään väärin ja kuitenkaan ei neuvo loppuuna stinmistä ne rahat otetaan
Kokoomus arbisteli esim hallitusta rahan käytöstä
Ei maininnut olenkqan kuinkapaljonnyeitystukiin tarvitaan ulkomaan beoakaa jokamvuosi
Jöttäko urpo yriyyuey pois kun ei mainitae koskaa 8 miljardin. Ilamiståraha kuluja sosiaalitukea voitollisille yrityskile
Onko Orpon suusta tullut KOSKAAN mitään fiksua? No ei ole. Kaikkosella, niinkuin muillakin suomalaisilla, on oikeus vanhempainvapaaseen, oli sitten puolustusministeri tai tavallinen duunari. Orpo toi esille omat (ja puolueensa) vanhoilliset arvot; Naiset pysyköön kotona lasten kanssa.
Jos kokoomus meinaa maan nostaa leikkaamalla köyhiltä jasyventää toimillaan tulevaa taantumaa ja lamaa niin kyllä on tyhmää sakkia koko puolue täynnä kun tuollaisen isä aurinkoisen antavat tuhota koko maan.
Käsittääkseni kokoomuksen naiset ovat patistamassa äitejä töihin pois perhevapailta, mutta nyt Orpo on sitä mieltä, että rouva Kaikkosen paikka on kotona lasten kanssa.
Ei kai voi olla niin, että yksittäinen ministeri on korvaamaton ja vain hänellä olisi kaikki tieto. Kyllähän hallinnon pitää pyöriä, jos yksi väistyy sivuun.
Kyllä rva Kaikkonen voi olla kotona. On hra Kaikkosella mahtava palkka kaikkine lisämausteineen ja maksajina kansa. Rva Kaikkonen voi nauttia ilmaisista etuisuuksista, kuten hra Marinkin sekä muut loiset. Joulukin tulossa, pitää pistää kinkkuja ym herkkuja ja pikkupilteille rekkalastilliset leluja ja muuta krääsää. Onhan maksajia, keiltä ottaa. Tosin epäilen, ettei joulupatoihin ropostakaan putoa loisilta. Ja sitten itse asia: todella kusipäinen temppu, mutta josko tuuraaja olisikin fiksumpi vai onko myös napoleon kompleksinen?
Orpon kysymys oli ihan aiheellinen. Sen saa esittää, ja hienoa että joku uskaltaa esittää ääneen epämiellyttäväksi tietämiään kysymyksiä.
Juuri noin. Onhan tuo nyt aivan älykääpiön toimintaa, mutta sitähän tämän huorahallituksen touhu on ollut koko ajan.
Minusta tässä on lähinnä kyse vastuunkannosta. Jos haluaa valtaa ja vastuuta niin pitäisihän se sovittaa myös muuhun perhe-elämään. Ihmiselämä on pitkä mutta ministerin pesti vain muutaman vuoden joten miksi pitää edes hakeutua sellaiseen ”pätkätyöhön” mitä ei omien valintojensa takia ehdi hoitamaan. Sehän olisi myös lapsenkin etu että ministerin pesti ja lapsen tekeminen suunniteltaisiin eri aikoihin.
Hallituksen 4 naisministeriä on ollut äitiyslomalla, kukin ainakin 6 kuukautta. Kaikkonen on 7 viikon isyysvapaalla.
Naisministerit ovat tarkoituksella tulleet raskaaksi ja näin saivat kunnon loman, ja heidän poissaoloaan ei kukaan edes huomannut 😄
Olen samaa mieltä Orpon kanssa. Ajankohta on perin outo. Eikö vaimo voisi tässä tilanteessa joustaa uuteen työpaikkaan menemisessä?
Tottakai voisi. Ehkä Antti vain haluaa varmistaa isomman palkan isyyslomankin ajaksi. Voihan nimittäin olla että vaalien jälkeen tipahtaa normaalikansanudustajaksi. Joka tapauksessa ei ole mitään pahaa kyseenalaistaa tätä isyysloman ajankohtaa, kyllä muissakin työpaikoissa sovitellaan ajankohta mahdollisimman sopivaksi myös työtilanne huomioiden.
Vittu mikä fossiili olet.On parempi että Antti osallistuu lastensa hoitoon kun ne ovat vielä pieniä. Eronneella alkoholistiministerillä ei ole mitään virkaa.Nekin on jo nähty.Avioliitto on kahden kauppa johon teitillä ei ole nokan koputtamista olet misogyyni kaapissa.
Fossiili? Eikö nykyämmät osaa hoitaa enää pentujaan? Kivaahan se teko on, mutta vastuu on sitten seuraavat 20v tai oikeastk vastuu ja huoli lopouu vasta hautaan, joten tervemenoa Kaikkonen, ei tule ikävä!
Muistelen että kun edellinen vaimo kärsi lapsettomuudesta niin tämä pöljä tekstaisi jonkun kurdiämmän kanssa. Nyt yrittää nostaa itsensä perheenisäksi vaikka adoptoi jo sijoituslapset. Missähän nämä entisen liiton lapset nyt menee. Pääseekö katsomaan sisarpuoliaan, tuskin.
Eräs maho demarikurppa adoptoi lapsen ja jäi äitiyslomalle vaikka muut hoiti lapsen. Miksei tästä nostettu älämölöä.
Jaaa... onkin mielenkiintoinen soppa. Eikös exä ollut Kotkassa tai jossain siellä päin? Onko muuttanut kotikonnuilleen vai missä elelee? Ei ole ainakaan naimisuutisia näkynyt missään. No sehän exä) onkin demari, joten kaikki vaan tuutista ulos kaikkien tietoon heti kun jotain ilmotettavaa on eli epäilen, ettei olr löytänyt alttarille vietävää.. Josko osallistuu seuraavaan naimis tosi tv:oon?
Mitä se kuuluu millekkään Orpolle jos joku jää isyys-vanhempainvapaalle,sitä vartenhan ne on eduskunnassa laadittu ja hyväksytty.Sijainen on valittu ja sillä siisti.Keskusta vastaa äänestäjilleen jos on toiminut väärin,mutta Kaikkonen toimi aivan oikein,vaimo tarvitsee varmasti kotona tukea ja apua arjen pyörittämisessä..Kaikesta sitä ollaan kateellisia.
Just Orpo on vanha pieru jolla otti pumpusta taannoin.
Pallolaajennus kolestrolikertymään ei poista sitä tosiasiaa että infarkti uusii noin kahden vuoden sisällä mikäli elintapojen totaalimuutos ei onnistu.
Ei pysty nykyämmät hoitaan edes yhtä pentua. Raukkishan tuo on, mutta niin on koko oadkahallitus, pelkkää paskaa
Kuule, ikävää, mutta se "pumppuvika" voi kohdata nuorempiakin.
Aloittaja on selkeästi jäänyt paitsioon kun kuvittelee, että Suomen hallituksessa jotain neuvotellaan. Suomi ei ole itsenäinen valtio ja päätökset Suomea koskien tehdään maailmalla.
Kaikkonen voi aivan hyvin paimentaa lapsiaan kotonaan näinä aikoina...
Meillähän on koko hallitus ja eduskunta lomilla seuraavat 8 viikkoa eli onko se oikeasti suurempi ongelma? NATO jäsenyydessä ei tapahdu yhtään mitään ennen kuin Erdogan häviää vaalit kesällä
Tuskin häviää. Pahin kilpailija juuri eliminoitiin epämääräisellä rikostuomiolla
Seki vielä Orpo kalastelee ääniä vaikka itse suurin uhka kannatukselle.Pöllöraadissa naurettiin toimittajien kesken paskaisesti muistellessaan munauksiaan vuosien arrella
Puolustusministeri ei liity asioihin, joista esim. Turkin kanssa neuvotellaan.
Orpo paljasti arvonsa, sen tärkeysjärjestyksen, jossa ihminen itsessään tulee arvostuksessa viimeisenä. Ei siis tarvitse hämmästellä, että kokoomusta kannattavien vanhustenhoitolaitosten johtajien arvostuksessa itse vanhus tulee tarpeineen viimeisenä rahanhimon ollessa näille johtajille määräävässä asemassa, esimerkinä Esperi Care.
Osallistuuko Pete vanhempiensa hoitoon millään lailla?
Orpohan sanoi ennen 2019 vaaleja jyrkästi, että kokoomuksen linja hoitajamitoituksessa vanhuksille on 0,5 luotti siihen että vanhukset eivät vaaleja ratkaise.
Orpo on palkasaajien ja työttömien kyykyttäjän lisäksi myös vanhuksien kyykyttäjä.
Nyt vaihtuu puolue, kiitos juuri Orpon (vai Orvon?) sammakoiden. Kysymys vaan, ketä äänestäisi? Ei Keskustakaan oikein ole itseään mairittelevasti edustanut viimeaikoina. Persut taas ovat täysin mahdoton porukka.
Demarit ois muuten jees, mutta en näe heidän ajatuksista valtiontalouden hoidossa juurinpäätä enkä häntää... Pitääköhän äänestää RKP:tä?
Äänestä KDtä Essayah puhuu järkeviä taloudesta sekä skeptinen Brysselin suhteen.
Kyllä tuo sama ajatus tuli minullekin ensimmäisenä mieleen. Ei kai siitä nyt niin kovin suurta haittaa olisi ollut, vaikka isyysloma (anteeksi: vanhempain tai synnyttämättömän vanhemman loma) olisi odottanut kevään vaaleja. Ja eikö
Suomessa ministeri pysty palkkaamaan lastenhoitajaa pariksi kuukaudeksi tai pitemmäksikin aikaa. Vai eikö kukaan enää halua sellaista työtä tehdä. Voisihan sitä palkata vaikka ulkomailta "bambinaian".
Kanki Kaikkonen oli kaukaa fiksu ja yhtyi oikeaan reikään het... kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.
Kertoi taannoin Elämäni biisi esityksessä olleensa työmatkoila yli 250 päivää vuodessa viime vuosina.Se syö miestä.
Aloittajalle: höpö höpö!! Ei mikään asia ole yhdestä ihmisestä kiinni!!
Oikein sopiva aika jäädä perhevapaalle. Eiväthän ne työt jää tekemättä. Ministeri on paikalla koko ajan. Nyt ei ole edes mitään kiireellisiä tehtäviä tiedossa. Hornetit on sovittu, myös muu aseistuksen tarve on juuri ratkaistu.
Orpo olisi halunnut sitoa Keskustan parhaat voimat työhön, etteivät ainakaan vaalityötä pääse tekemään. Orpo saa ihmetellä kaikessa rauhassa.
Heikosti ovat asiat, jos Suomi on yhden Kaikkosen varassa Orposta puhumattakaan.
Vitut kyllä Kaikkosella on oikeus isyyslomaan.
Aikoinaan volvollla kateellinen pikkumulkku sai kuulla että mulle oli syntymässä poika.
Tämä tuhkamuna itse ei saanut poikaa aikaiseksi kun muijansa pani jalat ristiin,
Perhevapaa on lakisääteinen oikeus.
Vain todellinen punaniska muuta väittää. VainTosityhmä edes sanoo siten ääneen nykyään. Fossiili.
Ehkäpä Kaikkonen haluaa lapsensa olevan Venäläinen?
Jos äiti pärjää kotona niin asiat on kunnossa. Vauvalle itselle on yhdentekevää onko isä kotona. Eli tosiaankin jää Kaikkosen oma hyveposeeraus tai hoitovietti joiden toteutuminen tässä ministeritoimen hoitamisen kanssa vaakakupissa toisena nyt on.
Mitä ihmeen Nato-neuvotteluja oikeen käydään? Neuvottelut on neuvoteltu ja Turkinkin kanssa on sopimus jota seurataan virkamiestasolla. Juuri itsenäisyyspäivän jälkeen Kaikkonen kävi Turkissa.
Onko Orpo vajonnut öyhöttämisessään Persujen tasolle?
Orpo vaikuttaa kovin yksinkertaiselta ihmiseltä. Se, että hän johtaa kokoomusta kertoo jotakin puolueesta.
Kokoomuslainen kyykyttäjä Orpo ei ole koskaan oikeassa, se nähtiin jo edellisessä hallituksessa.
Nytkin tekee vain vaalipropagandaa rassukka hädissään, kun tietää vaalipäivänä olevansa häviäjä. TAAS.
Vähän kyllä mietityttää onko tarpeeksi jämäkkä moiseen virkaan , tosimies ei olisi vapaalle lähtenyt keskenkaiken , ja sellaista miestä maan etu vaatii .
Kyllähän Kaikkonen on tehnyt isomman työn kuin pääministeri, ei ole päättömästi juhlinut, ja antaa ajastaan lapsilleenkin.
Hieno mies ja hyvä isä
Kuuluu tämän hallituksen prioriiteettiin. Kun tulee vaikeita asioita, äkkiä piiloon. Näinhän toimi rva Marinkin.
Puhelin keksitty jos urpolle joku asia epäselvä niin senkun soittaa kaikkosen paskalle. Ei tuo kaikkosen paska siellä eduskunnassa tee tunnista tuntiin tärkeitä siirtoja enimmäkseen makoilee torkkupeiton alla.
Säälittävää paskaa tuo että joku orpon kaltainen paskiainen edes kehtaa antaa ymmärtää että ne jotain tärkeää siellä tekee.
Kaikki herrat on samanlaisia paskoja. Aino ei-paska eduskunnassa on Ano Turtiainen
No pitihän koikkalaisen päästä sonni lomalle.
Politiikan pätkätyöläiset kuten Orpo ei ymmärrä elämästä mitään.Kova paikka kun sen lopulta älyää.Ei ajattele ennenkuin möläyttää miten sattuu.
ISYYSVAPAAT OVAT KOMMUNISMIA
Lasten hoitaminen on naisen työtä
Sanoo joku konservatiivi äijä. Ei jatkoon.
Putin nosti taas esiin Saatana 2 -ohjuksen
venäjällä on suomelle ei, ei edes Natoa.
Turkkiin uskominen emme pääse 5 vuoteen jäseniksi.
Unkari ei ole, eikä tule Suomea Natoon hyväksymään
meiilä käy siis näin
Finland gets destroyed - South Park
https://www.youtube.com/watch?v=vzbw8q-W1Jw
Mikä Urpo tuo orpo;=)
ukrainan natsismi
Western Media Whitewashing Extremism in Ukraine
https://www.youtube.com/watch?v=PPR8C6VtxMY&t=304s
KHAKHOL PIG DEMANDS MONEY zelenskyi
https://www.bitchute.com/video/vO0fg9LHkPhP/
GYNECOLOGIST-IN-CHIEF OF THE EUSSR DECLARES >100K KHAKHOL DED. THE VIDEO IS QUICKLY CENSORED.
https://www.bitchute.com/video/6oSWdFTiM3Hi/
noin 150.000 ukrainan sotilasta vasta kuollut haavoittuneet 300.000 max
Scott Ritter sekä Douglas Macgregor 450.000 tuhatta max poissa puolet jäljellä. että kyllä tossa iltalehdet sekä me että te saadaan kirjoitella asiantuntijoina ainakin seuraavat 4 kk
SUOMESSA MENEE KAIKKI LÄPI, LAMMASKANSA. TAI SUURINOSA
MEITÄ KUSETETAAN AINA
EU rahastaa Suomea miljardien edestä ”hiilinielukadolla” – Sande Parkkonen: ”Täysi kusetus”
Sami "Sande" Parkkonen vetää yhteen EU:ssa tehtyjä "hiilinielujen" laskentamallien muutoksia, joka yllättäen tekee metsistä päästälähteitä, jotta Suomelle päästään langettamaan miljardilaskut ylikansallisina tulonsiirtoina - ei mistään.
”Sanna Marinin esittelemä” sähkön hintakatto on Brysselissä määrättyä EU-lain toimeenpanoa
Hieman alle viikko sitten uutisoitiin, että Sanna Marin olisi "yllättänyt ehdotuksellaan" sähkön hintakatosta. Valtamedian mukaan SDP ehdotti sähkölle hintakattoa, joka olisi 20 senttiä kilowattitunnilta. Nyt selviää, että lokakuussa EU-komissio määräsi jo hintakaton, 18 senttiä kilowattitunnilta.
LAULU MEITÄ KUSETETAAN PITÄÄ KUTINSA