Kerdi Lääne oli 9-vuotias koululainen, kun hänen vointinsa yllättäen romahti. Virolaislääkärit antoivat tytölle jo kuolemantuomion, mutta tytön vanhemmat eivät halunnneet luovuttaa ja veivät hänet Tallinnasta Helsinkiin hoitoon.
https://www.is.fi/terveys/art-2000009233085.html
Joillakin uskovilla on tapana sanoa, että Jumala on antanut lääkäreille viisautta, johdatusta jne. Tuntuu kuitenkin aika kaukaa haetulta ja teenäiseltä, kun samaan aikaan maailmassa kuolee miljoonia lapsia nälkään, hoidon puutteeseen tms.
Tässä avauksessa voidaankin pohtia siitä, kuka oikeasti pelasti tytön hengen: neurokirurgi Juha Hernesniemi ja pätevä henkilökunta vai Jumala.
Elämästä kiitos
13
376
Vastaukset
Raha ratkaisee. Tuokin tyttö olisi kuollut,jos vanhemmillaan ei olisi ollut varaa tuoda häntä suomeen hoitoon.
Ps.luin jutun vasta nyt.suomalaisten anteliaisuus pelasti tytön.onko SE Jumalasta sopii miettiä.
auroraboreallis kirjoitti:
Ps.luin jutun vasta nyt.suomalaisten anteliaisuus pelasti tytön.onko SE Jumalasta sopii miettiä.
Mainitsin ensimmäisessä lauseessa tytön vanhempien sitkeyden, jolla on todennäköisesti ollut suuri rooli koko prosessissa.
- Anonyymi
Minä olen maksanut tämän ei Jumala
- Anonyymi
Tuntuu aika teennäiseltä pohtia aloittajan esittämää kysymystä koska elämä päättyy joka tapauksessa kuolemaan.
- Anonyymi
Ei miellä kuule edes olisi aivoja ilman Jumalaa, joten kyllä se viisaus Jumalalta tulee. Raamatussa sanotaan asia myös suoraan, että viisaus tulee häneltä.
Jumalalla on jokaiselle ihmiselle suunnitelma, joten turha arvostella ulkopuolelta, kun et tiedä kenenkään tilanteita niin kuin Jumala ne tietää.
Jumala varmasti tietää ennalta senkin, kuka tulee ottamaan pelastuksen vastaan, joten jos joku kuolee meistä liian nuorena, niin en usko virheisiin siinäkään.>>> Ei miellä kuule edes olisi aivoja ilman Jumala...
Täytyy myöntää, että aivot löytyy kaikilta ihmisiltä. Aivojen kapasiteetti ja kyky käsitellä älyllisiä haasteita on sitten eri juttu.
>>> joten turha arvostella ulkopuolelta, kun et tiedä kenenkään...
Joidenkin uskovien näkökenttä on hyvin kapea. Johtunee aivokapasiteetin pienuudesta, mutta se on jo kysymys, joka uskovan itse täytyy osoittaa Jumalalle: olenko katkera, koska olen tyhmä vai onko luonteeni puhdasta katkeruutta?
>>> Jumala varmasti tietää ennalta senkin...
Kukaan ei tiedä ennalta mitään, ei myöskään Jumala.- Anonyymi
Henki kirjoitti:
>>> Ei miellä kuule edes olisi aivoja ilman Jumala...
Täytyy myöntää, että aivot löytyy kaikilta ihmisiltä. Aivojen kapasiteetti ja kyky käsitellä älyllisiä haasteita on sitten eri juttu.
>>> joten turha arvostella ulkopuolelta, kun et tiedä kenenkään...
Joidenkin uskovien näkökenttä on hyvin kapea. Johtunee aivokapasiteetin pienuudesta, mutta se on jo kysymys, joka uskovan itse täytyy osoittaa Jumalalle: olenko katkera, koska olen tyhmä vai onko luonteeni puhdasta katkeruutta?
>>> Jumala varmasti tietää ennalta senkin...
Kukaan ei tiedä ennalta mitään, ei myöskään Jumala.Itse et tiedä edes sitä, että se ei ole elämälle kiitos, vaan elämälle siitos. Vailla sitä ei ole elämääkään.
Anonyymi kirjoitti:
Itse et tiedä edes sitä, että se ei ole elämälle kiitos, vaan elämälle siitos. Vailla sitä ei ole elämääkään.
Älä mumise, vaan kerro selvästi, mitä haluat sanoa.
- Anonyymi
Henki kirjoitti:
Älä mumise, vaan kerro selvästi, mitä haluat sanoa.
Kukas sinusta muka selvän ottaa? Tuskin ymmärrät itsekään mitä yrität selittää.
Anonyymi kirjoitti:
Kukas sinusta muka selvän ottaa? Tuskin ymmärrät itsekään mitä yrität selittää.
Kannattaa ensin opetella lukemaan ja ymmärtämään lukemansa. Pitkän tehtävälistan häntäpäässä on pienellä printillä näsäviisastelu.
- Anonyymi
Viron terveydenhoidon osaaminen ja kapasiteetti ei riittänyt auttamaan ja kun parantava Jeesus, kaikkivoipa Jumala tai suojelusenkelitkään eivät olleet kuulolla.
Päätti vanhemmat ottaa yhteyttä suomen terveydenhoitoon ja sen hoidon rahoillaan mahdollistaneisiin lahjoittajiin.
Tietysti olisivat voineet vielä uskoa rukouksen parantavaan voimaan ja jättää lapsensa korkeamman haltuun, mutta näin nyt tällä kertaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2824751Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k502959Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961
