BRITANNIAN EU-ero käy brittitaloudelle edelleen kalliiksi, ilmenee tuoreesta raportista.
Brexit on iskenyt talouskasvuun, tavarakauppaan ja investointeihin.
Centre for European Reform -ajatuspajan (CER) keskiviikkona julkistettu raportti arvioi, että Britannian BKT oli toisella vuosineljänneksellä 5,5 prosenttia alempi kuin mitä se olisi ollut ilman EU-eroa.
Investointien arvioidaan kärsineen yksitoista prosenttia ja tavarakaupan seitsemän prosenttia. Palvelukaupassa ei löydetty eroa.
Raportin mukaan Brexitin aiheuttama isku on ollut luultua pahempi.
Vuoden 2022 toisella neljänneksellä isku on ollut rahallisesti 33 miljardia puntaa eli lähes 38 miljardia euroa. Kustannus tulee menetetystä kaupasta ja investoinneista.
Edellisen, kesäkuussa julkaistun raportin mukaan Britannian BKT oli viime vuoden viimeisellä neljänneksellä 5,2 prosenttia pienempi kuin mitä se olisi ollut EU:ssa. Rahalliseksi menetykseksi arvioitiin tuolloin 31 miljardia puntaa.
AJATUSPAJAN mukaan Britannian konservatiivihallituksen mittavat veronkorotukset johtuvat osaltaan brexitistä.
”Brexitillä on ollut mittava negatiivinen vaikutus brittitalouteen. Tämä taas on johtanut väistämättä veronkorotuksiin, koska hitaammin kasvavassa taloudessa tarvitaan tiukempaa verotusta rahoittamaan julkisia palveluita ja tukia”, raportin kirjoittanut CER:n apulaisjohtaja John Springford sanoi saatesanoissa.
Springfordin mukaan suurinta osaa silloisen valtiovarainministerin Rishi Sunakin maaliskuussa ilmoittamista veronkorotuksista ei olisi tarvittu, jos Britannia ei olisi lähtenyt EU:sta.
Sunak on nykyään Britannian pääministeri. Sunak kannatti brexitiä jo EU-kansanäänestyksen alla vuonna 2016.
Brexit-lasku lähes 40 mrd euroa ja kasvaa...
Anonyymi-ap
3
187
Vastaukset
- Anonyymi
pienen pieni raha siitä että pääsee EU: sta eroon. Sosialistipaskaa ei jaksa kukaan täyspäinen
- Anonyymi
Kumma kyllä,britit ovat aivan toista mieltä.
Totta on,että he olivat EU:ssa Saksan ja Ranskan ohella suurimmat maksajat.
Mutta myös suurimmat hyötyjät.
Sehän on nyt nähty.
Suomi on vastoin EU-vihaajien valeita pienimpiä maksajia,joskin sitten on monia nettosaajia,kuten Baltian maat,Puola ja Unkari sekä muitakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude20815056Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610500Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy11510060Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089331Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k529162Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump207038Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566925Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826507Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1676167Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335598