Milloin saamme hienolta naappuriryssältä maat takaisin (Karjala , Salla, Petsamo?) Varmaan kommaripuoleet voi vastata!!!!
Ryöstettyjen maiden palautus
48
2066
Vastaukset
Meinaatko, että he tuntevat Venäjää hallitsevan äärioikeistopuolueen ajatusmaailmaa niin hyvin, että osaisivat tuohon vastata?
- Anonyymi00040
Todennäköisenpää on että menetämme vielä lisää maata Venäjälle. Kunhan Trump ja Putin ovat saaneet sopimuksen etupiirijaosta, jossa suomi kuuluu Venäjälle.
Eikö Suomella ole väestökadosta kärsiviä infraltaan repaleisia köyhiä kehitysalueita riittävästi jo ennestäänkin?
- Anonyymi00038
Eikö mieleesi ole tullut, että mainitsemaasi "alueet" .... nykyisessä Suomenmaassa ... pääsevät "repalemaisuudestaan ja kärsimyksistään" ynnä / sekä "köyhyydestään", ....
KUN NE karjalaiset heimoveljet palautuvat / palautetaan yhteisvoimin niiden karkottajien kanssa (RYSSÄT) ... siis SINNE, mistä ovat pakotettuina tulleetkin! Eli = KOTI Karjalaan !
Tässä ON siis ehdotus, miten muinaista Suomi- Neuvostoliitto ystävyyttä ja yhteistyötä voitasi / pitäisi jatkaa ... hetipian kun suhteet palautuvat !
Laati: "Se Avarakatseinen"
- Anonyymi
Lue historiaa kauemmas niin huomaat että kuulumme ruotsille
- Anonyymi
Eikös Jeltsin tarjonnut näitä Suomelle, mutta globalisti-vapasmuurari Koivisto kieltäytyi.
Venäjä ei ole mikään 'kommarimaa', vaan tätä aatetta ajaa USA:n demokraatit, tietysti nykyaikaisessa muodossa jossa globaaleilla yhtiöillä on kaikki valta.
- Anonyymi
Terijoki, Käkisalmi, Sortavala, puhumattakaan Viipurista. Mitkä mahdollisuudet sieltä löytyisivätkään.
Vesivoimaa, mineraaleja, satamia, metsää, upeita hiekkarantoja.....lista on pitkä.
Tosin työtä se ennaltamistanen vaatisi, mutta tulevaisuus olisi upea.
Koskaanhan ei tiedä, mitä mullistuksia on edessä. Venäjällä käydään nykyisen hallinnon olemassaolon taistelua. Mitä on edessä, kukaan ei tiedä. - Anonyymi
Esim. Viipurin lopullinen tuhoaminen on edelleen käynnissä. Kammottavaa! Miten siitä saisi historian huomioon ottaen järjellisennäköisen nykyaikaisen kaupungin?
- Anonyymi
Venäläiset ovat yksinkertaisesti helvetin typerää ja ilkeää porukkaa.
- Anonyymi
Sitten, kun tulee täysjärkinen henkilö sen maan johtoon eli ei koskaan.
- Anonyymi
Putin on maailman Ns. eliitin pulvaani.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putin on maailman Ns. eliitin pulvaani.
Ettei vaan menisi helpoksi.
- Anonyymi
On vielä muistettava suomenlahden rannat.mm.Terijoki monien ulkolaistenkin lomanvietto paikkaa.Tätä rantaa saarineen meillä riitti aina Viipuriin asti.Tosin meri tuolla on Pietarin seudun saastuttamaa.
- Anonyymi
Hmmm "kommaripuolueet".... Onko nykyinen Venäjä kommunistien johtama vai mitä ajattelet ? Mielestäni yksinvaltias Putin siellä määrää. Joten Putinille vaan tieto, että vedetäään rajalinja uusiksi. Jos ei suostu niin sitten mennään vaan ja merkataan uusi raja. Yksinkertaista. Sitä kieltä Venäjällä ymmärretään.
- Anonyymi
Ne alueet ovat saastuneet käyttökelvottomiksi. Neuvostoliiton ja nykyisen Venäjän aikana ne alueet on tuhottu ydinjätteillä, öljyllä ja muilla myrkyillä.
Naapurissa tuo luonnonsuojelu ei ole mikään tavoite.- Anonyymi
Voitko jakaa linkin joka vahvistaa väitteesi todenperäisyyden?
- Anonyymi00044
Monet Suomelle ennen kuuluneet saaret ovat lähes luonnontilassa, kun ovat sotilasalueita.
Suomen aikaisia kuvia kun katselee, niin upeita rantoja, ja hiekkasärkkiä saarilla oli.
Jos nyt olisivat suomella, niin olisivat upeita matkailukohteita.
- Anonyymi
Suomelle tarjottiin venäläisten toimesta näitä alueita takaisin samalla kun Viro, Latvia ja Liettua itsenäistyi. Mutta Koiviston konklaavi esti palautukset. Olisi ollut hyvä liittyä Natoonkin saman aikaisesti kuin em. maat. Ei tullut suomalaisille kuuloonkaan, ei kysytty kansalta haluaako se Viipurin, Saimaan Kanavan, Jäämeren öljyn ja kaasun ja kalat, oman sataman Jäämeren rannalle ja lyhyen, ekologisen meritien Aasiaan Koillisväylää pitkin Peringinsalmen kautta. Nyt olisi Suomella kaasua koko Euroopalle, mutta lahjoitettiin ne energiaköyhille Norjalle ja Venäjälle, jotka sitten jakoivat keskenään Suomen rikkaudet. maksetaan Saimaankanavasta vuokraa Venäjälle, tai kaivetaan uusi kanava. Sitten suomalaiset tyrivät vielä yhteistyön norjalaisten kanssa jäämeren rikkauksien hyödyntämisestä.
"27.4.2010 Päivitetty 28.4.2010
Norja ja Venäjä ovat olleet erimielisiä siitä, minkä oikeudellisen periaatteen mukaan raja Barentsinmerellä tulee vetää. Kylmän sodan jälkeen tehtiin useita neuvotteluyrityksiä, mutta yhteistä näkemystä ei syntynyt. Kiista on estänyt merenpohjassa olevien suurten kaasu- ja öljyvarantojen hyödyntämistä ja aiheuttanut kiistelyä kalastusoikeuksista. Nyt riita oikeusperiaatteesta näyttää väistyneen. Norja ja Venäjä sopivat merialueen jakamisesta "enemmän tai vähemmän samansuuruisiin osiin", kuten Norjan pääministeri Jens Stoltenberg asian ilmaisi."
Eivät ennen pystyneet sopimaan, ennen kuin oli varma, ettei suomalaiset moisista rikkauksista perusta. Ei kelvannut Suomelle edes Jäämeren satama.- Anonyymi
Mistä satukirjasta ton vetäisit?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä satukirjasta ton vetäisit?
Googleta, Kun presidentti Koivisto esti Karjalan palauttamisen
Googleta, Koiviston konklaavi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Googleta, Kun presidentti Koivisto esti Karjalan palauttamisen
Googleta, Koiviston konklaaviGoogletin hakusanalla ”Koiviston konklaavi” mutta ne sivut, jotka löysin sieltä, käsittelivät 1990-luvun alun pankkikriisiä, ei Karjalan palautusta. Jos sieltä löytyy jotakin Karjalan palautuksesta, niin voitko jakaa linkin täällä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Googleta, Kun presidentti Koivisto esti Karjalan palauttamisen
Googleta, Koiviston konklaaviHakusanalla ”kun presidentti koivisto esti karjalan palauttamisen” löytyi muun muassa https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kun_presidentti_Koivisto_esti_Karjalan_palauttamisen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Googletin hakusanalla ”Koiviston konklaavi” mutta ne sivut, jotka löysin sieltä, käsittelivät 1990-luvun alun pankkikriisiä, ei Karjalan palautusta. Jos sieltä löytyy jotakin Karjalan palautuksesta, niin voitko jakaa linkin täällä?
- Anonyymi00033
Luovutettujen alueiden luonnonvarat ovat isommat kuin koko nykyisen Suomen alueen hyödynnettävissä olevat varat. Koiviston tyriminen v***taa vieläkin enemmän kun seuraa nykyistä keskustelua mineraaleista.
Neuvostoliitosta erosi sen hajoamisen yhteydessä 14 valtiota. Jos Suomi olisi ostanut alueensa takaisin miksi juuri se olisi Putinin erityinen silmätikku?
- Anonyymi
Näin kommarina kehottaisin katsomana kakkosen tilanteeseen, jossa Suomi ylitti vanhat rajansa jatkosodassa liitossa Saksan kanssa, ja moni maa joutui siksi Neukkien vaatimuksesta julistamaan sodan Suomelle. Se oli strateginen virhe Mannerheimilta, jolla oli järkeä lopettaa hyökkäys vasta ennen Pietaria (Leningradia).
Suomi sai siitä hyvästä pitää maansa, mutta ei alueita Pietarin läheltä (eikä monia muita), joka oli täysin oikea ratkaisu. Suomen olisi alunperin kannattanut suostua ehdotettuun vaihtokauppaan ja ottaa muualta maita korvaukseksi, Pietarin läheisten maiden tilalle. Sen sijaan Suomi vaaransi koko kansansa ja itsenäisyytensä Neuvostoliittoa vastaan; se oli ensimmäinen strateginen virhe.
Noita virheitä tehdään kaikkialla maailmassa, kun on kyse suvereniteetista, jota pidetään niin isona arvona, ettei voida luopua ja vaihtaa alueita järkevästi - paitsi esim. Slovakia itsenäistyi ilman sotia neuvottelemalla. Lopulta moni maa jakaantuu, kun siihen on rititävät voimat takana, kunhan on ensin turhaan sodittu.
Tällä hetkellä lähellämme on vastaavaa Ukrainassa, joka sota on turhaa kansamurhaa. Länsi haluaa Ukrainan, ja siksi länsi syöttää kansalleen vääristeltyä propagandaa.
Siten on Turkki, joka sortaa kurdeja kolmessa tai neljässä maassa, ylitellen surutta oman maidensa rajoja sotavoimillaan (ehkä vain kerran Nato esti sen, kun kansa vaati).
Suomi ja Ruotsi joutuvat (ei aivan näytä siltä tällä hetkellä) luovuttamaan terrosristit Turkille ja kieltämään Turkin vastainen toiminta varsinkin EU:n terroristilistalla olevien ihmisten taholta, mutta niinhän ei ole tehty. Suomi ja Ruotsi (kuten noin kaikki maat) kuvittelee olevansa Jumalasta seuraavia. Jos liittoon halutaan, täytyy sen eteen tehdä sovitus asiat.- Anonyymi
Jos Suomi olisi syyskuussa 1941 jatkanut hyökkäystään Karjalan kannaksella Pietariin asti ja Itä-Karjalassa Vienan merelle saakka, olisi Neuvostoliitto todennäköisesti hävinnyt sodan eikä siten olisi edes saanut mahdollisuutta päättää mitä Suomi sai pitää, katso https://jput.fi/Suomi_pelasti_Venajan.htm
Siten Mannerheim käytti järkeään pikemminkin Neuvostoliiton kuin Suomen hyväksi. Sekin on merkillistä että Neuvostoliitolle oli sallittua ylittää Suomen raja talvisodassa mutta Suomi ei saanut tehdä samoin vaikka Neuvostoliitto aloitti jatkosodankin pommittamalla Suomen kaupunkeja. Kaksinaismoraalia esimerkiksi Isolta-Britannialta joka ei julistanut sotaa Neuvostoliitolle sen paremmin Puolan kuin Suomenkaan rajan ylityksen vuoksi 1939. Neuvostoliittoa ja Suomea näytti koskevan eri säännöt. - Anonyymi
Petroskoin yliopiston historianprofessori Juri Kilinin mukaan Neuvostoliiton aluevaihtoesitykset Suomelle vuonna 1939 olivat vain hämäystä ja Neuvostoliitto vaati tarkoituksella Suomea vetämään uuden rajan niin etteivät suomalaiset voineet tähän suostua koska tähän vaatimukseen suostuminen olisi avannut Neuvostoliitolle esteettömän tien Viipuriin ja Helsinkiin asti, katso https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006352401.html
- Anonyymi
Petroskoin yliopiston historianprofessori Juri Kilinin mukaan Neuvostoliiton aluevaihtoesitykset Suomelle vuonna 1939 olivat vain hämäystä ja Neuvostoliitto vaati tarkoituksella Suomea vetämään uuden rajan niin etteivät suomalaiset voineet tähän suostua koska tähän vaatimukseen suostuminen olisi avannut Neuvostoliitolle esteettömän tien Viipuriin ja Helsinkiin asti, katso https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006352401.html
- Anonyymi
Petroskoin yliopiston historianprofessori Juri Kilinin mukaan Neuvostoliiton aluevaihtoesitykset Suomelle vuonna 1939 olivat vain hämäystä ja Neuvostoliitto vaati tarkoituksella Suomea vetämään uuden rajan niin etteivät suomalaiset voineet tähän suostua koska tähän vaatimukseen suostuminen olisi avannut Neuvostoliitolle esteettömän tien Viipuriin ja Helsinkiin asti, katso https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006352401.html
- Anonyymi
Ennusteet jo näkyvissä.
Oikeaa työtä ihmisille jokaiselle kynnelle kykenevälle.On paluun aika.
-usot sie- - Anonyymi
Ei unohdeta myöskään Suomenlahden saaria, Suurtasaarta varsinkaan!
- Anonyymi
"Suurtasaarta varsinkaan!"
Mikä saari ja minkä niminen on kyseessä?
- Anonyymi
Mitä me niillä kehitysmaa-alueilla tehdään ja mistä saadaan ne suuret lisärahat, joita vaaditaan alueiden yIIäpitoon?
- Anonyymi
Kun Jeltsin tarjosi 1991 luovutettuja alueita Suomelle ostettavaksi Koivisto ei hiiskunut asiasta yksityiselle sektorille. Jälkeen päin on selvinnyt, että teollisuus ja sijoittajat olisivat olleet valmiita rahoittamaan takaisinoston. Suomi oli syöksymässä lamaan eikä valtio pystynyt ostamaan.
Suurin syy kuitenkin oli se, että Koivisto pelkäsi ja hännysteli venäläisiä. Yritti estää Baltian maiden itsenäistymisenkin. Manua vihataan siellä vieläkin niiden ihmisten keskuudessa jotka muistavat tapahtumat.
- Anonyymi00034
Oikeamielinen naapuri antaisi ryöstetyt alueet takaisin. Venäjä on aina vihollinen jos ei sitä tee, tai maksa korvauksia hyökkäyksestä maahan, jonka kanssa sillä oli rauhansopimus voimassa. Maan nimen muutos ei muuta asiaa.
Kerrotaan että aikanaan hierottiin vaihtokauppaa Suomenlahden saarista. Venäjä olisi antanut Lavansaaren, ja Suursaaren. Suomi Ahtisaaren, ja Jaakonsaaren. - Anonyymi00035
Omituinen on avauksesi: " .... hienolta naappuriryssältä .... " ???
ELI kai tarkoitat ... "kommmaripuolueita" ? ... Vastaamaan kysymykseesi ?
Tuskin noita ryöstämiään "maita" = ent. Suomen alueita, ne "naapuriryssät" takaisin meille (Suomenmaalle) antavat, mutta kaupankäyntiin tässä varmasti päästään kohtapian, kun SE raakaöljykauppa loppui ja NYT siirrytäänkin maa- eli aluekauppoihin! Kymmenkunta vuotta jo kai asia "muhinut" !
S.O. ... suomalainen Karjala eheytyy!
Tuumailee: "Se Avarakatseinen" - Anonyymi00036
Akattomien Karjalaisten Seura lähtee uudelle Aunuksen retkikummalle jousipyssyt aseinaan, nyt kaikki vähämieliset sodanlietsojat mukaan.
- Anonyymi00039
Idiootit jäävät sohvalle piereskelemään ja odottamaan ammattiyhdistykseltä toimintaohjeita seuraavalle rauhanmarssille.
- Anonyymi00041
Karjalan tasavallassa kansanäänestys pystyyn, liittymisestä Suomeen.
Jos näin tapahtuisi, niin melkoisen varmasti suurin osa haluaisi liittyä länsimaiseen demokraattiseen valtioon.
Aikanaa Porajärvi, ja Repola näin tekivät, mutta bolsevikit kostivat rajusti asukkaille haihattelut.
Asukasluku on tasavallassa vähentynyt suuresti. Rajasulku on tuonut ongelmia suomenkin puolelle, mutta enemmän kuitenkin rajantakaiseen Karjalaan. Luonnonvaroiltaan vauras Karjalan alue kyllä ennen pitkää maksaisi itsensä takaisin. Itärajaahan on historia saatoissa useinkin muuteltu, niin miksei nyt näinkin päin. Onhan meillä sieltä saatavia, kun Tarton rauhan rajat menivät, vaikka sopimukset olivat voimassa, eikä Suomi ollut mitenkään aloitteellinen vihanlietsonnassa, joka kärjistyi NL:n aloittamaan hyökkäykseen.- Anonyymi00042
Venäjä ehkä vajoaa talousahdingoon ja se voisi tarjota tilaisuuden korjata Koiviston ryssimisen kun tilaisuus oli. Mutta asia vaatii, että Suomesta löytyy rohkeutta ottaa asia esille Venäjän tulevan hallinnon kanssa kun siansilmä-Putin on saatu pois pelistä.
- Anonyymi00043
Anonyymi00042 kirjoitti:
Venäjä ehkä vajoaa talousahdingoon ja se voisi tarjota tilaisuuden korjata Koiviston ryssimisen kun tilaisuus oli. Mutta asia vaatii, että Suomesta löytyy rohkeutta ottaa asia esille Venäjän tulevan hallinnon kanssa kun siansilmä-Putin on saatu pois pelistä.
Suomelta ei tuohonkaan puutu rohkeutta. Palatusasia tulee ja pitää ottaa esille.
Karjala takaisin, mutta ilman nykyisiä asukkaita!
- Anonyymi00045
Jos saataisiin Trumppi asian taakse, lupaamalla kallisarvoisia maametalleja, jos auttaa meitä saamaan 1920 rajat takaisin, jotka silloin yhdessä sovittiin.
- Anonyymi00047
Usan Presidentti Donald Trump: Minä olin se, joka sanoi, ettette voi rakentaa Nord Stream 2 kaasuputkilinjaa, joka on kesken.
Tulin, ja pysäytin kaasuputkilinjan nimeltä Nord Stream 2.
Kukaan ei tiedä sitä.
Kukaan ei ole koskaan kuullut Nord Stream 2:sta.
Et ehkä ole edes kuullut siitä.
Maailman suurin kaasuputkilinja, minä pysäytin sen.
En ollut Venäjän ystävä, mutta tulin hyvin toimeen Putinin kanssa.
On aina hyvä tulla toimeen muiden maiden kanssa, jos mahdollista, mutta se ei tarkoita, että antaisit niiden ajaa ylitsesi, kuten Biden antoi.
Biden hyväksyi kaasuputken välittömästi.
En voinut uskoa sitä.
Sitten he sanovat, ettei Trump ollut kova Venäjälle.
Enkö ollut kova?
Olin kovin.
Putin sanoi, jos et ole kova, vihaisin kovasti nähdä kuka on.
Pysäytin suurimman enerkiatalouskehitystyön, suurimman työn, jonka Venäjä ja Eurooppa on koskaan rakentanut, pysäytin sen.
Se oli kuollut.
Ja tämä matalan älykkyysosamäärän presidentti (Biden) tuli ja antoi heidän rakentaa öljyputken ja toimittaa öljyä ja kaasua kaikkialle Eurooppaan.
Z. I0nIstI vetoinen Usa on Euroopan pahin vihollinen. - Anonyymi00048
The Men in Black.
The Red Mafia (NaZionist) from Russia, venäläinen Punainen Mafia.
Ei pidä koskaan luottaa
Putiniin, Trumpiin, Mileikowskyn (Netanyahu) tai Zelenskyyn.
Vladimir Putin kuuluu samaan Venäjän juutalaiseen Ch4b4d Lub4v1tch N4Z1on1st Red m4f14 kuin Donald Trump, Benjamin Mileikowsky ja Volodymyr Zelenskyy.
Tämä venäläinen Cabal on suvereenisti hallinnut sekä Länttä, että Itää jo ainakin 100 vuotta.
Ch4b4d-Lub4v1tch on h4s1d1-juut4l41suuden dynastia.
Ortodoksisen juut4l41suuden h4red1-haaraan (ultraortodoksinen) kuuluva Ch4b4d on yksi maailman tunnetuimmista h4s1d1-juut4l41sl11kke1stä ja yksi suurimmista juut4l41s1st4 uskonnollisista järjestöistä.
Toisin kuin useimmat h4red1-ryhmät, jotka ovat itseensä eristäytyneitä, Ch4b4d toimii pääasiassa laajemmassa maailmassa ja palvelee ei-uskovia juut4l41s14.
Perustettu Venäjällä vuonna 1775.
Jäsenmäärä 90 000–95 000 (2018)
R4bb1 Shneur Zalman Liadista (1745–1812) perusti Ch4b4d1n vuonna 1775 Lioznon kaupungissa Venäjän keisarikunnassa.
Nimi "Ch4b4d" on lyhenne, joka on muodostettu kolmesta h3pr34l41sest4 sanasta – Chokmah, Binah, Da'at – jotka viittaavat k4bb4l1st1sen Elämänpuun kolmeen ensimmäiseen sefirotiin Keterin jälkeen: "Viisaus, Ymmärrys ja Tieto" – jotka edustavat liikkeen älyllistä ja k4bb4l1st1sta perustaa.
Arviolta jopa miljoona juut4l41st4 osallistuu Ch4b4d1n jumalanpalveluksiin vähintään kerran vuodessa.
Vuonna 2020 Pew Research Centerin tekemässä tutkimuksessa havaittiin, että 16 % amerikkalaisista juut4l41s1st4 osallistui Ch4b4d1n jumalanpalveluksiin tai aktiviteetteihin ainakin osittain säännöllisesti.
Ch4b4d-liike perustettiin Puolan ensimmäisen jaon jälkeen Lioznon kaupungissa, Pihkovan hallintoalueella, Venäjän keisarikunnassa (nykyinen Liozna, Valko-Venäjä), vuonna 1775.
Liikeen perusti Shneur Zalman, h4s1d1sm1n perustajan, r4bb1 Israel Baal Shem Tovin seuraajan, Mezeritchin Dov Berin oppilas.
R4bb1 Dovber Shneuri, siirsi liikkeen Ljubavitšiin nykyisen Venäjän alueelle vuonna 1813.
Vuonna 2020 Ch4b4d-keskuksia oli yli 3 500 kappaletta sadassa eri maassa.
Ch4b4d-liikkeen verkkohakemistossa on noin 1 350 Ch4b4d-laitosta.
Tämä luku sisältää koulut ja muut Ch4b4d11n liittyvät laitokset.
Ch4b4d-keskusten määrä vaihtelee maittain; suurin osa niistä on Yhdysvalloissa ja Israelissa.
Ch4b4d1ll4 on toimintaa yli 100 maassa.
Hakemistonsa mukaan Ch4b4d1ll4 on toimipisteitä yhteensä 950 kaupungissa ympäri maailmaa: 178 Euroopassa, 14 Afrikassa, 200 Israelissa, 400 Pohjois-Amerikassa, 38 Etelä-Amerikassa ja noin 70 Aasiassa (Israelin lisäksi, Venäjä mukaan lukien).- Anonyymi00051
Salaliittoteoriat jyllää päässäsi.
- Anonyymi00049
Kaikki karjalaiset on palautettava heti takaisin Karjalaan, tätä he haluavat, ja tätä myös kaikki suomalaiset haluavat.
On Suomen kohtalonkysymys, saammeko heidät palautettua ja kotiutettua takaisin sinne mistä he ovat lähtöisinkin.- Anonyymi00050
Palautettavia ei ole paljoa. Nuorimmaisetkin ovat 82 vuotiaita.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887