Yksi hammas heiluu

Anonyymi-ap

Hei, olen 11v. Yksi alahampaistani heiluu. Heiluu erittäin paljon: saisin sen nyt irti täysin ongelmitta. Mutta en uskalla irrottaa sitä, koska en tiedä onko kyseinen hammas rauta- vai maitohammas.

Hammaslääkäri on huomautellut minua huonosta suuhygieniasta. En yleensä jaksa pestä hampaitani. Viikossa pesen max. 7kertaa. Hampaiden pinnalla ( ala- ja yläetuhampaiden) pinnalla näkyy selvästi keltaista likaa. Lisäksi alaetuhampaiden "sisäpuolella/takana" eli suun puolella on paksu keltainen likakerros.

Ja 11-vuotiaallahan on normaalia, että viimeiset hampaat vielä vähitellen irtoaa, mutta kun suuni tilanne on melko heikko, en osaa arvioida onko heiluva hammas maitohammas vai rautahammas.

Hammas on niin irti, että jos sitä sormella liikuttaa, sen alle näkee vähän. Ja hampaan alapuolella näkyy juuri. Onkohan rautahammas kyseessä?


Tarvitsen apuja!

6

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäksi hammaslääkäri on kertonut(1kk sitten) että suussani on ientulehdus jonka voi vielä pysäyttää tehostamalla hampaiden harjausta.

      • Anonyymi

        (Ap)


    • Anonyymi

      irti mikä irti, nykäset itse pois ja pidät jäljelläolevista parempaa huolta, ennen muinoin rippilahjaksi annettiin tekarit

    • Anonyymi

      Jos 11-vuotiaana on noin huonot hampaat ja suunhoito.Niin veikkaan että aikuisena ja nuorena aikuisenaon ei ole omia hampaita suussa.Mutta onneks uusia hampaita voi istuttaa suuhun kun omat hampaat irronneet.

    • Anonyymi

      No hätä🙋‍♂️🙋‍♂️. Kylmästi vain irrotin, alta tupsahtikin rautahampaan alku. :) 🙌🦷

    • Anonyymi

      11v toimii immuunijärjestelmä ja mitään oireita ei ilmene vaikka hampaat mätii suuhun ? toista se on vanhoilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2772
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2328
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2178
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1162
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1070
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1014
    Aihe