Muistakaapas tämä ihmiset...jos olette hoivakodissa vanhana

Anonyymi-ap

lihava niin ulostaminen on monin kerroin vaikeampaa kuin nuorempana,ihan tiedoksi vaan että siellä paska putkesta otetaan väkisin ulos.

19

912

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pähkinöitä syömällä vatsa toimii. Niin ja tupakoiden.

      • Anonyymi

        Magnesium sitraatilla ja vedellä toimii paremmin.


    • Anonyymi

      Miten se lihavuus vaikuttaa kyseiseen asiaan ja mitä tarkoitat väkisin ulosottamisella.

    • Anonyymi

      Hoivakodin tunnistaa paskanhajusta.

      • Anonyymi

        Kerran olin yhdessä vanhustentalossa kurssivierailulla ja haju oli tiivistä, kun erittäin kosteassa tilassa (eläintarhan trooppisessa huonessa), mutta tiivistä hajua; paskaa se ei pelkästään tai ollenkaan ollut (haju ei ollut sitä itseään), mutta tuleehan sitä vaipoissa makaavilta.

        Se oli sellainen tunkkaisen tyylinen huono ilma. Toisessa paikassa ilma oli kunnossa. Ja tossakaan paikassa en nähnyt yhtään vanhusta isossa tilassa josta se haju jo tuli. Ilmaistointiin tulee kiinnittää enemmän huomiota. Luulisi jo työntekijöiden valittavan.

        Miksi olla Suomessa vanhuksena, kun kalliimpi maakin, jos vähintään saman palvelun saa halvemmalla muualta. Ratkeaa samalla Suomen vanhustenhoidon ongelmat, kun ne muuttaa eläkkeellä halvempaan tai ja parempaan maahan.


    • Anonyymi

      Siemenet ja pähkinät sisältävät kuitua . Niitä ruoan sekaan. Tokihan hoitajat tämän jo tiesivätkin, eiköstä vaan

    • Anonyymi

      HOITAJAT AUTTAKAA LÄHIMMÄISTÄ ,SIITÄ TEIDÄT VIELÄ KERRAN PALKITAAN.

      antakaa oliviöljyä 3rkl pvä.
      ei ole mitään estettä vaan auttaa kuivaan mahaan.
      kokemuksesta -- voi mennä puolivuotta ennenkuin helpottaa.

      kuiva mikä kuiva.

      • Anonyymi

        Myös 2:n porkkanan raaste (kuitu) / päivä saa suolen toimimaan. Siihen voi lorauttaa esim öljyä.


    • Anonyymi

      YLEENSÄ LIHAVAT EI LIIKU NUOREMPANAKAAN TARPEEKSI , ei varmasti hoitolaitoksissa senkään vertaan ja sitten toinen asia unohtuu,,,juominen ja ne kuidut jää syömättä, eihän hoitokodeissa ole tuoresalaattia ollenkaan viikonloppuisin.
      Kaikki nämä tekevät vatsan toiminnan laiskaksi ja tiedän miehen jonka suoli poksahti leikkauksen jälkeen kun piti maata kotona eikä todennäköisesti ymmärtänyt entisenä liikunnan harrastajana ja tilanne pääsi pahaksi.

      • Anonyymi

        Ensinnäkin; suolen toiminnan hidastuminen on normaali ikääntymiseen kuuluva muutos. Ikääntymistä kun ei nykylääketiedekään pysty pysäyttämään, niin ei siihen pysty vanhan kansan poppaskonstitkaan.

        Ja toisekseen; nuoremmatkaan eivät pidä itseään timminä pelkällä liikunnalla. Näytäpä minulle yli kasikymppinen, joka nivelrikkoineen ja lonkkaleikkauksineen pitää itsensä hoikkana liikkumalla hoivakodissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensinnäkin; suolen toiminnan hidastuminen on normaali ikääntymiseen kuuluva muutos. Ikääntymistä kun ei nykylääketiedekään pysty pysäyttämään, niin ei siihen pysty vanhan kansan poppaskonstitkaan.

        Ja toisekseen; nuoremmatkaan eivät pidä itseään timminä pelkällä liikunnalla. Näytäpä minulle yli kasikymppinen, joka nivelrikkoineen ja lonkkaleikkauksineen pitää itsensä hoikkana liikkumalla hoivakodissa.

        Helppoa on, otetaan liikuttajiksi Wagner ryhmä venäjältä..


    • Anonyymi

      Ulostusainetta pyydetään viimeistään, jos ei ole paska tullut päiviin. Yrittää pitää ulostaminen säännöllisenä. Kannattaa katsoa mitä syö ja mitä tarjoillaan, ja löysälle ulosteelle on omat ateriansa.

      Kovemmaksi saa esim. vehnällä, ja löysemmäksi esim. luumuilla. Kuidut voi olla yleislääke suolistolle, jota voi esim. juoda lasillisen päivittäin.

      • Anonyymi

        "suolistolle, jota voi esim. juoda lasillisen päivittäin"


    • Anonyymi

      Luumumarmeladi tai pelkät luumut pehmentävät, jos vatsa on kovalla myös. Luumumarmeladia puuron sekaan.

    • Anonyymi

      300 kiloisen vanhuksen ulostaminen hoivakodissa, miten onnistuu?

      • Anonyymi

        Haetaan vessaan roclan tunkilla...


      • Anonyymi

        300 kiloinen ei elä niin vanhaksi, että ehtisi vanhukseksi. Hän kuolee jo 35-40 vuotiaana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        300 kiloinen ei elä niin vanhaksi, että ehtisi vanhukseksi. Hän kuolee jo 35-40 vuotiaana.

        Hyvä, kansantalous kiittää.


    • Anonyymi

      Yleensä vuodepotilaalle vanhukselle annetaan ulostuslääke ( lääkelistan mukaisesti). Omaisen kannattaa tarkkailla että toteutuu ja muutenkin ettei "turhia" lääkkeitä syötetä vuosikausia, jos ne on joskus 20 vuotta sitten määrätty.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe