Muistakaapas tämä ihmiset...jos olette hoivakodissa vanhana

Anonyymi-ap

lihava niin ulostaminen on monin kerroin vaikeampaa kuin nuorempana,ihan tiedoksi vaan että siellä paska putkesta otetaan väkisin ulos.

19

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pähkinöitä syömällä vatsa toimii. Niin ja tupakoiden.

      • Anonyymi

        Magnesium sitraatilla ja vedellä toimii paremmin.


    • Anonyymi

      Miten se lihavuus vaikuttaa kyseiseen asiaan ja mitä tarkoitat väkisin ulosottamisella.

    • Anonyymi

      Hoivakodin tunnistaa paskanhajusta.

      • Anonyymi

        Kerran olin yhdessä vanhustentalossa kurssivierailulla ja haju oli tiivistä, kun erittäin kosteassa tilassa (eläintarhan trooppisessa huonessa), mutta tiivistä hajua; paskaa se ei pelkästään tai ollenkaan ollut (haju ei ollut sitä itseään), mutta tuleehan sitä vaipoissa makaavilta.

        Se oli sellainen tunkkaisen tyylinen huono ilma. Toisessa paikassa ilma oli kunnossa. Ja tossakaan paikassa en nähnyt yhtään vanhusta isossa tilassa josta se haju jo tuli. Ilmaistointiin tulee kiinnittää enemmän huomiota. Luulisi jo työntekijöiden valittavan.

        Miksi olla Suomessa vanhuksena, kun kalliimpi maakin, jos vähintään saman palvelun saa halvemmalla muualta. Ratkeaa samalla Suomen vanhustenhoidon ongelmat, kun ne muuttaa eläkkeellä halvempaan tai ja parempaan maahan.


    • Anonyymi

      Siemenet ja pähkinät sisältävät kuitua . Niitä ruoan sekaan. Tokihan hoitajat tämän jo tiesivätkin, eiköstä vaan

    • Anonyymi

      HOITAJAT AUTTAKAA LÄHIMMÄISTÄ ,SIITÄ TEIDÄT VIELÄ KERRAN PALKITAAN.

      antakaa oliviöljyä 3rkl pvä.
      ei ole mitään estettä vaan auttaa kuivaan mahaan.
      kokemuksesta -- voi mennä puolivuotta ennenkuin helpottaa.

      kuiva mikä kuiva.

      • Anonyymi

        Myös 2:n porkkanan raaste (kuitu) / päivä saa suolen toimimaan. Siihen voi lorauttaa esim öljyä.


    • Anonyymi

      YLEENSÄ LIHAVAT EI LIIKU NUOREMPANAKAAN TARPEEKSI , ei varmasti hoitolaitoksissa senkään vertaan ja sitten toinen asia unohtuu,,,juominen ja ne kuidut jää syömättä, eihän hoitokodeissa ole tuoresalaattia ollenkaan viikonloppuisin.
      Kaikki nämä tekevät vatsan toiminnan laiskaksi ja tiedän miehen jonka suoli poksahti leikkauksen jälkeen kun piti maata kotona eikä todennäköisesti ymmärtänyt entisenä liikunnan harrastajana ja tilanne pääsi pahaksi.

      • Anonyymi

        Ensinnäkin; suolen toiminnan hidastuminen on normaali ikääntymiseen kuuluva muutos. Ikääntymistä kun ei nykylääketiedekään pysty pysäyttämään, niin ei siihen pysty vanhan kansan poppaskonstitkaan.

        Ja toisekseen; nuoremmatkaan eivät pidä itseään timminä pelkällä liikunnalla. Näytäpä minulle yli kasikymppinen, joka nivelrikkoineen ja lonkkaleikkauksineen pitää itsensä hoikkana liikkumalla hoivakodissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensinnäkin; suolen toiminnan hidastuminen on normaali ikääntymiseen kuuluva muutos. Ikääntymistä kun ei nykylääketiedekään pysty pysäyttämään, niin ei siihen pysty vanhan kansan poppaskonstitkaan.

        Ja toisekseen; nuoremmatkaan eivät pidä itseään timminä pelkällä liikunnalla. Näytäpä minulle yli kasikymppinen, joka nivelrikkoineen ja lonkkaleikkauksineen pitää itsensä hoikkana liikkumalla hoivakodissa.

        Helppoa on, otetaan liikuttajiksi Wagner ryhmä venäjältä..


    • Anonyymi

      Ulostusainetta pyydetään viimeistään, jos ei ole paska tullut päiviin. Yrittää pitää ulostaminen säännöllisenä. Kannattaa katsoa mitä syö ja mitä tarjoillaan, ja löysälle ulosteelle on omat ateriansa.

      Kovemmaksi saa esim. vehnällä, ja löysemmäksi esim. luumuilla. Kuidut voi olla yleislääke suolistolle, jota voi esim. juoda lasillisen päivittäin.

      • Anonyymi

        "suolistolle, jota voi esim. juoda lasillisen päivittäin"


    • Anonyymi

      Luumumarmeladi tai pelkät luumut pehmentävät, jos vatsa on kovalla myös. Luumumarmeladia puuron sekaan.

    • Anonyymi

      300 kiloisen vanhuksen ulostaminen hoivakodissa, miten onnistuu?

      • Anonyymi

        Haetaan vessaan roclan tunkilla...


      • Anonyymi

        300 kiloinen ei elä niin vanhaksi, että ehtisi vanhukseksi. Hän kuolee jo 35-40 vuotiaana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        300 kiloinen ei elä niin vanhaksi, että ehtisi vanhukseksi. Hän kuolee jo 35-40 vuotiaana.

        Hyvä, kansantalous kiittää.


    • Anonyymi

      Yleensä vuodepotilaalle vanhukselle annetaan ulostuslääke ( lääkelistan mukaisesti). Omaisen kannattaa tarkkailla että toteutuu ja muutenkin ettei "turhia" lääkkeitä syötetä vuosikausia, jos ne on joskus 20 vuotta sitten määrätty.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe