Ei oikein onnistu sekään....
Sotilas yrittää päästä pois rintamalta – ”en saanut murrettua kättäni”
Ukrainaan passitettujen venäläissotilaiden taistelutahto on arvioitu heikoksi.
Länsimaiset asiantuntijat arvioivat Ukrainaan sijoitettujen Venäjän joukkojen kärsivän alhaisesta taistelutahdosta jo viime keväänä kovien tappioiden vuoksi.
Tilanteen uskotaan pysyneen ennallaan tai heikentyneen viime kuukausina, sillä etulinjaan on passitettu suuri määrä liikekannallepanossa mobilisoituja kokemattomia sotilaita.
Ukrainan sotilastiedustelu on julkaissut kaapatun puhelinkeskustelun, jolla mobilisoitu venäläissotilas kertoo yrityksistään päästä pois Ukrainan rintamalta. Miehen vaimo kertoo keskustelleensa asianajajan kanssa eri keinoista saada vapautus oikeusteitse. Sotilaan olisi päästävä henkilökohtaisesti tuomioistuimen kuultavaksi.
– Olemme tässä vaiheessa puhuneet vain sairaudestasi, jotta saisimme sinut pois sieltä oikeudenkäynnin ajaksi, vaimo sanoo.
Venäläissotilas kertoo yrittäneensä murtaa omaa kättään edellisyön aikana.
– Yritin murtaa kättäni, jotta he päästäisivät minut pois. Löin sitä kahdesti kirveen perällä. En pystynyt tekemään mitään tuntiin, mutta sitten aamulla se toimi aivan normaalisti. Siitä tuli vain suuri mustelma. En tiedä, mitä tehdä, sotilas kertoo.
Helkkari, tää on ihan Kummelikamaa.
Lyö sitä teräpäällä!
-Selvä, kyllä lähtee!
Venäläiset sotilaat yrittävät rikkoa luitaan
6
71
Vastaukset
- Anonyymi
Pieniä ne on länsi ihmisen arjen ongelmat verrattuna idän ihmeen orjakansan arkeen ja päivärutiineihin.
Onnellisin venäläinen on se joka saa luunsa murtumaan lännessä havittelemme lottovoittoa terveyttä ja yleistä hyvinvointia.
Kulttuurelliset erot ovat hyvin suuret kun Suomesta siirtyy venäjälle onnellisuuskin tulee aivan eri asioista ei ole ihme että yleismaailmallisesti venäjää ei koskaan ole valittu maailman onnellisimmaksi kansaksi heidän tiensä onnellisuuteen ja onnellisuutensa päämäärät on hyvin omituisia muun maailman silmin. - Anonyymi
Niiden kannattaisi vaan antautua ja hyökätä venäläisiä vastaan. Oma venäläisten joukko joka käy Putinia vastaan.
- Anonyymi
Yritä uudelleen.Kyllä se lopulta onnistuu.
- Anonyymi
Lopulta Jeesus heittää pahat pois pahaa tehneet. Ilmestyskirja .
- Anonyymi
Venäläisellä valiosotilaalla on vahva käsi.
- Anonyymi
Huono laatuinen venäläinen kirves ja lekatkin hukattiin Suomen suurlähetystön aidan taakse.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5128739Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1366010Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3505075Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli604684Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s864283Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664003SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1783862- 911808
- 1031364
- 47929