"Saako keskituloinen ostaa kaupasta punalaputettuja tuotteita?".
https://www.aamulehti.fi/kolumnit/art-2000009285109.html
Tähän asti hävikkiruuan ostaminen on tuntunut hyödylliseltä teolta. Kaupassa käydessäni olen poiminut ostoskärryihin välillä myös punalaputettuja tuotteita. Etenkin silloin, jos olisin ostanut saman tuotteen muutenkin.
Olen tehnyt näin, vaikka olen säännöllistä kuukausipalkkaa saava keskituloinen. Arvostan ruokaa ja tiedän, että monella on siitä puutetta.
Ruokapankin Palkosen viesti pysäyttää: ”Te, joilla on varaa, ostakaa täysihintaista ruokaa. Jättäkää alennettu ruoka, niille, joilla ei ole varaa ostaa täydellä hinnalla. Ja jättäkää se alennettu ruoka vielä meille ruoka-apujakelijoillekin, että tännekin jäisi jotain.”
Nälkäisten määrä kasvaa
Anonyymi-ap
3
50
Vastaukset
- Anonyymi
Ahneet hyvätuloiset kahmivat noita punalappuja. Köyhät jäävät noistakin paitsi.
- Anonyymi
Miten kauppa edes voisi tai saisi tarkistaa ihmisten tulot, naurettavaa. Ei ne suuret tulot vaan pienet menot. Tottakai jokainen saa ostaa laputettuja, ei tarvi moralisoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on979043- 928806
- 167840
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756213Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585298En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234325Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54230- 384153
- 373929
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..803823