Onko joku kirkosta eronnut palstalla tarvinnut virkatodistusta. Toimiiko väestörekisteri sukkelasti kun kerää virkatodistukset kaikista niistä kunnista missä on asunut. Vai kestääkö kauan. Kannattaisiko ennen eroamista pyytää virkatodistus omasta seurakunnasta, johon voisi verrata sitten myöhemmin. Vai onko sellainen turhaa varautumista.
On tuttavia jotka kertovat kuolinpesätapauksessa virkatodistusten kestävän kohtuuttoman kauan, en ole siinä vaiheessa huomannut kysyä onko kyseessä ollut seurakunta vai väestörekisteri, siis se joka on hidastellut.
Kun on eronnut, toimiiko virkatodistuksen saanti nopeasti
6
217
Vastaukset
Se kesti kohtuuttoman kauan molemmissa. Ks. evlut kirkkoa koskeva ratkaisu https://www.oikeusasiamies.fi/r/fi/ratkaisut/-/eoar/2600/2021 jossa viitataan aiempiin ratkaisuihin DVV:stä.
Tietääkseni tilanne on sittemmin parantunut molemmissa.- Anonyymi
Kiitos. Pitää miettiä. Eipä tässä enää ehdi sitä todistusta saada, jos tahtoo tämän vuoden loppuun mennessä ehtiä.
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos. Pitää miettiä. Eipä tässä enää ehdi sitä todistusta saada, jos tahtoo tämän vuoden loppuun mennessä ehtiä.
Tällä hetkellä https://dvv.fi/elossaolotodistus näyttäisi kertovan, että todistuksen saa viikossa.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176828920
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kaikki tiedot on saatu koottua samalle tietokoneelle. Virkatodistukset saa tällä hetkellä yhdestä ja samasta tietokannasta kuului kirkkoon tai ei. Haku ei kestä kauaa.
- Anonyymi
Kysyinkin jo yhdeltä. Kuolinpesän todistus sähköisenä kesti pari päivää.
Luin ohjeita srk-sivulta. Ei virkatodistusta saakaan sen vuoksi että varmistaa tiedot kirkosta erotessaan. Pitää olla syy, perunkirjoitus, avioliitto tms. asia-asia. Esim. sukuselvitykseen ei srk:sta saa virkatodistusta.
Eli pitää luottaa siihen että tarvittaessa saan, tai jälkeeni sukulaiset saavat, virkatodistuksen kohtuullisessa ajassa ja että siinä ovat kaikki srk:t joihin olen kuulunut muutellessani. Aloittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22218365Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen944018Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu652485Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv392117Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1791676Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891602Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711553Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1321481Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1671472Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141364